اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

کاردانو در تلاش برای ساخت یک تراشه‌ی رمزارزی

شرکت آی.‌او‌.اِچ‌.کی برای توسعه‌ی میکروچیپ ارزانی تلاش می‌کند که امکان استفاده از رمزارزها به‌طور مشابه با پول نقد و به‌صورت آفلاین را برای مردم جهان فراهم می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • کاردانو بر روی توسعه‌ی تراشه‌ای فعالیت می‌کند که اجرای تراکنش رمزارزها را بدون دسترسی به اینترنت امکان پذیر می‌سازد. این تراشه قادر است در زمان اجرای تراکنش رمزارزها تجربه‌ای مشابه با فعالیت با پول نقد را برای صدها میلیون نفر در سراسر جهان ایجاد کند.

آی.‌او‌.اِچ‌.کی(IOHK)؛ شرکتی که مسئولیت توسعه‌ی پروژه‌ی رمزارزی کاردانو را بر عهده دارد، برای توسعه‌ی یک تراشه‌ی منبع باز و ارزان تلاش می‌کند. چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ در رابطه با تراشه‌ی رمزارزی توضیح داد که فعالیت آی.‌او‌.اِچ‌.کی در آزمایشگاه بلاکچین دانشگاه ویومینگ ممکن است کاربرد‌های پیشگامانه همانند تجربه‌ی استفاده از پول نقد در زمان به‌کارگیری رمزارزها را برای کاربران ایجاد کند.

توسعه‌ی میکرو‌چیپ برای استفاده در زنجیره‌ی تامین و بررسی اصالت کالاهای لوکس

پروژه‌ی ساخت میکرو‌چیپ از زمانی آغاز شده است که آی.‌او‌.اِچ‌.کی پس از جستجو در نو‌آوری‌هایی که به منظور به‌کارگیری در زنجیره‌ی تامین ارائه شده‌اند، دریافت که هیچ تراشه‌ای در این حوزه ارائه نشده است که نیازهای این شرکت همانند توانایی ذخیره‌سازی کلید‌های رمزنگاری شده و تولید ارزان را برآورده سازد:

ما دریافتیم که متاسفانه هیچ سخت‌افزار منبع باز مورد اطمینان و قدرتمندی وجود ندارد که بتوان از آن در حوزه‌ی رمزارزها و زنجیره‌ی تامین استفاده کرد. IOHK

هاسکینسون تاکید کرد که توسعه‌ی این تراشه به‌طور منبع باز انجام خواهد شد و نه‌تنها برای کاردانو بلکه برای کل جامعه‌ی رمزارزها مفید خواهد بود.

امکان استفاده از این تراشه در بخش‌های مختلف زنجیره‌ی تامین که تایید و مدیریت کالاهای لوکس را شامل می‌شود، امکان‌پذیر است. به عنوان مثال؛ با استفاده از این نو‌آوری می‌توان اصالت کیف‌های دستی یک برند خاص و یا مدیریت دسترسی به خرید نسخه‌های محدود از لامبورگینی را مدیریت کرد:

تنها مشتریان تایید شده‌ی لامبورگینی امکان دسترسی به (نسخه‌های محدود) و تایید شده‌ی لامبورگینی را دارند. یک سیستم قرعه‌کشی برای خرید نسخه‌های محدود لامبورگینی وجود دارد و مشتریان تایید شده‌ی این شرکت در صورت برنده شدن در این قرعه‌کشی قادر به خرید خواهند بود. اما تقریبا همیشه برندگان حق خریدشان را به شخص دیگری می‌فروشند و سود می‌برند.

استفاده از رمزارزها همانند پول نقد

با این وجود، کاربرد این تراشه به خرید کالاهای لوکس محدود نمی‌شود. امکان مشارکت بسیاری از کشاورزان و کشور‌های در حال توسعه وجود دارد. استفاده از ارزهای مجازی همانند پول نقد در نگاه نخست، یکی از دست نیافتنی‌ترین پروژه‌های صنعت رمزارزها ارزیابی می‌شود.

همانطور که می‌دانیم، بیت کوین یک انقلاب در جهت حرکت از پول نقد به پول آنلاین محسوب می‌گردد. اما در صورتی که در جهت مخالف حرکت کنیم، چه خواهد شد؟ در صورتی که خواستار استفاده از رمزارزها همانند پول نقد باشید، چه خواهید کرد؟ تحقق این ایده بدون استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری بسیار دشوار است. IOHK

کاردانو معتقد است که کشور‌های در حال توسعه یکی از بازارهای کلیدی برای موفقیت رمزارزها در آینده ارزیابی می‌شوند. به عنوان مثال، آن‌ها با انجام بررسی‌های بیشتر دریافتند که تنها ۲ درصد از جمعیت شش میلیونی کشاورزان آفریقایی از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند:

«بنابراین، با توجه به عدم دسترسی ۹۸ درصد از کشاورزان آفریقایی به بانک، اینترنت و تکنولوژی دیجیتال، ایجاد سیستم پولی آنلاین با استفاده از ارزهای دیجیتال ممکن است برای آن‌ها ایده‌ی موفقی به‌نظر نرسد. اما ایجاد سیستم پولی بر بستر بلاکچین و به‌کارگیری آن همانند پول نقد چگونه امکان‌پذیر است؟ ایجاد سیستم میکرو بانک به کمک این تراشه‌ و سپس فراهم ساختن امکان مدیریت توکن‌ها در تلفن‌های همراه و یا زیرساخت‌های دیگر امکان‌پذیر است.»

تراشه‌ی کاردانو در تلفن‌های همراه تعبیه می‌شود و به اتصال اینترنتی نیاز ندارد

در این نو‌آوری کلید خصوصی از یک تراشه به تراشه‌ی دیگر منتقل می‌شود. همچنین در این پروژه از مفهوم «اثبات پاک شدگی(Proof Of Erasure)» استفاده می‌کند؛ یعنی از این‌که کلید خصوصی تنها در تراشه‌ی جدید وجود دارد و از تراشه‌ی قبلی پاک شده است، اطمینان حاصل می‌گردد. امکان تعبیه‌ی این تراشه در تلفن‌های همراه وجود دارد و انتقال کلید‌های خصوصی رمزنگاری شده به اینترنت نیاز ندارد:

بنابراین برای انتقال دارایی در این روش تنها ارسال دستور به تلفن همراهی که اتصال اینترنتی ندارد کافی است. مثلا همانند تجربه‌ی پرداخت نقدی، ۲۰ دلار را به فرد دیگری ارسال می‌کنید. این روش همچنین بی‌نهایت مقیاس‌پذیر است زیرا تراکنش‌ها در حقیقت از طریق شبکه‌ی بلاکچین ارسال نمی‌شوند و از دیدگاه شبکه‌ی بلاکچین هیچ تراکنشی انجام نشده است. IOHK

ایده‌ی استفاده از تراشه در صنعت بلاکچین توسط شرکت‌های دیگر نیز ارائه شده است. به عنوان مثال و بر اساس گزارش کوینیت، شرکت مایکروسافت نو‌اوری استخراج رمزارز از طریق فعالیت فیزیکی را ارائه کرده است.

نظر شما نسبت به نو‌آوری کاردانو در تولید تراشه‌‌ی منبع باز برای انجام مبادلات رمزارزها چیست؟ آیا این نو‌آوری در آینده به‌طور گسترده مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ آیا استفاده از رمزارزها بدون نیاز به اینترنت و به‌صورت پول نقد موجب گسترش فن‌آوری بلاکچین خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا