اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

وضعیت سوددهی دستگاه‌های ماینینگ پس از هالوینگ چگونه است؟

بیش از ۴۵ مدل دستگاه اسیک موجود در بازار دیگر سودآوری نداشته و عملاً وارد مرحله‌ی ضرردهی مالی شده‌اند

نکات برگزیده مطلب
  • در روز ۱۱ام می، شبکه‌ی بیت کوین سومین رویداد هالوینگ یا نصف شدن پاداش خود را تجربه کرد، رویدادی که باعث شد پاداش کشف هربلاک در این شبکه‌ی محبوب از ۱۲/۵ واحد BTC به ۶/۲۵ واحد کاهش یابد. اکنون حدود یک هفته از این ماجرا می‌گذرد و اطلاعات بدست آمده از وب‌سایت‌های ماینینگ نشان می‌دهد که بیش از ۴۵ مدل دستگاه استخراج رمزارز نسل قبل، در حال حاضر دیگر سودآوری به همراه نداشته و عمل وارد فاز ضرر دهی مالی شده‌اند.

دستگاه‌های قدیمی را خاموش کنید

تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به استخر ماینینگ F2pool نشان می‌دهد که تقریبا ۴۵ مدل دستگاه استخراج رمزارز پس از رویداد هالوینگ دیگر سودآوری نداشته و اغلب کاربران و استخرهای بزرگ این مدل دستگا‌ها را خاموش کرده‌اند. داده‌های بدست امده از وب‌سایت Asicminervalue.com نیز حاکی از آن است که برق مصرفی این ۴۵ دستگاه از رده خارج شده بر اساس هر کیلووات ساعت ۰/۳۵ یوان کشور چین(یا معادل ۰/۰۴۹ دلار) محاسبه شده است، که برق ارزان قیمت به شمار می‌آید.

برترین دستگاه استخراج رمزارز موجود در لیست اسیک‌های از رده خارج شده، دستگاه انت‌ماینر اس۱۱ از شرکت بیت مین(Bitmain) می‌باشد که سرعی معادل ۲۰/۵ تراهش بر ثانیه(TH/s) ارائه می‌کند. با در نظر گرفتن قیمت ۰/۰۴۹ دلار برای هر کیلووات ساعت برق، این دستگاه روزانه ۰/۰۹ دلار ضرر مالی به دارندگان وارد می‌کند.

سایر دستگاه‌های ماینینگ موجود در این لیست که دیگر هیچ سودی به همراه ندارند عبارتند از بیت‌فیوری تاردیس(Bitfury Tardis)، انت‌مانیر اس۹ مدل اس‌ای(Antminer S9 SE)، جی‌ام‌او ماینر بی۲(GMO Miner B2)، اینوسیلیکون تی‌۲ ندل توربو(Innosilicon T2 Turbo) و اوالون ماینر ۹۲۱(Canaan Avalonminer 921) و همچنین دستگاه بسیار محبوب انت‌ماینر اس۹ که در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. داده‌های نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن قیمت برق کشور چین، دستگاه بی‌۸ شرکت بیت‌فیوری(Bitfury B8) که در سال ۲۰۱۷ و با قدرت محاسباتی ۴۹ تراهش بر ثانیه به بازار عرضه شده است، اکنون روزانه چیزی حدود ۳ دلار برق مصرف کرده و عملاً تنها باعث ضرر مالی می‌شود.

افزایش قیمت یک راه‌حل بالقوه

به گفته‌ی محققان «با در نظر گرفتن برق ارزان قیمت چین و محاسبه‌ی مصرف این دستگاه ماینینگ بر اساس برق ۰/۳ یوان، یک دستگاه انت‌ماینر اس۹ نزدیک به ۱۴۰ درصد درآمد خودش برق مصرف می‌کند. در حال حاضر، تنها با افزایش قیمت بیت کوین به سطح ۱۵ هزار دلاری دستگاه اس۹ می‌تواند باز هم سودآور باشد».

دو روز قبل، جامعه‌ی رمزارزها سرانجام شاهد کاهش چشم‌گیر هش‌ریت ماینینگ SHA-256 پس از رویداد هالوینگ در تاریخ ۱۱ام می‌ بود. در روز ۱۱ام می مجموع هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین چیزی حدود ۱۲۱ اگزاهش بر ثانیه(EH/s) تخمین زده می‌شد و در تاریخ ۱۵ام می ۲۰۲۰، این رقم به ۱۱۰ اگزاهش بر ثانیه کاهش یافت. با این حال، آمار و ارقام مربوط به این شبکه‌ی محبوب نشان می‌دهد که امکان کاهش هرچه بیشتر هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین همچنان پابرجاست. این آمار نشان می‌دهد که تعدادی از فارم‌ها و پلت‌فرم‌های بزرگ که از دستگاه‌های قدیمی‌تر برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند، در آینده‌ای نه چندان دور از بازی خارج شده و به دلیل عدم سودآوری عملاً فعالیت‌های ماینینگ خود را متوقف می‌کنند.

درآمد منفی اغلب دستگاه‌های موجود در بازار

البته اکنون همه می‌دانند که در کشورهایی همچون چین، آسیای مرکزی و ایران برق ارزان قیمت در اختیار ماینرها بوده و در برخی موارد چیزی حدود ۰/۰۲ دلار برای هر کیلووات ساعت پرداخت می‌شود. با در نظر

اس۹ یک دستگاه محبوب

این درحالیست که سال گذشته دستگاه اس۹ که چیزی حدود ۱۳ تراهش قدرت محاسباتی ارائه می‌کند، نزدیک به ۷۰ درصد هش‌ریت الگوریتم SHA256 را به خود اختصاص داده بود. گزارشات مربوطه همچنین حاکی از آن است که تنها پس از گذشت هفت روز از رویداد هالوینگ، یکی از فارم‌های کوچک شهر سیچوان چین اقدام به فروش ۸ هزار دستگاه استخراج رمزارز و ۶ ترانسفورمر کرده است. ژائو وینبو(Zhou Wenbo) مالک این فارم چینی اخیراً اعلام نموده که خریداران و سرمایه‌گذاران تمایل به خرید دستگاه‌های قدیمی‌تر انت‌ماینر اس۹، آوالون ماینرها و دستگاه‌های اینوسیلیکون ترمیناتور۲ ندارند.

با در نظر گرفتن قیمت ۰/۰۵ دلار برای هرکیلووات ساعت برق، تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج رمزارز نسل جدید می‌توانند با سطح قیمت فعلی سودآوری به همراه داشته باشند. این دستگاه‌های با ارزش عبارتند از آنت‌ماینر اس۱۹ مدل پرو(با قدرت پردازشی ۱۱۰ تراهش بر ثانیه)، دستگاه انترماینر اس۱۹(با قدرت ۹۵ تراهش بر ثانیه)، دستگاه واتس‌مانر او۳۰ مدل اس(با قدرت ۸۶ تراهش بر ثانیه)، دستگاه انت‌ماینر اس۱۸(با قدرت ۷۳ تراهش بر ثانیه) و دستگاه‌های واتس‌ماینر ام۳۱ مدل اس(با قدرت ۷۰ تراهش بر ثانیه)، که همچنان سودآور هستند. تمامی دستگاه‌های ذکر شده با در نظر گرفتن نرخ متوسط ۰/۰۵ دلار برای هر کیلووات ساعت، چیزی بین ۶ تا ۱۵ دلار در روز سودآوری به همراه دارند.

دستگاه‌هایی که همچنان سودآوری به همراه دارند

نظر شما در رابطه با وضعیت فعلی بازار رمزارزها چیست؟ آیا به زودی شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود و یا دستگاه‌های اسیک قدیمی را باید فراموش کنیم؟ نظرات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن