اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

آشنایی با اصول عملکرد دفتر سفارش‌ها و ابزار‌های وابسته به آن

دفتر سفارش‌ها ابزاری برای ارائه‌ی لحظه‌ای و شفاف داده‌های بازار به کاربران برای تسهیل امر خرید و فروش می‌باشد

روزانه به ارزش صدها میلیون دلار مبادلات در صرافی‌های سراسر جهان پردازش می‌شوند. اغلب کاربران از مراحل افتتاح حساب در صرافی‌ها و ایجاد سفارشات خرید و یا فروش دارایی‌ها اطلاع دارند اما از چگونگی عملکرد دفتر سفارش‌ها آگاهی کافی ندارند. درک چگونگی عملکرد دفتر سفارش‌ها می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر داده‌های بازار و عملکرد دیگر معامله‌گران را به طور مفیدی در دسترس کاربران قرار دهد. در این مقاله به بررسی دقیق طریقه‌ی عملکرد دفتر سفارشات و ابزارهای وابسته به آن می‌پردازیم.

آشنایی با دفتر سفارش‌ها

در صورتی که به پلتفرم‌های مبادلاتی در صرافی‌ها وارد شوید، احتمالا نمودار شمعی قیمت، جدول سفارش‌ها و نمودار عمق بازار را مشاهده خواهید کرد. نمودار شمعی امکان مشاهده‌ی تاریخچه‌ی معاملاتی در گذشته را فراهم می‌کند در حالی که جدول سفارش‌ها و نمودار عمق(نموداری که با توجه به دفتر سفارش‌ها حجم درخواست‌های خرید و فروش را نشان می‌دهد) دیدگاه مختصری نسبت به آینده و نظر سایر معامله‌گران در همان زمان ارائه می‌کند. شکل ۱ بازار معاملاتی کوین‌بیس(Coinbase) را نشان می‌دهد که جدول سفارش‌ها در سمت چپ تصویر قابل مشاهده است.

دفتر سفارش‌ها
شکل ۱: دفتر سفارش‌ها در صرافی کوین‌بیس

جدول سفارش‌ها فهرستی از کلیه‌ی سفارش‌هایی است که توسط دیگر معامله‌گران به پلتفرم صرافی ارائه شده است اما این سفارش‌ها تاکنون تکمیل نشده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که برای هر سفارش در سمت خرید و یا فروش سفارش دیگری در قیمت بالاتر و یا پایین‌تر وجود دارد که با دیدگاه خرید در قیمت‌های پایین‌تر و یا فروش در قیمت‌های بالاتر در پلتفرم صرافی ثبت شده‌اند. تمامی درخواست‌های فروش باز یا درخواست‌هایی که در سطح قیمتی بالاتر توسط فروشندگان ارائه شده است در تصویر ۱ با رنگ قرمز مشخص شده‌اند. همچنین تمامی خرید باز و یا درخواست‌هایی که در سطح قیمت پایین‌تر توسط خریداران ارائه شده‌اند با رنگ سبز در تصویر مشاهده می‌گردد.

استفاده از داده‌های دفتر سفارش‌ها در انجام مبادلات

در حقیقت دفتر سفارش‌ها تمامی سفارش‌های ثبت شده‌ای را که بر اساس دیدگاه معامله‌گران ارائه شده است، نشان می‌دهد. این ابزار دیدگاه اجمالی نسبت به جهت حرکت بازار در آینده‌ی نزدیک و سطح ارزش یک دارایی‌ بر اساس دیدگاه معامله‌گران را ارائه می‌کند.

در صورتی که یک معامله‌گر سفارش خرید ۰٫۱ بیت کوین در قیمت ۹,۰۰۰ دلار را ایجاد کند، در حقیقت ۹۰۰ دلار برای ایجاد سفارش اختصاص داده است که این دارایی تا زمان لغو یا تکمیل سفارش قفل خواهد شد. بنابراین می‌توان اطمینان حاصل کرد که معامله‌گران سفارش‌ها را بر اساس دیدگاهشان از تغییرات قیمت در آینده ثبت می‌کنند.

آشنایی با روند ثبت سفارش‌ در بازار

پس از آشنایی با اصول اولیه‌ی حاکم بر دفتر سفارش‌ها صرافی‌ها ثبت دو نوع مختلف از سفارش‌ها یعنی سفارش‌های بازار(Market Order) و سفارش‌های محدود(Limit Order) را بررسی می‌کنیم.

سفارش بازار یک سفارش ساده است که به‌طور آنی در قیمت لحظه‌ای بازار ثبت و اجرا می‌گردد. در این روش معامله‌گر قادر به تعیین سطح قیمت نیست و بلافاصله در بهترین قیمت پیشنهادی خرید و یا فروش را انجام می‌دهد و مبادله‌ی دارایی پس از ثبت سفارش به‌طور آنی پردازش می‌گردد.

صرافی پیشنهاد بهترین قیمت در دسترس را با استفاده از دفتر سفارش‌ها ارائه می‌کند. به منظور ارائه‌ی توضیح در این رابطه مثال دفتر سفارش‌های بیت کوین به دلار(BTC-USD) را بررسی می‌کنیم.

نمونه‌ای از دفتر سفارش‌ها
شکل ۲: نمونه‌ای از دفتر سفارش‌ها

با توجه به شکل دوم مشاهده می‌گردد که کمترین سطح قیمت پیشنهاد شده برای فروش بیت کوین در سطح ۸۹۰۰ دلار قرار دارد(فروشندگان مجموعا ۱٫۵ بیت کوین را در قیمت ۸۹۰۰ دلار پیشنهاد کرده‌اند) از طرفی بالاترین پیشنهاد خرید بیت کوین در سطح ۸۸۹۰ دلار ثبت شده است. آخرین مبادله در بازار نیز در سطح قیمت ۸۹۰۰ دلار انجام شده است. فرض می‌کنیم که سفارش خرید ۲ بیت کوین را نزد یک صرافی ثبت کرده‌ایم.

فرآیند ثبت سفارش خرید بیت کوین در دفتر سفارش‌ها

صرافی به منظور کسب اطمینان از خرید بیت کوین در بهترین قیمت، نخستین درخواست فروش با کمترین قیمت را برآورده می‌سازد. بنابراین خریدار ۱٫۵ بیت کوین را در قیمت ۸,۹۰۰ دلار خریداری خواهد کرد. اما خریدار سفارش خرید ۲ بیت کوین را ثبت کرده است و همچنان ۰٫۵ بیت کوین از سفارش باقی مانده است. در نتیجه صرافی سفارش فروش بعدی با کمترین قیمت را به منظور تکمیل سفارش انتخاب خواهد کرد. بررسی دفتر سفارش‌ها نشان می‌دهد که در سطر بعدی سفارش فروش ۰٫۶ بیت کوین در سطح قیمت ۸,۹۵۰ دلار ثبت شده است. بنابراین خریدار ۰٫۵ بیت کوین باقی مانده را در  قیمت ۸,۹۵۰ دلار خریداری خواهد کرد و ۰٫۱ بیت کوین از سفارش فروش همچنان در دفتر سفارش‌ها باقی خواهد ماند. روند اشاره شده در شکل سوم قابل مشاهده است.

اجرای سفارش خرید در دفتر سفارش‌ها
شکل ۳: اجرای سفارش خرید در دفتر سفارش‌ها

شکل چهارم وضعیت دفتر سفارش‌ها را پس از پردازش سفارش خرید که به عنوان مثال ارائه شده است، نشان می‌دهد(اگرچه در واقعیت معامله‌گران و ربات‌های معاملاتی فعال بر روی صرافی‌ها به‌طور پیوسته سفارش‌های جدیدی را ارسال می‌کنند و در نتیجه در یک بازار معاملاتی فعال در هر ثانیه ده‌ها و یا صدها سفارش جدید در دفتر سفارش‌ها ثبت می‌گردد).

وضعیت دفتر سفارش‌ها پس از پردازش سفارش خرید
شکل ۴: وضعیت دفتر سفارش‌ها پس از پردازش سفارش خرید

در این مرحله ۲ بیت کوین درمقابل پرداخت ۱۷,۸۲۵ دلار خریداری شده است، محاسبه‌ی میانگین قیمت خرید نشان می‌دهد که هر بیت کوین در قیمت متوسط ۸,۹۱۲٫۵ خریداری شده است. دفتر سفارش‌ها نشان می‌دهد که پس از پردازش این سفارش بهترین پیشنهاد در سطح قیمت ۸،۹۵۰ دلار قرار گرفته است.

ثبت سفارش‌ به‌طور محدود

سفارش خرید یا فروش(Limit Order)‌ محدود نوعی سفارش‌ در بازار مبادلات است که در مقایسه با یک سفارش عادی از جزئیات بیشتری برخوردار است. برخلاف سفارش عادی خرید و فروش که به‌طور بلادرنگ پردازش می‌شوند، سفارش‌ محدود امکان ارائه‌ی سفارش خرید و یا فروش در یک قیمت مشخص را برای معامله‌گر ایجاد می‌کند. در نتیجه معامله‌گران می‌توانند با توجه به انتظاراتشان از تغییرات قیمت بازار بیت کوین و در یک یا چند سطح قیمتی مشخص سفارش‌های خود را ارائه کنند. به عنوان مثال؛ ارایه‌ی سفارش خرید محدود در قیمت ۹,۰۰۰ دلار تنها در قیمت مشخص شده و یا کمتر اجرا می‌شود. همچنین ثبت سفارش فروش محدود در قیمت ۹,۱۰۰ دلار فروش در سطح قیمت اشاره شده و بالاتر را موجب خواهد شد.

ثبت سفارش خرید و یا فروش محدود مزایا و معایبی را برای معامله‌گر به همراه دارد. ایجاد امکان خرید رمزارزها در قیمت تعیین شده مزیت این نوع سفارش‌گذاری محسوب می‌گردد. در حالی که هیچ تضمینی برای اجرای کامل سفارش وجود ندارد(در صورتی که قیمت رمزارزها به سطح تعیین شده نرسد، سفارش اجرا نخواهد شد.) رمزارزها و یا دارایی سفارش دهنده تا زمان اجرای سفارش قفل خواهد شد و هیچ ضمانتی برای اجرای سفارش به‌طور کامل وجود ندارد(به عنوان مثال ثبت سفارش خرید ۰٫۵ بیت کوین به‌طور محدود ممکن است تنها به خرید ۰٫۳ بیت کوین منجر شود.)

وضعیت دفتر سفارش‌ها پیش از ثبت سفارش خرید محدود
شکل ۵: وضعیت دفتر سفارش‌ها پیش از ثبت سفارش خرید محدود

فرآیند ثبت سفارش خرید بیت کوین به‌طور محدود

به منظور توضیح فرآیند ثبت سفارش به‌طور محدود، دفتر سفارشاتی که در مثال قبل ارائه شده است را مجددا در نظر می‌گیریم. فرض می‌کنیم سفارش خرید یک بیت کوین به‌طور محدود در قیمت ۸,۸۰۰ دلار ثبت شده است. دفتر سفارش‌ها نشان می‌دهد که کمترین قیمت فروش در سطح ۸,۹۰۰ دلار قرار دارد(در سطح قیمت بالاتری نسبت به ۸,۸۰۰ دلار ثبت شده است)، در نتیجه سفارش خرید محدود یک بیت کوین تکمیل نخواهد شد. در نتیجه همانطور که شکل ششم نشان می‌دهد سفارش جدید در دفتر سفارش‌ها ثبت خواهد شد.

ثبت سفارش خرید محدود در دفتر سفارش‌ها
شکل ۶: ثبت سفارش خرید محدود در دفتر سفارش‌ها

اگر فرد دیگری سفارش فروش در سطح ۸,۸۰۰ دلار قرار دهد(به‌طور مثال سفارش فروش ۴٫۵ بیت کوین)، در ابتدا سفارش‌های خرید موجود در سطح بالاتر تکمیل خواهد شد(سفارش‌های خرید ۰٫۵ ،۱ و ۳ بیت کوین در سطح قیمت بالاتری ارائه شده‌اند و با اولیت بالاتری تکمیل خواهند شد).

در همین زمان اگر فروشنده‌ی دیگری سفارش فروش در قیمت پایین‌تری را ثبت کند، سفارش فروش وی در اولویت پایین‌تری قرار خواهد گرفت(به عنوان مثال سفارش فروش ۰٫۲ بیت کوین در قیمت ۸۷۸۰ دلار پس از تکمیل سفارش خرید یک بیت کوین اجرا خواهد شد).

درک وضعیت بازار با بررسی دفتر سفارش‌ها

مثال‌های ارائه شده در این مقاله فعالیت پیچیده‌ی معامله‌گران در صرافی‌ها را به‌طور ساده توضیح می‌دهد. اما با بررسی داده‌های دفتر سفارش می‌تواند وضعیت بازار را مشخص کند.

نمودار‌های عمق بازار

نمودار‌های عمق بازار، یک روش نسبتا ساده است که تصویری از دفتر سفارش‌ها را به کاربران ارائه می‌کند. مجددا بازار بیت کوین در برابر دلار در صرافی کوین‌بیس را بررسی می‌کنیم:

نمودار عمق بازار
شکل ۷: نمودار عمق بازار

شکل هفتم نموار عمق بازار با توجه به دفتر سفارش‌ها را نمایش می‌دهد که سفارش‌های خرید در سمت چپ تصویر و با رنگ سبز و سفارش‌های فروش در سمت راست تصویر و با رنگ قرمز نشان داده شده است. محور افقی قیمت و محور عمودی در سمت چپ و راست تصویر حجم تجمعی سفارش‌های ثبت شده به واحد بیت کوین را نشان می‌دهد.

در صورتی که چند سفارش در یک سطح قیمت و در دفتر سفارش‌ها ثبت گردد، مجموع حجم سفارش‌ها در نمودار عمق بازار به محور عمودی افزوده می‌شود و در نتیجه ارتفاع نمودار در قیمت معین(بر روی محور افقی) افزایش می‌یابد. بنابراین افزایش ارتفاع در نمودار ثبت سفارش جدید در دفتر سفارش‌ها را نشان می‌دهد؛ یعنی ثبت سفارش در حجم بالا موجب افزایش بیشتر ارتفاع نمودار در نمایش عمق بازار خواهد شد.

اگر بر روی محور عمودی نقطه‌ای که حجم ۲۰۰ بیت کوین را نشان می‌دهد را بر نمودار منطبق کنیم، داده‌های نمودار عمق بازار نشان می‌دهد که از محل امتداد این نقطه بر محور افقی(قیمت ۸,۹۴۷٫۹۷ دلار) تا آخرین قیمت انجام مبادلات(۹,۰۲۰٫۱۰ دلار) تقریبا ۲۰۰ بیت کوین سفارش در دفتر سفارش‌ها ثبت شده است. نمودار عمق بازار همچنین نشان می‌دهد که برای کاهش قیمت بیت کوین به سطح ۸,۹۴۷٫۹۷ دلار باید به ارزش ۱,۹۹۱,۳۲۹٫۶۳ بیت کوین به فروش برسد.

انطباق حجم 200 بیت کوین بر محور افقی(قیمت)
شکل ۸: انطباق حجم ۲۰۰ بیت کوین بر محور افقی(قیمت)

دیوارهای خرید و فروش

دیوار‌ خرید(Buy Wall) و یا فروش(Sell Wall) افزایش حجم سفارش‌ها در سطوح قیمتی خاصی را نشان می‌دهند. در شکل ششم وقوع پدیده‌ی دیوار خرید در بازار رمزارز شرکت ریپل در مقابل یورو(XLM-EUR) مشاهده می‌شود. در مقایسه با نمودار عمق بازار که در بخش قبل ارائه شده است و در آن ارتفاع نمودار به آرامی افزایش می‌یابد، شیب افزایش ارتفاع در این نمودار شدیدتر است. در حقیقت، افزایش شدید سفارش‌های خرید در سطح قیمت ۰٫۰۵۴۰ یورو بر روی محور افقی را شاهد هستیم.

دیوار خرید اشاره شده نشان می‌دهد که حجم بالایی از دارایی‌ها با هدف خرید رمزارز شرکت ریپل در سطح قیمت ۰٫۰۵۴۰ یورو ثبت شده است. در نتیجه زمانی که مبادلات در محدوده‌ی قیمت ۰٫۰۵۴۰ یورور قرار بگیرد، کاهش بیشتر قیمت مستلزم تکمیل حجم بالایی از سفارش‌های ثبت شده در این سطح قیمت خواهد بود. در نتیجه دیوار‌ها به عنوان یک شاخص سطوح احتمالی حمایت و مقاومت(نقاط حمایت سطحی از قیمت است که انتظار می‌رود به دلیل افزایش تقاضای خرید از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کند در طرف مقابل نقاط مقاومت سطحی از قیمت است که انتظار می‌رود به دلیل افزایش تقاضای فروش از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کند) را نشان می‌دهند.

دیوار خرید و فروش
شکل ۹: دیوار خرید و فروش

ارزیابی قدرت خریدار‌ان و فروشندگان در دفتر سفارش‌ها

ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان در دفتر سفارش‌ها یکی از ابزار‌های در دسترس معامله‌گران برای تصمیم‌گیری در بازار‌های معاملاتی است. نمایی از ارزیابی نسبت قدرت خریداران به فروشندگان در بازار مبادلات بیت کوین به دلار(BTC-USD) در شکل ۱۰ نشان داده شده است.

مقایسه‌ی قدرت خریداران و فروشندگان
شکل ۱۰: مقایسه‌ی قدرت خریداران و فروشندگان

در مثال ارائه شده، شاخص برتری خریداران و فروشندگان در محدوده‌ی ۵ درصد نسبت به آخرین قیمت مبادلات و با در نظر گرفتن سفارش‌های موجود در دفتر سفارش‌ها محاسبه شده است. در حقیقت محدود ساختن بازه‌ی محاسبات با هدف حذف تاثیر سفارش‌هایی که فاصله‌ی زیادی از قیمت آخرین مبادلات دارند اعمال می‌گردد.

در سمت چپ تصویر مشاهده می‌کنیم که حجم تجمیعی تمامی درخواست‌های خرید در محدوه‌ی ۵ درصد از آخرین قیمت مبادلات که توسط ۷۹۸ کاربر مختلف در دفتر سفارش‌ها ثبت شده است برابر است با ۹۰۷٫۱۲۰۱ بیت کوین که ۶۰٫۸۲ درصد از حجم کل سفارش‌ها(خرید و فروش) در همین محدوده را شامل می‌شود. در سمت راست تصویر مشاهده می‌گردد که تمامی سفارش‌های فروش در محدوه‌ی ۵ درصدی از آخرین قیمت مبادلات که توسط ۱۳۴۷ کاربر ثبت شده است برابر است با ۵۸۴٫۲۷۸۲ بیت کوین و ۳۹٫۱۸ درصد از حجم کل سفارش‌ها در محدوده‌ی ۵ درصدی از قیمت مبادلات را شامل می‌شود.

همانطور که در قیمت مرکزی تصویر مشاهده می‌گردد کل حجم بیت کوین در سفارش‌های خرید و فروش برابر است با ۱,۴۹۱٫۳۹۸۴ بیت کوین و معادل است با ۱۱,۸۳۴,۴۱۰٫۷۵۳۳ دلار در زمان ثبت تصویر از دفتر سفارش‌ها. میله‌های افقی سبز و قرمز ارزش کل دارایی‌ها به واحد بیت کوین‌ که برای ثبت سفارش در سمت خرید و فروش دفتر سفارش‌ها قفل شده است را نشان می‌دهد. پایین‌ترین قسمت تصویر نشان می‌دهد که حجم تجمعی سفارش‌های خرید بیت کوین ۲۱٫۴ درصد در مقایسه با سفارش‌های فروش بیت کوین بیشتر است.

استفاده از اطلاعات دفتر سفارشات و ابزارهای مرتبط برای انجام معاملات

در مثال ارائه شده خریداران دارایی بیشتری را نسبت به فروشندگان در سفارش‌ها قفل کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که احتمالا معامله‌گران بیشتری انتظار دارند قیمت معاملات در آینده کاهش یابد و در نتیجه در سطح پایین‌تری از قیمت معاملات سفارششان را ثبت کرده‌اند. اما از آنجایی که امکان ثبت سفارش از سوی یک نهنگ نیز وجود دارد، این ابزار نباید به تنهایی مبنای معاملات قرار بگیرد. اگرچه تعداد خریداران از فروشندگان کمتر است(۷۹۸ نفر در مقابل ۱,۳۴۷ نفر)، اختلاف برتری خریداران نسبت به فروشندگان نشان می‌دهد که خریداران ۲۱٫۶۴ درصد دارایی‌های بیشتری را نسبت به فروشندگان به صورت سفارش ثبت کرده‌اند.

ترکیب دو ابزار معرفی شده در این مقاله؛ یعنی نمودار عمق بازار و ارزیابی برتری خریداران و فروشندگان بررسی سریع وضعیت دفتر سفارش‌ها به‌طور مختصر را امکان‌پذیر می‌کنند. این ابزارها همچنین اطلاعاتی در رابطه با دیدگاه معامله‌گران نسبت به جهت تغییر قیمت بازار، حجم پولی که معامله‌گران دیگر در یک سطح قیمت قرار داده‌اند، وجود نواحی احتمالی حمایت و مقاومت و همچنین پتانسیل دستکاری در بازار توسط تعداد کمی از نهنگ‌ها را ارائه می‌کند.

در این مقاله اصول عملکرد دفتر سفارش‌ها در صرافی‌ها ارائه گردید. معامله‌گران می‌توانند با درک این اصول و استفاده از ابزارهای ارائه شده در جهت مدیریت معاملات و کسب بازدهی استفاده کنند.

آیا در زمان مبادلات از داده‌های دفترسفارش‎ها و ابزاری‌های نمایش عمق بازار و برتری خریداران و فروشندگان استفاده می‌کنید؟ داده‌های حاصل از دفتر سفارش‌ها را در زمان انجام مبادلات تا چه اندازه قابل اتکا ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا