اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

نوریل روبینی: بازار بیت کوین تحت کنترل نهنگ‌هاست

این اقتصاددان برجسته و منتقد رمزارزها معتقد است که روند نزولی اخیر به دلیل دستکاری در بازار بیت کوین بوده و نهنگ‌ها مسئول اینگونه تغییرات ناگهانی هستند

نکات برگزیده مطلب
  • آقای نوریل روبینی(Nouriel Roubini) اقتصاددان برجسته‌ی آمریکایی و یکی از منتقدان شناخته شده‌ی بیت کوین که در جامعه‌ی رمزارزها معمولاً با نام مستعار دکتر رستاخیز(Dr. Doom) شناخته می‌شود، اخیراً یک موضع‌گیری سخت‌گیرانه‌ی دیگر نسبت به صنعت رمزارزی داشته است. به گفته‌ی وی، روند نزولی اخیر بدون هیچ دلیل خاصی رخ داده است، روندی که نشان داد بیت کوین «فریب دهنده‌ی» بوده و کاملاً «دستکاری شده» است.

کنترل بازار بیت کوین

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، در روز ۱۰ام می ارزش بیت کوین به صورت ناگهانی سقوط کرد و در عرض چند دقیقه قیمت هر واحد رمزارز BTC  از ۹۶۰۰ دلار به ۸ هزار دلار رسید. همانطور که تقریباً انتظار می‌رفت، با سقوط ناگهانی ارزش بیت کوین مابقی بازار رمزارزها نیز به این تغییرات واکنش نشان داده و از روند نزولی آن پیروی کردند.

نوریل روبینی

این تغییرات ناگهانی یک فرصت دیگر در اختیار منتقدان صنعت رمزارز از جمله نوریل روبینی قرارداد تا بار دیگر نسبت به دارایی‌های رمزارزی ابراز بی‌میلی کرده و جبهه بگیرند.

این اقتصاددان برجسته‌ی آمریکایی با انتشار یک پست توییتری اظهار داشت که اکنون نهنگ‌های شبکه‌ی بیت کوین کنترل آن را بدست گرفته و به هر نحوه که بخواهند بازار رمزارزها را دستکاری می‌کنند:

بیت کوین تنها در عرض ۷ دقیقه بیش از ۱۵ درصد ارزش خود را از دست داد. ما با یک بازار جعلی، دستکاری شده و تحت کنترل نهنگ‌ها سروکار داریم که در آن اغلب حجم مبادلات و تراکنش‌ها(تقریباً ۹۰ درصد) کاذب است، زیرا صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز سعی دارند حجمی از نقدینگی را نشان دهند که هرگز در اختیار نداشته‌اند. یک پامپ و دامپ عظیم، دستکاری شده و جعلی. یک کلاهبرداری تمام عیار! nouriel roubini

  شایان ذکر است که این اولین مرتبه نیست که نوریل روبینی نسبت به بیت کوین موضع‌گیری کرده و آن را یک کلاهبرداری توصیف نموده است.

البته وی تنها کسی نیست که چنین موضعی نسبت به بازار رمزارزها و به ویژه بیت کوین اتخاذ کرده است. ماه گذشته میتر شیف(Peter Schiff) هم اعلام کرد که برای بیت کوین هیچ کمینه‌ی قیمتی وجود ندارد و ارزش این رمزارز به صفر خواهد رسید.

انتخاب بحث برانگیز

معاملات جعلی و دستکاری بازار در واقع نگرانی‌هایی هستند که همواره مورد بحث قرار گرفته و از دیر باز همراه بازار رمزارزها بوده‌اند. به طور کلی، مجموع سرمایه‌ی در حال گردش بازار رمزارزها(Total Market Cap) در مقایسه با بازارهای سنتی نسبتاً کم و ناچیز است؛ همین موضوع باعث شده تا بازیگران بزرگ‌تر بتوانند تغییرات چشم‌گیر در بازار ایجاد کنند.

با این حال، آنچه نوریل روبینی به آن اشاره نکرده است، قدرت بیت کوین و بازار رمزارزها برای مقابله با بحران جاری در اقتصاد جهانی است.

زمانی که شیوع بیماری کرونا به مرحله‌ی جهانی رسید و اثر آن در کشورهای غربی نیز نمایان شد، شاخص‌های بزرگی همچون S&P 500‌ و Dow Jones با سقوط بی‌سابقه‌ی تاریخی روبرو شده و هنوز نتوانسته‌اند به حالت بهبود و ضعیت قبلی خود بازگردند. این درحالیست که دولت آمریکا تریلیون‌ها دلار اسکناس بدون پشتوانه چاپ کرد تا با تبعات اقتصادی شیوع کرونا مقابله کند.

از طرف دیگر بیت کوین هیچ پشتیبانی رسمی از طرف دولت‌ها نداشت و باز هم توانست به سادگی در این بحران از خود مقاومت نشان دهد.

شایان ذکر است که علیرغم سقوط اخیر در بازار و مشکلات پیش آمده، بازار رمزارزها توانسته در مقایسه با کمینه‌ی ارزش ماه مارس یک افزایش ارزش دو رقمی را به ثبت برساند. برخلاف اغلب بازارهای سنتی، بیت کوین از ابتدای سال جاری تا به امروز یک روند افزایشی ملایم را آغاز نموده و همچنان با افزایش قیمت مواجه است، درحالیکه شرکت‌ها و نهاد‌های بزرگ برای بهبود وضعیت و عبور از بحران فعلی همواره تلاش می‌کنند.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های نوریل روبینی چیست؟ آیا بازار بیت کوین تحت کنترل نهنگ‌هاست؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا