اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

سرقت ۹ هزار واحد رمزارز بیت کوین‌کش توسط یک ماینر ناشناخته

این ماینر پس از بازیابی رمزارزهای گم شده‌ی شبکه‌ی بیت کوین‌کش آن‌ها را به مالکین پس نداده است!

نکات برگزیده مطلب
  • از آنجا که پس از راه‌اندازی شبکه‌ی بیت کوین‌کش(BCH) آدرس‌های این شبکه‌ی جدید بسیار شبیه به آدرس‌های سگویت(SegWit) بود، طی سال‌های گذشته کاربران زیادی به صورت ناخواسته دارایی‌های رمزارزی خود را به آدرس‌های اشتباه ارسال کرده‌اند. گرچه استخرهای بزرگ ماینینگ تا به امروز سعی کرده‌اند تا رمزارزهای گم شده را بازیابی کرده و به مالکان اصلی تحویل بدهند، اما یک ماینر ناشناخته توانسته بیش از ۹ هزار واحد BCH را بازیابی کرده و به سرقت ببرد.

رمزارزهای گم شده

شبکه‌ بیت کوین‌کش(BCH) بلافاصله پس از راه‌اندازی در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ با مشکلات عدیده‌ای روبرو شد. با توجه به شباهت آدرس‌های شبکه‌ی بیت کوین‌کش به آدرس‌های سگویت(SegWit)، طی سال‌های گذشته کاربران زیادی به صورت ناخواسته دارایی‌های رمزارزی خود را به آدرس‌های اشتباه ارسال کرده‌اند، آدرس‌هایی که در شبکه‌ی بیت کوین‌کش از آن‌ها پشتیبانی نمی‌شود.

بیت کوین‌کش BCH

شایان ذکر است که این مشکل اساسی همچنان پابرجاست و تا به امروز راه‌حلی برای جلوگیری از آن ارائه نشده است، از طرف دیگر با توجه به جدید بودن نسبی آدرس‌های سگویت، حجم تراکنش‌های اشتباهی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به شدت افزایش یافته، تاجایی که گفته می‌شود تا به این لحظه بیش از ۱۸ هزار واحد رمزارز BCH به صورت اشتباهی به آدرس‌های غیرقابل پشتیبانی ارسال شده و از دست رفته‌اند.

رمزارزهای گم شده صاحب جدیدی پیدا کرده‌اند

تازه‌ترین داده‌های منتشر شده توسط پلت‌فرم کوین‌متریک(Coinmetrics) حاکی از آن است که برخی استخرهای استخراج رمزارز شناخته شده، توانسته‌اند از طریق برنامه‌های بازیابی رمزارز نزدیک به نیمی از رمزارزهای مذکور را بازیابی کرده و به مالکان آن‌ها پس بدهند. این درحالیست که یک ماینر «ناشناخته» توانسته با استخراج تعداد کافی بلاک حدود ۹ هزار واحد رمزارز BCH را به سرقت ببرد.

بیت کوین‌کش BCH

جیمسون لوپ(Jameson Lopp) یکی از حامیان شبکه‌ی بیت کوین، با انتشار یک پست توییتری در روز ۲۵ام فوریه، این رویداد را «جایزه‌ی بیت کوین‌کش» توصیف نموده و اعلام کرده است که:

یک ماینر ناشناخته توانسته نزدیک به ۹ هزار واحد رمزارز بیت کوین‌کش ارسال شده به آدرس‌های سگویت را به سرقت ببرد(رمزارزهایی که تنها در شبکه‌ی بیت کوین قابل بازیابی هستند). ارزش این رمزارزهای سرقتی امروز نزدیک به ۳ میلیون دلار است. Jameson Lopp

پلت‌فرم کوین‌متریک از همان روزهای اول بوجود آمدن این مشکل و ارسال اشتباهی صدها واحد رمزارز BCH به آدرس‌های سگویت، این موضوع را پیگیری کرده است. این مشکل تاجایی فراگیر شد که حتی پلت‌فرم‌های استخراج رمزارزی همچون BTC.com فرم‌های مخصوصی برای بازگردانی دارایی کاربران ایجاد کردند، البته این سرویس مدت محدودی ارائه شد و سپس حذف گردید.

این استخر استخراج رمزارز پس از مدتی سرویس بازگردانی دارایی‌های کاربران را مجددا راه‌اندازی کرد، با این تفاوت که برای استفاده از این سرویس حداقل میزان رمزارز ارسال شده به آدرس اشتباه باید ۱۰۰ واحد بیت کوین‌کش باشد. کارمزد دریافت شده برای این سرویس نیز حداقل ۱۰ واحد BCH تعیین شده است.

حملات ۵۱ درصد مانع از سرقت دارایی‌ها شد!

تا به این لحظه، دو استخر ماینینگ BTC.com و BTC.top بیشترین میزان بازیابی رمزارزهای از دست رفته را به خود اختصاص داده‌اند، اما همانطور که گفته شد، یک ماینر ناشناخته توانسته در مجموع ۸۷۶۳ واحد رمزارز بیت کوین‌کش را برای خودش بازیابی کرده و عملا آن‌ها را سرقت کند.

در حال حاضر تمام رمزارزهای قابل بازگشت شناسایی نشده‌اند و امکان کشف رمزارزهای بیشتر همچنان وجود دارد. شرط دستیابی به این دارایی‌های گم شده این است که یک ماینر باشید، و یا با یک ماینر که تمایل به انجام یک تراکنش با اسکریپت غیراستاندارد را دارد، تماس بگیرید. کاربران عادی نمی‌توانند این نوع تراکنش خاص را به بلاک‌چین ارسال کنند.

در یک مقطع زمانی خاص، دو استخر نام برده شده در راستای تلاش برای بازیابی مابقی دارایی‌های از دست رفته یک حمله‌ی ۵۱ درصد یکپارچه به بلاک‌چین بیت کوین‌کش انجام دادند. این حمله باعث متوقف شدن روند انتشار دارایی‌ها و سرقت آن‌ها توسط ماینر ناشناخته شد.

قالب آدرس تغییر کرد

شایان ذکر است که بیت کوین‌کش در پایان سال ۲۰۱۸ به منظور کاهش اینگونه اشتباهات انسانی، قالب آدرس‌های خود را تغییر داد، همین موضوع باعث شد که از آوریل سال ۲۰۱۹ به بعد، حجم رمزارزهایی که اشتباهاً به آدرس‌های غیرقابل پشتیبانی ارسال شده‌اند، به شکل چشم‌گیری کاهش یابد.

برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی معمولاً می‌توان حجم بسیار کمی رمزارز را به آدرس مورد نظر ارسال کرد و از صحت آن آدرس اطمینان حاصل نمود.

روند جستجو برای رمزارزهای گم شده همچنان ادامه دارد، با این حال پلت‌فرم‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند تنها بر روی تراکنش‌های حجم بالا کار کرده و تراکنش‌های خرد را بازیابی نمی‌کنند.

نظر شما در رابطه با سرقت دارایی‌های گم شده توسط ماینر ناشناخته چیست؟ آیا استخرهای نام برده حتی با بهانه‌ی کمک به کاربران اجازه‌ی حمله‌ی ۵۱ درصد به شبکه‌ی بیت کوین‌کش را داشته‌اند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Bitcoinist
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن