اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

آموزش انتقال کلید خصوصی از یک کیف پول رمزارزی به کیف پول دیگر

استخراج و انتقال کلید خصوصی در راستای اهداف مختلفی همانند بهره‌گیری از خدمات دیگر سرویس‌دهندگان و یا آزاد‌سازی دارایی‌هایی که حساب‌های کاربری آن‌ها مسدود شده است انجام می‌شود

ظهور بیت کوین به عنوان اولین محصول تکنولوژی بلاکچین مزایای مختلفی را به کاربران پیشنهاد می‌کند. کاربران در این سیستم مالی نوظهور با در اختیار داشتن کلید خصوصی به‌طور کامل بر دارایی‌ها کنترل دارند. در سیستم مالی سنتی انتقال حساب بانکی به یک بانک دیگر امکان پذیر نیست و حتی انتقال دارایی به حساب بانکی دیگر نیز با محدودیت‌های مختلفی همانند محدودیت سقف برداشت، اثبات منبع دارایی، کارمزد‌ بالا و زمان انتقال نسبتا طولانی مواجه است. اما استفاده از کلید خصوصی در طراحی برخی از رمزارزها همانند بیت کوین امکان استفاده از آدرس کیف‌پول در پلتفرم دیگر سرویس‌دهندگان و استفاده از خدمات دیگر سرویس دهندگان را فراهم می‌کند.

کلید خصوصی

کلید خصوصی رشته‌ای از حروف و اعداد و یا به صورت عبارت است که مالکیت فرد بر آدرس یک کیف پول مشخص را مشخص می‌کند. در حقیقت کلید خصوصی از نظر ریاضی با کلید‌ عمومی(یعنی آدرس بیت کوین) مرتبط است.

نمونه‌ای از کلید خصوصی به صورت رشته‌ای از حروف و اعداد: ۵Kb8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hWX MssSzNydYXYB9KF

نمونه‌ای از عبارت بازیابی که در برخی محصولات کیف پول به کاربران ارائه می‌شوند: witch collapse practice feed shame open despair creek road again ice least.

کلید خصوصی در دنیای رمزارزها مالکیت دارایی‌ها را نشان می‌دهد، این موضوع ضرورت حفاظت از کلید خصوصی را نشان می‌دهد. بنابراین زمانی که کلید خصوصی را در اختیار داشته باشید، کنترل دارایی‌ها را به‌طور مستقل از پلتفرم کیف‌پول سرویس دهنده در اختیار خواهید داشت. همچنین در زمان مواجهه با مشکل قادر به انتقال دارایی به پلتفرم دیگر هستید.

لازم به یاد‌آوری است که برخی از پلتفرم‌ها کلید خصوصی را به کاربران ارائه نمی‌کنند و در حقیقت کاربران مدیریت رمزارزها را به‌طور واقعی در اختیار ندارند؛ یعنی سرویس دهنده به عنوان واسطه از سوی کاربران رمزارزها را مدیریت می‌کند. در این شرایط چنانچه سرویس‌دهنده در هر زمانی از ارائه‌ی خدمات اجتناب کند دسترسی کاربر به رمزارزها قطع خواهد شد.

در این مقاله آموزش استخراج کلید خصوصی از پلتفرم‌هایی که این امکان را به کاربران ارائه می‌کنند و انتقال آن به پلتفرم کیف‌پول دیگر ارائه می‌شود. در مثال ارائه شده کلید خصوصی از سرویس کیف‌پول بلاکچین‌دات‌اینفو استخراج شده و سپس دارایی‌ها به سرویس کیف‌پول جکس انتقال داده می‌شود. فرآیند انتقال در دیگر سرویس‌دهندگان کیف‌پول نیز به‌طور مشابه انجام می‌شود.

استخراج کلید خصوصی از پلتفرم کیف‌پول

پیش از دریافت کلید خصوصی از وجود امنیت کافی اطمینان حاصل کنید، از سیستم‌های عمومی و مشکوک برای دریافت کلید خصوصی استفاده نکنید. همچنین لازم به یاد‌آوری است که وارد کردن کلید خصوصی به یک کیف پول جدید معمولا با وارد کردن عباراتی انجام می‌شود که می‌توان آن‌ها را به خاطر سپرد. در نتیجه امکان کشف عبارت و سرقت دارایی‌های توسط مهاجمان وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاق انتقال به آدرس عمومی کیف پول جدید که کلید عمومی و خصوصی آن تنها در اختیار کاربر قرار دارد ، ضروری به‌نظر می‌رسد.

پس از کسب اطمینان از امنیت کافی و به منظور استخراج کلید خصوصی از کیف‌پول بلاکچین‌دات‌اینفو ابتدا به حساب کاربری لوگین کنید. سپس در بخش تنظیمات(SETTINGS) گزینه‌ی امنیت(Security) را انتخاب کنید و در نهایت با فشردن دگمه‌ی عبارت پشتیبان(Backup Phrase) کلید خصوصی به شما نمایش داده می‌شود. برای حفظ امنیت پیش از انتخاب این گزینه اتصال اینترنت را قطع کنید و کلید خصوصی را در محل امن نگه‌داری کنید.

دریافت کلید خصوصی کیف‌پول بلاکچین

درصورتی که بیش از یک آدرس استفاده می‌کنید پس از ورود به بخش تنظیمات(SETTINGS) گزینه‌ی آدرس‌ها(Addresses) و سپس مدیریت(Manage) را انتخاب کنید. پس از انتخاب هر آدرس قادر به دریافت کلید خصوصی مرتبط هستید.

انتقال کلید خصوصی به کیف‌پول

کیف‌پول جکس(Jaxx Liberty) نسخه‌ی ۲٫۲٫۰ به بعد امکان افزودن کلید خصوصی به کیف‌پول را ایجاد کرده است. برای افزودن کلید خصوصی به کیف‌پول جکس از قسمت منو(Menu) گزینه‌ی ابزارها(Tools) را انتخاب می‌کنیم. در مرحله‌ی بعد رمزارزی که قصد انتقال آن را داریم انتخاب می‌کنیم(توجه داشته باشید رمزارزها پس از افزودن به داشبورد(Dashboard) در این قسمت نمایش داده می‌شوند.)

در مرحله‌ی بعد کلید خصوصی از کاربر درخواست می‌شود. کلید خصوصی که در مرحله‌ی قبل دریافت کرده بودیم را در این قسمت وارد می‌کنیم.

افزودن کلید خصوصی

در صورت صحت کلید خصوصی گزینه‌ی واردکردن(Import) فعال می‌شود و مقدار دارایی مرتبط با آدرس نیز در قسمت پایین صفحه نشان داده می‌شود.

افزودن کلید خصوصی جکس

در صورتی که کلید خصوصی به‌طور اشتباه وارد شود و یا موجودی آدرس صفر نشان داده شود، گزینه‌ی «Import» فعال نخواهد شد.

کلید خصوصی اشتباه

پس از انتخاب گزینه‌ی «Import» جزئیات تراکنش انتقال در صفحه‌ی بعدی به کاربران نشان داده می‌شود که در نهایت پس از تایید آن‌ها عملیات انتقال تکمیل خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که کیف‌پول جکس در یک مرحله‌ی اضافی دارایی‌ها را به آدرس دیگری درون کیف پول منتقل می‌کند. معمولا کیف‌پول‌ها دارای این مرحله‌ی اضافی نیستند و پس از وارد کردن کلید خصوصی همان آدرس در پلتفرم کیف پول در دسترس قرار خواهد گرفت.

انتقال بیت کوین به کیف‌پول سخت‌افزاری لجر

کاربران در زمان افزودن کلید خصوصی به کیف پول سخت‌افزاری همانند لجر با یک مرحله‌ی اضافی مواجه می‌شوند. در حقیقت امکان افزودن کلید خصوصی به کیف پول سخت‌افزاری وجود ندارد و کاربران برای این منظور کاربران باید کلید خصوصی را در یک سرویس‌دهنده‌ی خدمات کیف‌پول اضافه کنند و سپس دارایی‌ها را به آدرسی که کیف پول سخت‌افزاری ارائه می‌کند، ارسال کنند.

ابتدا کیف‌پول سخت‌افزاری لجر را به کامپیوتر متصل کنید و پس از وارد کردن پین‌کُد برنامه‌ی لجر لایو را اجرا نمایید.

در برنامه‌ی لجر لایو مسیر Accounts»Add Account»Bitcoin را مطابق تصویر دنبال کنید.

لجر لایو

 پس از انتخاب بیت کوین در صفحه‌ی بعد وضعیت اتصال کیف‌پول سخت‌افزاری نشان داده می‌شود. پس از کلیک بر روی ادامه(Continue) آدرس‌های ایجاد شده نشان داده خواهد شد. آدرس مورد نظر را انتخاب کنید و یا با انتخاب گزینه‌ی Add Account آدرس جدیدی را ایجاد کنید. در نهایت با انتخاب گزینه‌ی دریافت(Receive) آدرس بیت کوین به شما نشان داده خواهد شد که باید مطابقت آدرس نشان داده شده در لجر لایو را با آدرس نشان داده شده بر روی نمایشگر کیف‌پول سخت‌افزاری تایید کنید.

آدرس بیت کوین لجر لایو

کاربران پس از طی روند انتقال کلید خصوصی به یک کیف‌پول که در بخش قبلی عنوان شده است، می‌توانند دارایی خود را به آدرس کیف پول لجر ارسال کنند.

آیا تاکنون از امکان انتقال آدرس و استفاده از خدمات دیگر سرویس‌دهندگان با استفاده از کلید خصوصی استفاده کرده‌اید؟ آیا کلید خصوصی کیف‌پول دارایی‌های رمزارزی را در اختیار دارید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. با سلام
  مقداری ارز link را کیف پول تراست ولت می خواهم به بایننس انتقال بدهم با توجه به اینکه مقدار کافی هم BNB و اتریوم در کیف پول دارم چرا پیغام خطا زیر می دهد و باکس انتقال انجام نمی شود
  insufficent bnb to cover network fee

  ارزهای bnb و xlm بدون مشکل منتقل می شود

  با تشکر

 2. در کیف پول اتمیک هر رمز ارز کلید خصوصی جداگانه ای داره ولی کیف پول کوینومی همچین گزینه ای نداره طبق توضیحاتی که تو سایتشون بود فک کنم میشه از ۲۴ کلمه ای که اول ثبت کیف پول میده کلید خصوصی ها رو دریافت کرد نظرتون چیه ؛ امکان داره ؟

  1. سلام. بله کوینومی به صورت جدا کلید خصوصی نمیده. در عوض یک نرم‌افزار استخراج(Extract) کلید خصوصی داره که باید کلمات بازیابی رو توش وارد کنید تا تک تک بهتون کلید خصوصی بده.

 3. سلام کیف پول کوینومی را پس از نصب مجدد ارز مون دش را نشون نداد الان کلید خصوصی را دارم داخل کیف پول Dash-Electrum که می زنم موجودی رو میاره ولی در قسمت send بعد از پر کردن فیلدها کلید ارسالی مشاهده نمیشه تا ارسال کنم راهنمایی فرمایید با داشتن کلید خصوصی ارز مون دش چطور ارز ها رو انتقال بدم به کیف پول جکس ؟ تشکر

  1. سلام دوست گرامی شما ابتدا باید کیف پول مطمعنی را پیدا کنید که از این ارز پشتیبانی میکنه معمولا اطلاعات رمزارزهایی که توسط هر کیف پول پشتیبانی میشه در وب سایتشون ارائه میشه بعدش به راحتی مراحلی که گفته شده برای ایمپورت کلید خصوصی را طی کنید این مقاله والت جکس را توضیح دادیم ولی مراحل کار کاملا مشابه هست

 4. سلام خدا قوت
  اگر بخواهیم دارایی را از تراس به لجر انتقال دهیم چگونه باید انجام دهیم؟
  وقتی لجر را نصب کردم یک کلید خصوصی ارائه بهم داد و از قبل هم که تراس را دارم یک کلید خصوصی داشتم الان برای انتقال از ترای به لجر چکار کنم؟

  1. سلام دوست گرامی
   همونطور که در مقاله گفته شده شما برای انتقال دارایی به کیف پول سخت‌افزاری باید داراییتونو به آدرس کیف پول لجر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا