اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

راهکارهایی برای حفظ سلامت ذهنی سرمایه‌گذاران در زمان وقوع شرایط تنش‌زا

شیوع ویروس کرونا موجب نگرانی سرمایه‌گذاران بازارهای مالی در سراسر جهان شده است؛ در این میان استفاده از روش‌های کاهش استرس می‌تواند شرایط بهتری را برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایجاد کند

شرایط ذهنی نقش مهمی در تصمیم‌گیری صحیح مالی و انجام یک سرمایه‌گذاری موفق دارد. شیوع ویروس کرونا موجب سقوط بسیاری از بازارهای مالی در همراهی با بازار رمزارزها شده است. نوسانات شدید در بازار‌های مالی سراسر جهان به وضوح نگرانی سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد. در این میان مدیریت منابع، مدیریت ذهن و تصمیم‌گیری صحیح می‌تواند به عملکرد مثبت سرمایه گذارن و سپری کردن موفق شرایط بحرانی کمک کند.

استفاده از تکنیک‌های مدیریت ذهن در زمان وقوع شرایط تنش‌زا

همانطور که می‌دانیم عوامل گسترده‌ای در موفقیت یک سرمایه‌گذاری نقش دارند که عوامل محیطی، شرایط بازار در آینده، اتفاقات و حوادث، نگرانی سرمایه‌گذاران، قانون‌گذاری دولت‌ها و غیره را شامل می‌شود. در نظر گرفتن تمام عوامل برای سرمایه‌گذاران امکان‌پذیر نیست و سرمایه‌گذاران بر اساس انتظاراتشان اقدام به خرید و یا فروش می‌کنند.

معامله‌گر رمزارزها

شیوع ویروس کرونا موجب سقوط بازار‌های مالی در سطح جهان شده است. اگرچه در شرایط عادی، سرمایه‌گذاران شرایط کنونی و آینده را برای تصمیم‌گیری در نظر می‌گیرند، وقوع شرایط بحرانی می‌تواند موجب بروز رفتار‌های هیجانی و زیان سرمایه‌گذار گردد. به عنوان مثال در زمان سقوط بازار رمزارزها برخی در سطح کمتر از ۴ هزار دلار به فروش بیت کوین اقدام کردند، در حالی که قیمت بیت کوین پس از مدتی تا سطح ۶۹۰۰ دلار افزایش یافت.

لیگ کالدول(Leigh Caldwell)؛ نویسنده‌ی کتاب روانشناسی قیمت(The Psychology of Price) معتقد است که سرمایه‌گذاران در زمان وقوع شرایط بحرانی تنها به در اختیار داشتن منابع مالی کافی برای زنده ماندن فکر می‌کنند و میزان سرمایه‌گذاری با دیدگاه بلند مدت کاهش می‌یابد. وی به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کند که در این شرایط از تکنیک‌های مدیریت ذهن استفاده کنند. کالدول معتقد است که ذهن همواره روش‌هایی را برای ساده‌سازی شرایط(حذف فاکتور‌های کم اهمیت) و تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده به‌کار می‌گیرد.

سه سیستم متفاوت ذهن برای تصمیم‌گیری

کالدول اظهار داشت که ذهن انسان از سه سیستم متفاوت برای تصمیم‌گیری بهره می‌برد:

  • تصمیم گیری سریع که واکنش سریع به یک محرک را شامل می‌شود همانند زمانی که جسم داغی را لمس می‌کنید، ذهن به سرعت نسبت به حرارت جسم واکنش نشان داده و از جسم داغ فاصله می‌گیرید.
  • واکنش آهسته و منطقی ذهن که محاسبات مختلف در رابطه با بازدهی سرمایه‌گذاری را شامل می‌گردد.
  • ذهن انسان قادر به تصمیم‌گیری بر اساس تصور نتیجه‌ی انتخاب‌های سرمایه‌گذاری است. به عنوان مثال خریدار در هنگام خرید یک خانه شرایط زندگی در آن خانه را تصور می‌کند.

وی معتقد است که تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان در آینده به صورت یک خط داستانی بیان کرد که عملکرد واقعی سرمایه‌گذاران بر اساس احساسات، تصورات، محاسبات و … آن را ایجاد می‌کنند.

منابع جداگانه‌ای را به فعالیت در بازار رمزارزها اختصاص دهید

همانطور که اعتیاد به معامله در بازار سرمایه به عنوان اختلال ذهنی سرمایه‌گذاری ارزیابی و دسته‌بندی می‌شود، ریسک‌های ذهنی مرتبط با انجام معاملات در بازار رمزارزها نیز وجود دارند. این شرایط در حقیقت، عادت‌هایی که نگرانی معامله‌گران را تشدید می‌کنند و یا آن‌ها را در معرض شرایط اضطراب قرار می‌دهند را شامل می‌گردد.

مدیریت ذهن

روانپزشکی با نام پراش پوسپاناتان(Prash Puspanathan) اظهار داشت که اضطراب مالی می‌تواند موجب تحریک اختلالات روانی نهفته در معامله‌گران و یا تحریک آن‌ها به خودکشی شود. بدون توجه به سابقه‌ی اختلالات روانی در افراد مختلف، شرایط تنش‌زا در محیط آنلاین نیز یک عامل ایجاد استرس محسوب می‌گردد.

یک فعال بازار رمزارزها باید برای ایجاد تعادل در میان عادت‌هایش تلاش کند؛ یعنی عادت‌هایی که موجب اضطراب و پریشانی می‌گردند را به حداقل کاهش دهند. فعلان باید مراقب رفتار‌های نامنظم و یا اعتیادآور در بازار باشند. برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند که به‌جای سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها با استفاده از منابع مورد نیاز در زندگی روزانه، بودجه‌ی جداگانه‌ای را به فعالیت در این حوزه اختصاص دهند. این اقدام می‌تواند تنش فعالیت در این حوزه را کاهش دهد در نتیجه فعالان می‌توانند با کاهش اضطراب در موقعیت بهتری تصمیم‌گیری کنند.

آیا در زمان وقوع شرایط تنش‌زا قادر به تصمیم‌گیری صحیح و بدون هیجان در بازار رمزارزها هستید؟ چه اقداماتی را تاکنون در راستای تصمیم‌گیری صحیح مالی و مدیریت ذهن برای فعالیت در بازار رمزارزها انجام داده‌اید؟ دیدگاه خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن