اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

اگر قیمت بیت کوین به ۱۰۰۰ دلار کاهش یابد آیا ماینرها به فعالیتشان ادامه خواهند داد؟

کاهش حاشیه‌ی سود در هر فعالیت صنعتی موجب توقف فعالیت فعالان آن صنعت می‌گردد ولی برخی از ماینر‌ها در زمان کاهش قیمت بیت کوین همچنان به فعالیتشان ادامه می‌دهند

باتوجه به آشفتگی بازارهای مالی جهان در پی تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا و انتشار گسترده‌ی ارزهای فیات در نتیجه‌ی اجرای بسته‌های محرک اقتصادی دولت‌ها و همچنین شمارش معکوس تا زمان اجرای هالوینگ بیت کوین اغلب تحلیلگران افزایش قیمت بزرگترین رمزارز بازار را انتظار دارند. اما درصورتی که قیمت بیت کوین در روند معکوس به هزار دلار کاهش یابد کدام دسته از ماینر‌ها همچنان قادر به ادامه‌ی فعالیت خواهند بود؟ در این مقاله فعالیت ماینر‌ها در شرایط حداقل سود‌آوری را بررسی می‌کنیم.

آزمایش استقامت ماینر‌های شبکه‌ی بیت کوین

تحلیلگری با نام کاربری ویلی وو(Willy Woo) معتقد است، درصورت کاهش قیمت بیت کوین به سطح هزار دلاری، آزمایش استقامت آخرین ماینر‌هایی که در این شرایط می‌توانند به فعالیتشان ادامه دهند نیز آغاز خواهد شد. وی معتقد است که در این شرایط همزمان با خروج ماینر‌ها شبکه‌ی بیت کوین شکننده خواهد شد و امکان انجام حملات توسط مهاجمان به شبکه‌ی بیت کوین تسهیل می‌گردد. وی معتقد است:

درصورتی که تنها تعداد اندکی ماینر در شبکه‌ی بیت کوین فعالیت کنند، هش‌ریت کافی برای محافظت از شبکه‌ی بیت کوین وجود نخواهد داشت و در نتیجه انجام حملات توسط یک دولت به شبکه‌ی بیت کوین تسهیل می‌گردد. در این سطح قیمت دفاع از شبکه در برابر یک مهاجم بسیار قدرتمند امکان‌پذیر نیست. Willy Woo

وو اظهار داشت که بررسی بیت کوین اطلاعاتی را در رابطه با فروش رمزارزهای استخراج شده توسط ماینر‌ها، تغییرات سرمایه‌ی بازار بیت کوین و شاخص‌های دیگری را ارائه می‌کند که در نهایت جهت حرکت قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند.

تاثیر هالوینگ و کاهش قیمت بیت کوین بر فعالیت ماینر‌ها

از طرفی اجرای هالوینگ پاداش استخراج ماینر‌ها را به نصف کاهش خواهد داد و در نتیجه نرخ تورم بیت کوین در سطح پایین‌تری از نرخ تورم طلا قرار خواهد گرفت. وو معتقد است:

مفهوم کمیابی در حوزه‌ی دیجیتالی کامل‌تر است؛ طلا کمیاب نیست با پرتاب چند راکت می‌توان کمربند سیارک‌ها را به معدن استخراج طلا تبدیل کرد. انتشار بیت کوین از نظر ریاضی کاملا محدود شده است. Willy Woo

از طرفی تغییرات شبکه‌ی بیت کوین در گذشته نشان داده است که بسیاری از ماینر‌ها در زمان کاهش سود‌آوری و یا حتی در شرایط زیان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اجرای هالوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶ موجب نصف شدن پاداش ماینر‌ها شده است و در نتیجه‌ی خروج تعدادی از ماینر‌ها، هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین از ۱٫۵۶ به ۱٫۴۰ اگزاهش بر هر ثانیه(EHash/s) کاهش یافته است(کاهش تقریبا ۱۰ درصدی). سقوط اخیر قیمت بیت کوین نیز کاهش هش‌ریت شبکه از ۱۱۶٫۲۴ به ۹۴٫۱۵ اگزاهش بر ثانیه را موجب شده است(کاهش تقریبا ۱۹ درصدی). بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که در زمان تغییرات قیمت بیت کوین بخشی از ماینر‌ها به امید افزایش قیمت بیت کوین همچنان به فعالیتشان ادامه می‌دهند.

فعالیت در صنعت ماینینگ به صورت یک سرمایه‌گذاری بلند مدت

از طرفی سرمایه‌گذاری ماینر‌ها یک فعالیت اقتصادی بلند مدت محسوب می‌گردد و برخلاف فعالان بازار خروج ماینر‌ها از این حوزه به سادگی امکان‌پذیر نیست. آغاز فعالیت ماینر‌ها مستلزم آماده ساختن فارم و خرید تجهیزات استخراج و تامین انرژی الکتریکی است که موجب آهسته ساختن روند خروج فعالان این حوزه می‌گردد و توقف فعالیت برخی از ماینر‌ها نیز کاملا موقتی است و همزمان با افزایش قیمت بیت کوین ماینر‌ها به سادگی و تنها با روشن کردن یک کلید فعالیتشان را از سر می‌گیرند.

استخراج بیت کوین

 از طرفی استقامت ماینر‌ها در برابر تغییرات قیمت در روزهای سخت موجب اطمینان بخشیدن به سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزها نیز می‌شود. در نتیجه افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران افزایش قیمت بیت کوین را موجب خواهد شد.

نظر شما نسبت به استقامت ماینر‌های فعال در شبکه‌ی بیت کوین چیست؟ آیا ماینر‌ها به عنوان نگهبانان شبکه‌ی بیت کوین در روزهای سخت نیز از شبکه‌ی بیت کوین محافظت خواهند کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن