اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بیت کوین و دلار پناهگاه امن سرمایه‌گذاران در برابر بحران اقتصادی هستند

گسترش ویروس کرونا و بحران اقتصادی فعلی باعث شده تا سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های امن‌تری همچون دلار ایالات متحده و بیت کوین گرایش پیدا کنند

نکات برگزیده مطلب
  • با آغاز شیوع بیماری کرونا در جهان و آغاز قرنطینه‌ی شهر‌ها یکی پس از دیگری، یک رکود سنگین در اقتصاد جهان شکل گرفت. این بحران ناگهانی که تا پیش از آن هیچ‌کس وقوع آن را پیش‌بینی نکرده بود، باعث شد تا اغلب دارایی‌های امن جهان به زانو در آمده و ارزش خود را از دست بدهند. در این بین، به نظر می‌رسد که دلار ایالات متحده و رمزارز بیت کوین توانسته‌اند نسبت به بقیه مقاومت بیشتری از خود نشان داده و در بین سرمایه‌گذاران به پناهگاه امن تبدیل شوند.

دلار و بیت کوین

در زمان سقوط ۱۲ام مارس که به یک‌باره تمام بازارهای اقتصادی جهان با رکود و افت ناگهانی روبرو شدند، تنها بیت کوین و دلار آمریکا توانستند از خود مقاومت قابل توجه نشان دهند. در زمان بروز هرگونه آشفتگی اقتصادی، سرمایه‌گذاران دارایی‌های پرخطر خود را بفروش رسانده و به سمت مواردی حرکت می‌کنند که از نوسان کمتری برخوردار است. این روند با عنوان «پرواز به سمت کیفیت» نیز توصیف می‌شود.

این رویه در سال ۲۰۰۸ نیز رخ داد، زمانی که تقاضا جهانی برای اوراق قرضه‌ی دولتی آمریکا باعث ایجاد نرخ بهره‌ی منفی شد. توجه داشته باشید که ممکن است همین رویه اکنون برای بیت کوین هم رخ دهد.

در ساعات پایانی ۱۲ام مارس قیمت هر واحد بیت کو‌ین ۴۹۷۰ دلار به ثبت رسید. با این حال، روز ۱۹ام مارس شاهد بازگشت نسبی قیمت و یک روند افزایش ۲۵ درصدی بودیم که نتیجه‌ی آن افزایش ارزش بیت کو‌ین تا سقف ۶۱۹۱ دلار شد.

در همین حین، دلار آمریکا نیز بین رقیبان خود از جمله یورو، دلار کانادار و پوند، بر سر تسلط جهانی مبارزه می‌کرد.

گوگل ترند: ویروس کرونا، دلار آمریکا و بیت کوین در صدر جدول

پلت‌فرم گوگل ترندز(Google Trends) که نمایشگر میزان جستجوی کلمات مختلف در موتور جستجوی گوگل می‌باشد، نشان می‌دهد که شیوع بیماری کرونا در جهان باعث افزایش بی‌سابقه‌ی حجم جستجو برای «بیت کو‌ین» و «دلار ایالات متحده» شده است.

صنعت رمزارزها کرونا کار در خانه Bitcoin بیت کوین

به نظر می‌رسد که بین جستجوی کلمات «بیت کوین»، «ویروس کرونا» و «دلار ایالات متحده» رابطه‌ی قوی وجود دارد.

پس از شیوع بیماری کرونا در خاک ایالات متحده و تمرکز مردم و رسانه‌ها بر روی این بیماری فراگیر، علاقه‌ی عمومی به این دور ارز «با کیفیت[بیت کو‌ین و دلار]» افزایش چشم‌گیر پیدا کرد. از سوی دیگر، علاقه به «یورو» و «نرخ‌های بازار فارکس» با رشد منفی مواجه شد و نشان دهنده‌ی یک ارتباط عکس با «ویروس کرونا» بود.

این رویه نشانگر آن است که مردم از بیت کوین و دلار به عنوان یک سپر در برابر فروپاشی احتمالی اقتصادی استفاده می‌کنند.

صنعت رمزارزها کرونا کار در خانه Bitcoin بیت کوین

بیت کوین در مقابل اقتصاد قدیمی

هرچه سطح اطمینان به نظم و ثبات اقتصاد قدیمی کاهش یافته و شکاف آن عمیق‌تر شود، افراد بیشتری به دنبال جایگزین و یک پناهگاه امن خواهند رفت. پناهگاه امن باید نوعی ارزش باشد که تا حد امکان از بقیه‌ی اقتصاد در حال شکست جدا بوده و یا هیچ ارتباطی با آن نداشته باشد. تا پیش از اقتصاد مدرن امروزی، این پناهگاه امن طلا بود، اما بدون یک سیستم بانکی ثابت و مستحکم، طلا به هیچ عنوان یک کلاس دارایی نخواهد بود.

فیلیپ سالتر(Philip Salter) رئیس عملیات پلت‌فرم جنسیس ماینینگ نیز در رابطه با این موضوع اعلام نموده:

اگر این بحران اقتصادی مهار شود، پیامد‌ها مهمی برای بیت کوین به همراه نخواهد داشت. با این حال، اگر با یک بحران واقعی روبرو باشیم، سطح علاقه به بیت کوین شدیداً افزایش خواهد یافت، به نقطه‌ای خواهیم رسید که بیت کو‌ین به یک پناهگاه در مقابل سیستم بانکی تبدیل خواهد شد. مردم روز به روز نسبت به اقتصاد قدیمی دچار شک و تردید شده و بیشتر به سمت بیت کوین تمایل پیدا می‌کنند. Philip Salter

آقای سالتر معتقد است که یک سقوط اقتصادی سنگین باعث خواهد شد تا بیت کوین به شکل یک طلا دیجیتال جدید در بین مردم پذیرفته شود.

نظر شما در رابطه با پذیرش دلار و بیت کوین به عنوان پناهگاه امن از طرف سرمایه‌گذاران چیست؟ آیا این دو دارایی می‌توانند در برابر بحران اقتصادی مقاومت کنند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن