اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

بانک مرکزی کره‌ی جنوبی یک گام به انتشار ارز دیجیتالی نزدیک‌تر می‌شود

بانک مرکزی کره‌ی جنوبی قصد دارد مسائل فنی مرتبط با راه‌اندازی رمزارز بانکی خود را در طی یک دوره‌ی ۲۲ ماهه بررسی کرده و به اتمام برساند

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که در طی چند ماه گذشته اغلب بانک‌های مرکزی جهان در مقابل صنعت رمزارزها قرار گرفته بودند، هم‌اکنون تعدادی از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان طرح انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی(CBDCs) را بررسی می‌کنند. در همین راستا، بانک مرکزی کشور کره‌ی جنوبی(The Bank of Korea) از برنامه‌ی آزمایشی راه‌اندازی ارز دیجیتالی به مدت بیست و دو ماه رونمایی کرده است.

راه‌اندازی وون دیجیتالی به‌طور آزمایشی

به‌نظر می‌رسد که مواضع پیشین بانک مرکزی کره‌ی جنوبی(The Bank of Korea) تغییر کرده است، مدیران بانک مرکزی کره‌ی جنوبی تصمیم گرفته‌اند تا برخلاف مواضع گذشته‌ی این سازمان، ارز دیجیتالی بانک مرکزی این کشور را منتشر کنند. نشریه‌ی تایم کره‌ی جنوبی(The Korea Times) گزارش کرده است که برنامه‌ی انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی این کشور از مراحل انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی در ژاپن و ایالات متحده‌ی آمریکا پیروی خواهد کرد.

بانک مرکزی کره

 

با این وجود، بانک مرکزی کره‌ی جنوبی نسبت به تاثیرات احتمالی وون دیجیتالی(Digital WON) و ایجاد بی‌ثباتی در سیستم مالی این کشور همچنان نگران به‌نظر می‌رسد.

اگرچه دلیل نگرانی بانک مرکزی این کشور نسبت به راه‌اندازی طرح انتشار ارز دیجیتالی هنوز مشخص نیست، شیوع ویروس کرونا و ارزیابی نادرست تاثیرات انتشار ارز دیجیتالی بر اقتصاد این کشور از عوامل احتمالی نگرانی مدیران بانک مرکزی کره نسبت به انتشار ون دیجیتالی ارزیابی می‌شود. اما هم‌اکنون بانک مرکزی کره‌ی جنوبی برای آزمایش عملکرد ارز دیجیتالی و حذف پول نقد در طول دوره‌ی ۲۲ ماهه آماده شده است. بانک مرکزی کره مسائل فنی مختلفی را در طول دوره‌ی آزمایشی بررسی خواهد کرد.

بررسی جدی انتشار ارز دیجیتالی در بانک‌های مرکزی جهان

رویکرد بانک مرکزی کره‌ی جنوبی برای انتشار ارز دیجیتالی به دیگر قدرت‌های اقتصادی جهان همانند انگلیس، ژاپن، ایالات متحده‌ی آمریکا و کانادا شباهت دارد. بانک مرکزی کره‌ی جنوبی به‌طور رسمی اعلام کرد:

ایالات متحده‌ی آمریکا و ژاپن قصد انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی در آینده‌ی نزدیک را ندارند، اما اخیرا تصمیم گرفتند تا این حوزه را بیشتر مورد بررسی قرار دهند. The Bank of Korea

دیگر بانک‌های مرکزی جهان نیز انتشار ارزهای دیجیتالی را به‌طور جدی‌تری بررسی می‌کنند. در حقیقت، بانک مرکزی کره‌ی جنوبی به همراه شش بانک بزرگ آسیایی یک گروه تحقیقاتی مشترکی را در ماه ژانویه‌ی سال جاری تشکیل داده‌اند.

بر اساس گزارش کوینیت، مدیران بانک مرکزی چین نیز اخیرا بر اهمیت توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی این کشور تاکید کردند و توسعه‌ی یوان دیجیتالی را اولویت اصلی این سازمان اعلام کرده‌اند. بانک مرکزی کره‌ی جنوبی افزود:

بانک مرکزی تصمیم گرفته است تا فعالانه در تحولات جاری فضای پرداخت مشارکت کند و در همین راستا به منظور بررسی مسائل فنی مرتبط با راه‌اندازی ارز دیجیتالی بانک مرکزی، این نو‌آوری را به‌طور آزمایشی راه‌اندازی می‌کنیم. The Bank of Korea

اگرچه راه‌اندازی ارز دیجیتالی بانک مرکزی گام مهمی برای آغاز تحولات اقتصادی در این کشور محسوب می‌گردد، این بانک اعلام کرده است که در آینده‌ی نزدیک شاهد تغییرات در این حوزه نخواهیم بود. زیرا در حوزه‌ی پرداخت کره‌ی جنوبی همچنان وابستگی شدیدی به پول نقد وجود دارد.

نظر شما نسبت به رویکرد بانک مرکزی کره‌ی جنوبی برای انتشار آزمایشی ارز دیجیتالی چیست؟ آیا در آینده شاهد حذف پول نقد و انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی از سوی تمام کشور‌ها خواهیم بود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا