اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

آیا مهار ویروس کرونا باعث کاهش قیمت بیت کوین خواهد شد؟

گزارشات نشان می‌دهد که یکی از عوامل افزایش قیمت بیت کوین شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بوده است

نکات برگزیده مطلب
  • گرچه شیوع ویروس کرونا در چین و مشاهده‌ی افراد مبتلا به این بیماری در سایر کشورهای جهان باعث شده تا نگرانی‌های ژئوپلتیک باز هم به بالاترین سطح ممکن برسد، اما آمار و ارقام منتشر شده در رابطه با بیت کوین نشان می‌دهد که این رمزارز توانسته از فرصت بدست آمده استفاده کرده و با معرفی خود به عنوان یک پناهگاه امن برای ذخیره‌ی ارزش، روند صعودی قیمت خود را با قدرت هرچه بیشتر ادامه دهد. اما آیا با فروکش کردن بحران کرونا، شاهد سقوط قیمت رمزارزها نیز خواهیم بود؟

رابطه‌ی ویروس کرونا و بیت کوین

به نظر می‌رسد که روند صعودی بیت کوین که در ابتدا سال ۲۰۲۰ آغاز شد و طی هفته‌های گذشته به دلایل مختلفی شتاب گرفته، اکنون کند شده و به روزهای پایانی خود نزدیک شده است. با نگاهی به نمودار تغییرات قیمت بیت کوین و مشاهده‌ی شمع‌دانی‌های قرمز پی‌در‌پی نیز می‌توان به همین موضوع پی برد.

بیت کوین Bitcoin BTC

گرچه در حال حاضر روند افزایش قیمت بیت کوین تقریبا متوقف شده است، اما باز هم سود و افزایش ارزش این رمزارز نسبت به روزهای ابتدایی سال جاری بسیار چشم‌گیر است. همانطور که در نمودار ادامه‌ی مطلب مشاهده می‌کنید، بیت کوین سال ۲۰۲۰ را با حدود قیمت ۷ هزار دلار برای هر واحد آغاز کرد و توانست پیش از بازگشت به سطوح ۹۵۸۰ دلاری، چندین مرتبه سد ۱۰ هزار دلار را محک بزند.

آنچه در رابطه با بیت کوین نسبت به سایر رمزارزها بیشتر صدق می‌کند، نوسان بسیار زیاد قیمت می‌باشد. از نقطه نظر تجاری، این نوسان بسیار مهم و با ارزش است؛ زیرا بدون وجود این حجم از نوسان قیمت، خرید و فروش بیت کوین سود کمتری خواهد داشت.

آغاز روند حرکت صعودی قیمت بیت کوین پیش از آغاز سال ۲۰۲۰ و ادامه‌ی آن تا به امروز مشهود است

 

یکی از محرک‌های قیمت بیت کوین طی هفته‌های اخیر، نگرانی‌های به وجود آمده در رابطه با شیوع و گسترش ویروس کرونا(یا کوید۱۹) است. هرچه حجم اخبار مربوط به این بیماری، میزان مرگ و میر و نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به آن افزایش می‌یابد، قیمت بیت کوین نیز روند صعودی به خود گرفته و بالاتر می‌رود.

مقایسه‌ی طلا و بیت کوین

این موضوع باعث شده تا کارشناسان رمزارز BTC را با طلا مقایسه کنند؛ زیرا بیت کوین به عنوان یک پناه‌گاه امن ذخیره‌ی ارزش در مقابل نگرانی‌های ژئوپلتیکی، بحران‌های جهانی(همچون ویروس کرونا) و نوسانات بازار ایستادگی می‌کند. در حقیقت، به تازگی مدیرعامل یک شرکت بازرگانی اعلام نموده که اگر ویروس کرونا درمان شود، قیمت بیت کوین دچار یک روند نزولی خواهد شد.

مواردی از این دست باعث تقویت این مکتب فکری می‌شود که «بیت کوین محافظی در برابر نوسان ارزش دارایی‌ها است». روند حرکت فعلی برای ماه ژانویه و فوریه‌ی ۲۰۲۰ صعودی است، زیرا احساسات کوتاه مدت بازار حاصل از اخبار مربوط به ویروس کرونا در ماه مارس نیز ادامه خواهد یافت. با این حال، باند بولینگر(Bollinger Band) نشان می‌دهد که باند بالایی ۱۰۵۲۹ دلار و باند پایین ۹۱۰۶ دلار بسیار بالاتر از میانگین متوسط حرکت ۵۰ روزه و متوسط ۲۰۰ روزه هستند. این اعداد و ارقام، صعودی بودن روند حرکت بیت کوین در سال جاری را تایید می‌کنند.

کارشناسان نسبت به رشد کوید۱۹ هشدار می‌دهند

درحالیکه چین برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تمام تلاش خود را می‌کند، نگرانی در رابطه با تاثیرات ویران کننده‌ی این ویروس بر کشورهای در حال توسعه‌ی سراسر آفریقا و آمریکای لاتین نیز به شدت رو به افزایش است. در این بین کشورهایی که دچار اقتصاد ویران شده، فساد گسترده و خدمات بهداشتی بسیار ضعیف هستند، نسبت به سایر کشورها بیشتر در معرض خطر می‌باشند. کشورهایی همچون کونگو، اوگاندا، قنا، سودان، اریتره، سومالی و مواردی از این دست در برابر شیوع ویروس‌های مسری همچون کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند.

طبق گزارشاتی که به تازگی منتشر شده است، بیش از ۹۹ درصد از موارد تایید شده‌ی مبتلا به ویروس کرونا در کشور چین به ثبت رسیده است. گرچه سخت‌گیری‌ها و بستن مرزهای چین باعث شده تا سرعت انتشار آن به شدت کاهش یابد، اما باز هم این نگرانی وجود دارد که ویروس مذکور در سراسر جهان فراگیر شده و غیرقابل کنترل شود.

 مطالعاتی که اخیرا توسط دانشجویان چینی بر روی عفونت‌ها و میکروب‌های نوظهور صورت گرفته حاکی از آن است که ویروس کوید۱۹ قابلیت انتقال از راه دهان و مدفوع را دارد.

به طور کلی، انتقال این بیماری از طریق کانال‌های ترشح مایعات بدن، مدفوع، راه دهانی و سیستم تنفسی امکان‌پذیر است. اولین مورد ثبت شده از ابتلا به ویروس کوید۱۹ یک زن ویتنامی بوده است که در شهر ووهان چین زندگی می‌کند. گزارشات مربوطه حاکی از آن است که وی با دو هم اتاقی در این شهر زندگی می‌کند و با غذاهای دریایی و افرادی که علائم آنفولانزا دارند، هیچ تماسی نداشته است.

ارقام نگران‌کننده اما مفید

گزارشات دیگری در رابطه با کوید۱۹ منتشر شده که نشان می‌دهد در حال حاضر تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونا در کشور چین اکنون بیش از ۷۴۵۷۶ نفر بوده و تعداد کشته شدگان نیز به ۲۱۱۸ نفر رسیده است. این میزان مرگ و میر ناشی از کرونا نشان می‌دهد که ۲/۸۴ درصد از افراد مبتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

گرچه این آمار و ارقام بسیار نگران کننده است، اما می‌تواند باعث گردهم آمد سازمان‌ها بهداشتی از جمله سازمان بهداشت جهانی(WHO)، مراکز کنترل بیماری و سایر آژانس‌های مراقب‌های بهداشتی ملی شده و در نهایت منجر به مهار بیماری و کمک‌رسانی به افراد آلوده به این ویروس شود.

از نظر سرمایه‌گذاری و اقتصاد، این ویروس باعث کاهش شدید بهره‌وری اقتصادی در سراسر چین شده است، زیرا با افزایش ترس نسبت به شیوع بیماری کرونا، مراکز اقتصادی عملاً تعطیل شده و شهرها به زانو درآمده است. به گفته‌ی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین «ویروس کرونا تاثیرات کوتاه‌مدت ملموس و غیرقابل جبران زیادی دارد. برای مثال، در بازار داخلی چین بیش از ۲ میلیارد سفر متوقف شده است. این بدان معناست که بیش از ۲ میلیارد بلیت اتوبوس، قطار، هواپیما، هتل، تاکسی، رستوران لغو شده و بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار نیز هزینه‌ی بیمارستان، پیشگیری، پزشکی و غیره شده است».

کاهش سطح بهره‌وری تاثیر جهانی دارد

با کاهش سطح بهره‌وری، تقاضا برای انرژی نیز کاهش می‌یابد و این مورد بر بازارهای مالی سراسر جهان از وال‌استریت گرفته تا پکن، شانگهای و توکیو تاثیر خواهد گذاشت. کاهش سطح تقاضای جهانی به طور طبیعی منجر به کاهش تولید و افزایش سطح بدبینی‌های اقتصادی می‌شود. بسیاری از مردم چین اکنون برای جلوگیری از کاهش ارزش دارایی‌هایشان به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های جایگزین روی آورده‌اند. یکی از این نوع دارایی‌های جایگزین همان بیت کوین است.

تا زمانی که مردم نسبت به وقایع اطراف خود نگران باشند، همچنان به دنبال سرمایه‌گذاری و جابجایی دارایی‌های خود به یک پناهگاه امن خواهند بود. البته کاهش سرعت شیوع بیماری کرونا باعث معکوس‌سازی این روند خواهد شد، اما نصف شدن پاداش یا همان رویداد هالوینگ(Halving) بیت کوین در ماه می ۲۰۲۰ هم احتمالاً یک محرک قدرتمند برای ادامه‌ی این روند صعودی خواهد بود.

نظر شما در رابطه با ارتباط ویروس کرونا و رمزارز بیت کوین چیست؟ آیا مهار این بیماری باعث خواهد شد تا بیت کوین بار دیگر به سطح قیمت ماه‌های گذشته بازگشته و سطوح فعلی خود را از دست دهد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا