اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بروزرسانی جدید نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین منتشر شد

این بروزرسانی با ارائه‌ی ویژگی‌های جدید عملکرد بیت کوین را ارتقاء می‌دهد، همچنین برخی از باگ‌ها و ویژگی‌های ناکارآمد نسخه‌های پیشین نرم‌افزار بیت کوین در این بروزرسانی برطرف شده است

نکات برگزیده مطلب
  • جدیدترین نسخه از نرم‌افزار منبع باز بیت کوین که فهرست گسترده‌ای از تغییرات را بر نسخه‌ی پیشین این نرم‌افزار اعمال می‌کند، در روز سوم ژوئن منتشر گردید. بروزرسانی جدید ارتقاء عملکرد آی‌پی مپینگ(IP mapping) و دیگر ویژگی‌های بیت کوین را وعده می‌دهد در حالی که طرح BIP 61 و کتابخانه‌ی اوپن اس‌اس‌ال(OpenSSL) در این نسخه حذف شده است.

انتشار نسخه‌ی جدید بروزرسانی نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین

نسخه‌ی جدیدی از نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین(Bitcoin Core 0.20.0) در روز گذشته منتشر شده است. این نسخه بیست و هشتمین بروزرسانی نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین محسوب می‌گردد. این نسخه نتیجه‌ی فعالیت شش ماهه‌ی ۱۱۹ توسعه‌دهنده‌ی بیت کوین محسوب می‌گردد. یعنی؛ تعداد ۱۰۲ توسعه دهنده بیشتر نسبت به نسخه‌ی قبلی(۰٫۱۹٫۱) در این پروژه مشارکت کرده‌اند.

نسخه‌ی جدید نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین
نسخه‌ی جدید نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین(Bitcoin Core 0.20) منتشر شده است و ۱۱۷ فرد  در این پروژه مشارکت کرده‌اند.

وب‌سایت بیت کوین کٌر(BitcoinCore) در یادداشتی اعلام می‌کند که این نسخه فهرست بلندی از بروزرسانی‌ها همانند «ویژگی‌های جدید، رفع باگ‌های مختلف، بهبود در عملکرد و بروزرسانی زبان‌های مختلف را دارا است.» این نسخه از نرم‌افزار هسته‌ی بیت کوین همچنین تنظیمات جدیدی از شناسایی آ‌ی‌پی‌های مختلف(IP mapping) برای افزایش کارایی و پایداری اتصال گره‌ها در شبکه‌ی بیت کوین را ارائه می‌کند.

حذف ویژگی‌های ناکارآمد بیت کوین

حذف BIP ۶۱

حذف طرح پیشین بهبود هسته‌ی بیت کوین(BIP) یکی از تغییرات اصلی نسخه‌ی جدید را تشکیل می‌دهد. در حقیقت، BIP 61 در نسخه‌ی پیشین بروزرسانی هسته‌ی بیت کوین(نسخه‌ی ۰٫۱۹٫۰) منتشر شده است و امکان انتشار پیام «عدم تایید» توسط اوپراتور‌های گره‌ها(کسانی که گره‌ها را در شبکه‌ی بیت کوین ایجاد و مدیریت می‌کنند) به دیگر گره‌ها را فراهم می‌کند(در زمانی که یک تراکنش و یا بلاک توسط گره‌ی اشاره شده، تایید نشده است).

این مکانیسم بازخورد با هدف ایجاد توانایی تشخیص مشکلات تراکنش‌ها و بلاک‌ها برای اوپراتور‌های گره‌ها ایجاد شده است. اما ماکرو فالکِ(Marco Falke)؛ یکی از توسعه‌دهندگان بیت کوین در اطلاعیه‌ای خطاب فهرست ایمیل توسعه‌دهندگان بیت کوین اعلام کرد که «گره‌های شبکه‌ی بیت کوین لزوما پیام «عدم تایید» صحیح را منتشر نمی‌کنند، بنابراین این ویژگی تنها در زمان اتصال به یک گره‌ی «قابل اطمینان» عملکرد درستی خواهد داشت.

BIP بیت کوین

حذف OpenSSL

مایکل فولکسون(Michael Folkson)؛ یکی از اعضای توسعه‌دهندگان بیت کوین در لندن اظهار داشت که با توجه به مشکلات ایجاد شده، توسعه‌دهندگان بیت کوین تصمیم گرفتند تا این ویژگی را از نسخه‌ی جدید بروزرسانی حذف کنند.

وی اظهار داشت که حذف اوپن اس‌اس‌ال(OpenSSL)؛ کتابخانه‌ی نرم‌افزاری که ساتوشی ناکاموتو آن را برای کسب اطمینان از حفظ اطلاعات در شبکه‌ی بیت کوین پیاده‌سازی کرده بود، تاثیرات بی‌اهمیتی بر شبگه‌ی بیت کوین ایجاد می‌کند.

با این وجود، اوپن‌اس‌اس‌ال از مدتها پیش به عنوان منبع ایجاد باگ‌ها، انتشار اضطراری نسخه‌ی جدید برای رفع آسیب‌پذیری و مشکلات مربوط به عملکرد نرم‌افزار بیت کوین محسوب می‌گردد. بخش تحقیقاتی صرافی بیت‌مکس(BitMEX) در گزارشی اعلام کرده است که توسعه‌دهندگان پس از انتشار نسخه‌ی ۰٫۱۲٫۰ نرم افزار بیت کوین به آرامی ویژگی اوپن‌اس‌اس‌ال را برای استفاده از مزایای روش رمزنگاری secp256k کنار گذاشته‌اند.

فولکسون اظهار داشت که در نسخه‌ی ۰٫۲۰٫۰ اوپن‌اس‌اس‌ال کاملا کنار گذاشته شده است و چنین تغییری «امنیت بالاتر» و «کاهش سطح حملات» را برای شبکه‌ی بیت کوین به همراه خواهد داشت:

ویژگی‌ها و یا تغییرات دیگری وجود دارند که کاربران آن‌ها را مشاهده خواهند کرد اما در مقابل تغییرات با اهمیتی که کاربران آن‌ها را مشاهده نمی‌کنند، اهمیت کمتری دارند. Michael Folkson

نظر شما نسبت به بروزرسانی جدید نرم افزار هسته‌ی بیت کوین چیست؟ آیا افزایش عملکرد و امنیت بالاتر در نسخه‌ی جدید تسریع گسترش این نو‌آوری در میان کاربران را به همراه خواهد داشت؟ آیا فعالان شبکه‌ی بیت کوین تا زمان دست‌یابی به یک روش جامع و مناسب از اعمال تغییرات در اندازه‌ی بلاک اجتناب می‌کنند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن