اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

اتریوم ۲ در راه است؛ اما چطور در این شبکه سپرده‌گذاری کرده و سود کسب کنیم؟

کاربران علاقه‌مند با توجه به شرایط، روش‌های مختلفی را همانند ایجاد گره، سرویس سپرده‌گذاری در صرافی‌ها، استفاده از استخر‌های سپرده‌گذاری و... برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ در اختیار خواهند داشت

در حالی که حداقل میزان سپرده‌گذاری(استیکینگ) و ایجاد گره‌ی تایید کننده(Validator) در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ سی و دو اتر(ETH) اعلام شده است، استخر‌های سپرده‌گذاری و سرویس‌های مرتبط امکان مشارکت در شبکه‌ی جدید اتریوم را برای تمامی کاربران امکان‌پذیر می‌کنند. با این وجود، کاربران انتخاب‌های متعددی را برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ در اختیار خواهند داشت که در نهایت موجب سردرگمی کاربران می‌گردد. در این مقاله روش‌های سپرده‌گذاری در شبکه‌‌ی اتریوم ۲.۰ و مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

احتمال استقبال گسترده‌ی کاربران از سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰

در حالی که به زمان راه‌اندازی پروژه‌ی اتریوم ۲٫۰ نزدیک می‌شویم، با توجه به مشارکت کاربران در شبکه‌های آزمایشی و گستردگی بحث پیرامون این موضوع در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که کاربران علاقه‌ی گسترده‌ای را به مشارکت در فرآیند سپرده‌گذاری نشان می‌دهند. مشارکت در این فعالیت و تایید تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ امکان کسب درآمد برای کاربران را فراهم می‌کند.

اثبات سهام

افزایش تعداد کیف‌پول‌های اتر(آدرس‌های اتریوم) و واریز اتر به کیف‌پول صرافی‌ها گسترش و افزایش پذیرش این نوآوری در میان کاربران را نشان می‌دهد. گزارش جدید شرکت آرکان ریسرچ(Arcane Research) نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌هایی که در شبکه‌ی اتریوم حداقل از ۳۲ اتر نگه‌داری می‌کنند(حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری و راه‌اندازی گره در شبکه‌ی جدید اتریوم) در طول یک‌سال گذشته، ۱۳ درصد افزایش یافته است. همچنین میزان جستجو برای اتریوم ۲٫۰ از ماه مارس سال جاری میلادی تاکنون شش برابر افزایش یافته است.

در حالی که تعدادی از کاربران تصمیم گرفته‌اند پس از راه‌اندازی اتریوم ۲٫۰ گره‌ی خودشان را در شبکه‌ی جدید ایجاد کنند، تعدادی از کاربران هنوز در میان انتخاب‌های پیش‌رو یعنی؛ تبدیل شدن به یک تایید کننده‌ی مستقل، اتصال به استخر سپرده‌گذاری و استفاده از خدمات سرویس‌های سپرده‌گذاری تصمیم‌گیری نکرده‌اند. اما آیا براستی تفاوت فاحشی در میان این گزینه‌ها وجود دارد؟

چگونه در شبکه‌ی اتریوم سپرده‌گذاری کنیم؟

الگوریتم اثبات کار(POW) در شبکه‌ی کنونی اتریوم پس از اعمال بروزرسانی به الگوریتم اثبات سهام(POS) تغییر خواهد کرد و در نتیجه ماینر‌ها با سپرده‌گذاران(تایید کننده‌ها) جایگزین خواهند شد. سپرده‌گذاران دارایی‌هایشان را برای مشارکت در شبکه‌ی اتریوم ارائه می‌کنند و زمانی که تراکنش صحیح را تایید کنند، پاداش دریافت می‌کنند. این فرآیند به عنوان سپرده‌گذاری شناخته می‌شود.

هم‌اکنون اندازه‌ی دقیق پاداش سالیانه‌ی سپرده‌گذاران اتریوم مشخص نشده است. با این وجود، نقشه‌ی راه پروژه‌ی اتریوم ۲٫۰ پاداش سالیانه‌ی سپرده‌گذاران را در محدوده‌ی ۱٫۵۶% تا ۱۸٫۱% اعلام می‌کند. در حقیقت سود سپرده‌گذاری با تعداد کل تایید کننده‌ها رابطه‌ی معکوس خواهد داشت؛ یعنی در زمان افزایش میزان مشارکت سود سپرده‌گذاری کاهش می‌یابد.

از طرفی با توجه به این‌که در مُدل سپرده‌گذاری تهیه‌ی تجهیزات استخراج گرانبهای رمزارزها و یا کسب دانش فنی لازم برای آغاز این فعالیت ضروری نیست و احتمالا سپرده‌گذاری به سادگی امکان‌پذیر است، این روش فعالیت جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد. کاربران برای دریافت سود سالیانه تنها باید دارایی‌هایشان را در یک کیف‌پول  سپرده‌گذاری کنند.

موانع مشارکت کاربران در سپرده‌گذاری شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰

با این وجود، بررسی دقیق الزامات مورد نیاز برای آغاز فرآیند سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم نشان می‌دهد که موانعی برای مشارکت کاربران در فرآیند سپرده‌گذاری وجود دارد. حداقل میزان دارایی مورد نیاز برای آغاز سپرده‌گذاری(۳۲ اتر) تنها یکی از شرایط سپرده‌گذاری را شامل می‌گردد.

حداقل سپرده‌گذاری

به عنوان مثال، با در نظر گرفتن اتر در سطح ۲۵۰ دلار، هر کاربر برای تبدیل شدن به تایید کننده‌ی شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ باید به ارزش ۸,۰۰۰ دلار رمزارز اتر سپرده‌گذاری کند. با در نظر گرفتن هزینه‌ی سپرده‌گذاری سالیانه(۱۸۰ دلار) و متوسط پاداش ۵% که توسط جاستین دریک(Justin Drake) پیشنهاد شده است، سود سالیانه‌ی سپرده‌گذاری ۳۲ اتر ۱۹۰ دلار برآورد می‌شود. بنابراین، باتوجه به ریسک‌های احتمالی نسبت به نوسانات قیمت اتریوم و منجمد شدن دارایی‌های سپرده‌گذاری شده، پیش‌بینی می‌شود که یک فرد سپرده‌گذار عادی در این روش پاداش بزرگی را دریافت نخواهد کرد.

همچنین تایید کننده‌ها باید در ابتدا گره‌ی خودشان را در شبکه‌ی اتریوم ایجاد کنند. نظر‌سنجی شرکت کانسنسیس(Consensys) نشان می‌دهد که ۳۳% از کاربران برای اجرای گره آماده شده‌اند. بعلاوه تایید کننده‌ها باید یک کیف‌پول سخت‌افزاری که بدون وقفه فعالیت کند را راه‌اندازی کنند. اگر اتصال آن‌ها به شبکه قطع شود، تمامی درآمد روزانه را از دست خواهند داد. همچنین در صورتی که دارایی کاربران به کمتر از ۳۲ اتر کاهش یابد، کاربران امتیاز فعالیت به عنوان تایید کننده را از دست خواهند داد.

حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم در مقایسه با راه‌اندازی مستر نود(Master Node) در دیگر شبکه‌های بلاکچینی همانند دَش(Dash) کمتر به‌نظر می‌رسد، اما این شرط یک مانع مهم برای فعالیت بسیاری از کاربران محسوب می‌گردد. همین نظر‌سنجی نشان می‌دهد که ۳۳ درصد از مالکان توکن اتر قصد ندارند در سپرده‌گذاری شبکه‌ی اتریوم شرکت کنند و ۷۱ درصد از این دسته شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که اتر کافی برای تبدیل شدن به یک تایید کننده را در اختیار ندارند.

روش پیشنهادی سرویس‌های واسطه برای افزایش مشارکت کاربران در سپرده‌گذاری

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شده است، کاربران می‌توانند به کمک استخر‌های سپرده‌گذاری و یا دیگر سرویس‌دهندگان  محدودیت حداقل مقدار اتر برای مشارکت در این فعالیت را کنار بگذارند. سرویس‌های متمرکز و یا غیرمتمرکز سپرده‌گذاری انجام این فعالیت به نمایندگی از کاربران را پیشنهاد می‌کنند. در نتیجه موانعی همانند حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری، راه‌اندازی گره و اتصال دائمی به شبکه در طول فرآیند سپرده‌گذاری رفع می‌گردد. در این حالت مشارکت کاربران را می‌توان به افتتاح حساب بانکی تشبیه کرد، سرویس دهندگان سپرده‌گذاری همانند کارگزاری‌ها در مقابل دریافت مقدار مشخصی کارمزد، تمامی ریسک‌های مرتبط با این فعالیت را بر عهده می‌گیرند.

امکان مشارکت کاربران با هر مقداری از دارایی، بزرگترین مزیت این سرویس‌ها را تشکیل می‌دهد. نظر‌سنجی کانسنسیس نشان می‌دهد که حداقل ۳۳ درصد از کاربران قصد دارند از خدمات سپرده‌گذاری واسطه‌ها استفاده کنند. همچنین ۲۰ درصد از شرکت کنندگانی که قصد دارند خودشان گره‌ی تایید کننده را راه‌اندازی کنند، اعلام کرده‌اند که استفاده از سرویس‌های سپرده‌گذاری را بررسی خواهند کرد. در نتیجه این سوال مطرح می‌شود که آیا استفاده از خدمات واسطه‌ی سپرده‌گذاری گزینه‌ی بهتری برای کاربران محسوب می‌گردد؟

سرویس سپرده‌گذاری در صرافی‌ها

امروزه تعدادی از صرافی‌ها سرویس سپرده‌گذاری با پرداخت روزانه را به مالکان طیف وسیعی از رمزارزهای پیشنهاد می‌کنند. به عنوان مثال پولونیکس(Poloniex) هیچ محدودیتی را در سپرده‌گذاری اعمال نمی‌کند و کاربران می‌توانند دارایی‌هایشان را در هر زمانی مبادله و یا برداشت کنند. با این وجود، کاربران کارمزد ۲۵ درصدی را بر روی پاداش ارائه شده پرداخت می‌کنند که برای پوشش هزینه‌های عملیاتی و ریسک‌های مرتبط با مدیریت این سرویس هزینه می‌گردد.

صرافی بیت‌فینیکس(Bitfinex) اعلام کرده است که کارمزدی را از کاربران شرکت کننده در برنامه‌ی سپرده‌گذاری اخذ نمی‌کند اما بخش کوچکی از پاداش سپرده‌گذاری در نزد این صرافی نگه‌داری می‌گردد. بعلاوه، بر اساس اطلاعیه‌ی موجود در وب‌سایت این صرافی، این صرافی می‌تواند در شرایطی بخشی از پاداش‌های جمع‌آوری شده را برداشت کند. با این وجود، با توجه به تعیین حداقل مبلغ سپرده‌گذاری در محدوده‌ی ۰٫۱ دلار، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که سرویس سپرده‌گذاری صرافی بیت‌فینکس در دسترس طیف وسیعی از کاربران قرار دارد.

پائولو آردوینو(Paolo Ardoino)؛ مدیر ارشد تکنولوژی صرافی بیت‌فینکس اعلام کرد که این صرافی بزرگترین کیف‌پول اتریوم ذخیره‌سازی سرد را در اختیار دارد و قصد دارد به یکی از کلیدی‌ترین عناصر سپرده‌گذاری در شبکه‌ی جدید اتریوم تبدیل شود. وی معتقد است که سپرده‌گذاری برای کاربرانی که دارایی خودشان را نزد صرافی‌ها نگه‌داری می‌کنند، بسیار سود‌آور خواهد بود:

صرافی بیت‌فینکس کارمزد اندکی را برای پوشش هزینه‌ی عملیاتی از کاربران اخذ می‌کند، با این وجود بخش بزرگی از پاداش مستقیماٌ به کاربران ارائه خواهد شد. تمامی کاربران قصد ندارند خودشان کنترل کامل دارایی‌ها را برعهده بگیرند و سپس (با پذیرش ریسک‌های مرتبط) روش صحیح سپرده‌گذاری را بیاموزند. Paolo Ardoino

سپرده‌گذاری بخشی از منابع در صرافی بایننس

چانگ‌پنگ ژائو(Changpeng Zhao)؛ مدیرعامل صرافی بایننس اعلام کرد کاربرانی که به‌طور فعال از طریق بایننس سپرده‌گذاری کنند، نسبت به کاربرانی که تنها رمزارزها را در حساب کاربری خود نگه‌داری می‌کنند امکان کسب سود بیشتری را خواهند داشت:

بایننس بخشی از ذخایر اتریوم کاربران را سپرده‌گذاری خواهد کرد. زیرا به بخشی از دارایی‌ها برای پاسخگویی به درخواست برداشت وجه توسط کاربران نیاز خواهیم داشت. ما به‌طور خودکار و متناسب پاداش حاصله را در میان کاربران توزیع خواهیم کرد. Changpeng Zhao

کاربران در زمان استفاده از خدمات سرویس‌های واسطه همانند صرافی‌ها می‌توانند از مزیت تبدیل خودکار دارایی‌ها در زمان تغییر الگوریتم و انتقال به شبکه‌ی جدید بهره‌مند شوند. به عنوان مثال، بیت کوین سوئیس(Bitcoin Suisse) که یک شرکت ارائه‌ی خدمات رمزارزی است، اعلام کرده است که برای تبدیل دارایی کاربران در زمان اعمال بروزرسانی هزینه‌ای را دریافت نخواهد کرد. با این وجود، ۱۵ درصد از پاداش سپرده‌گذاری کاربران را از کاربران اخذ خواهد کرد.

با این وجود برخی از کاربران معتقدند که برنامه‌های سپرده‌گذاری صرافی‌ها می‌تواند به ایجاد تمرکز در بلاکچین اتریوم منجر شود. سرگی ژدانوف(Sergey Zhdanov) مدیرعامل صرافی ایکسمو(EXMO) توضیح داد اگرچه این صرافی به یک از بزرگترین تایید کننده‌ها در شبکه‌ی اتریوم تبدیل خواهد شد، اما تاثیر‌گذاری آن اجتناب‌ناپذیر است:

داده‌های آرکان ریسرچ(Arcane Research) و نان‌سِن اِی‌آی(Nansen AI) نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌های موجود در شبکه‌ی اتریوم که از حداقل ۳۲ اتر نگه‌داری می‌کنند(حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰) ۱۳ درصد در سال جاری افزایش یافته است. در حقیقت بیش از ۱۲۰ هزار آدرس از حداقل مقدار موجودی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری نگه‌داری می‌کنند، بنابراین کیف‌پول صرافی‌ها تنها یک درصد از این آدرس‌ها را شامل می‌شود. Sergey Zhdanov

سپرده‌گذاری در سرویس‌های‌ نگه‌داری از رمزارزها

در کنار صرافی‌ها، خدمات نگه‌داری که از سوی برخی موسسات پیشنهاد می‌شود نیز به ارائه‌ی خدمات مشابه تمایل نشان داده‌اند. گزارش پرایس‌واتر‌هورس‌کوپرز(PricewaterhouseCoopers) نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از ارائه دهندگان خدمات نگه‌داری در حوزه‌ی سپرده‌گذاری رمزارزها نیز فعالیت دارند.

ژدانوف همچنین اظهار داشت احتمالا بسیاری از فعالان بزرگ در این حوزه از امکان سپرده‌گذاری به عنوان ابزاری برای کنترل ریسک پرتفویشان استفاده خواهند کرد و محبوبیت اتریوم در میان دیگر آلت کوین‌ها که بر روی الگوریتم اثبات سهام فعالیت می‌کنند، به کاهش ریسک ایجاد تمرکز در این پروژه‌ها نیز کمک خواهد کرد.

آردینو در رابطه با احتمال ایجاد تمرکز در شبکه‌ی جدید اتریوم اظهار داشت که این اتفاق تنها در زمان اجرای بروزرسانی امکان‌پذیر است. وی افزود: «آموزش کاربران نسبت به اهمیت سپرده‌گذاری از طریق کیف‌پول‌هایشان عامل کلیدی برای کاهش میزان تمرکز خواهد بود.»

بعلاوه، چانگ‌پنگ ژائو معتقد است که سپرده‌گذاری یک روش موثر برای ایجاد ثبات در قیمت رمزارزها محسوب می‌شود. زیرا این روش کاربران را به خرید رمزارزها برای سپرده‌گذاری تشویق می‌کند و کاربران در زمان فروش تنها منابع محدود حاصل از پاداش سپرده‌گذاری را در اختیار خواهند داشت:

بنابراین در شرایط آشفتگی و حکمفرمایی ترس در میان سرمایه‌گذاران، کاربران تنها قادر به ایجاد سفارش‌های فروش محدود(دارایی‌های ناشی از سود سپرده‌گذاری) خواهند بود و در نتیجه فروش کل دارایی‌ها موجب سقوط گسترده‌ی بازار نخواهد شد. همچنین در زمان حکمفرمایی شرایط صعودی کاربران به مشارکت سریع در این حوزه تشویق می‌شوند. Changpeng Zhao

استخر‌های سپرده‌گذاری غیرمتمرکز

استخر‌های سپرده‌گذاری و یا صرافی‌های غیرمتمرکز گزینه‌ی دیگری هستند که برای انتخاب در اختیار کاربران قرار دارند. با توجه به طبیعت غیرمتمرکز این سرویس‌دهنده‌ها پاداش و ریسک‌های مرتبط با سپرده‌گذاری در میان اعضای استخر تقسیم می‌گردد.

استخر سپرده‌گذاری غیرمتمرکز راکت‌پول(Rocket Pool) ادعا می‌کند با توجه به مشارکت تمامی کاربران در ریسک‌های مرتبط با سپرده‌گذاری، دارایی کاربران به گره‌های مخرب اختصاص نخواهد یافت. یعنی درصورت اعمال جریمه بر یک گره تمامی اعضای استخر دچار زیان خواهند شد.

بعلاوه، راکت‌پول توکنی را معرفی کرده است که امکان سپرده‌گذاری توکنیزه شده را فراهم می‌کند. در نتیجه سپرده‌گذاران قادر خواهند بود به‌طور بلادرنگ پاداش خود را دریافت کنند. بعلاوه این استخر کارمزدی برای سپرده‌گذاری از کاربران درخواست نمی‌کند، اما حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری ۱۶ اتریوم(نصف حداقل دارایی مورد نیاز برای ایجاد گره‌ی تایید کننده) اعلام شده است.

دیدگاه کاربران نسبت به مشارکت در فرآیند سپرده‌گذاری

حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ به یکی از مهم‌ترین مباحث در میان کاربرانی تبدیل شده است که به سپرده‌گذاری در این شبکه علاقه‌مند هستند. بسیاری از کاربران ادعا می‌کنند که در صورت کاهش سطح تعیین شده(۳۲ اتر) امکان مشارکت کاربران بیشتری به عنوان تایید کننده در شبکه‌ی جدید اتریوم فراهم خواهد شد.

تعدادی از کاربران اعلام کرده‌اند، تنها در صورتی ۳۲ اتر را سپرده‌گذاری خواهند کرد که پاداش‌های سپرده‌گذاری به سطح بالاتر از از ۱۰ درصد در هر سال افزایش یابد. زیرا در این‌حالت با وجود احتمال کاهش قیمت اتر ریسک سپرده‌گذاری توجیه‌پذیر است. اگرچه هنوز جزئیات دقیق پاداش سپرده‌گذاری در شبکه‌ی جدید اتریوم مشخص نیست، بسیاری از کاربران قصد دارند از خدمات سرویس‌دهندگان واسط استفاده کنند.

نسبت ریسک به ریوارد

تعدادی از کاربران نیز که در اقلیت قرار دارند، خطر ایجاد تمرکز در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ را در مقایسه با سود سپرده‌گذاری در اولویت بالاتری در نظر می‌گیرند. برخی از کاربران نیز حداقل موجودی لازم برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ را با هزینه‌ی ده‌ها هزار دلاری ایجاد مستر نود(Master Node) در شبکه‌ی بلاکچین برخی از رمزارزها همانند دَش(Dash) مقایسه کرده‌اند.

اگرچه بر اساس گزارش کوینیت، تاریخ راه‌اندازی اتریوم ۲٫۰ به آینده موکول شده است، کاربران می‌توانند از این فرصت برای تصمیم‌گیری در رابطه با مشارکت در فرآیند سپرده‌گذاری اتریوم و شبیه‌سازی این فعالیت در شبکه‌ی آزمایشی استفاده کنند. در نهایت، کاربران با استفاده از سرویس‌های معرفی شده در این مقاله قادر خواهند بود، بدون نیاز به دانش فنی و توانایی مالی به یک تایید کننده در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ تبدیل شوند و سود سپرده‌گذاری را نیز دریافت کنند.

نظر شما نسبت به سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲٫۰ چیست؟ کدام یک از روش‌های موجود را برای سپرده‌گذاری در این شبکه انتخاب می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا