اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

معرفی مهم‌ترین سرمایه‌گذاران سازمانی بازار رمزارزها در سال ۲۰۱۹

فعالیت موسسات مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دانشگاهی و بازنشستگی در سال ۲۰۱۹ افزایش پذیرش رمزارزها در میان سرمایه‌گذاران حقوقی را نشان می‌دهد

واضح است که سرمایه‌گذاران حقوقی و سازمانی به آرامی فعالیتشان را در حوزه‌ی بلاکچین آغاز کرده‌اند. پروژه‌ی رمزارزی شرکت فیسبوک(لیبرا)، انتشار رمزارز توسط موسسه‌ی مالی جی‌پی مورگان، راه‌اندازی پلتفرم بَکت، افزایش مبادلات رمزارزی در بورس شیکاگو، رویکرد کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا(CFTC)، فعالیت موسسه‌ی مالی فیدلیتی در صنعت رمزارزها، آغاز فعالیت صندوق بازنشستگی فیرفیکس(FCRS)، تشکیل کنسرسیوم B3i در صنعت بیمه و سرمایه‌گذاری صندوق‌های دانشگاهی و بسیاری دیگر از پروژه‌ها گسترش پذیرش رمزارزها در میان موسسات را در سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد. در این مقاله به بررسی فعالیت‌های انجام شده به وسیله‌ی موسسات و سازمان‌ها در فضای بلاکچین و رمزارزها می‌پردازیم.

توسعه‌ی زیر‌ساخت‌ها برای فعالیت سرمایه‌گذاران حقوقی در سال ۲۰۱۹

نظر‌سنجی شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی نشان می‌دهد که تقریبا ۲۲ درصد از سرمایه‌گذاران حقوقی استفاده از رمزارزها را در گذشته تجربه کرده‌اند و اغلب سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه در طول سه سال گذشته ثبت شده است. بعلاوه، ۴ شرکت کننده از مجموع ۱۰ شرکت کننده در نظرسنجی اعلام کردند که در طول پنج سال آینده برای سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های دیجیتالی آماده هستند.

جاناتان لوین(Jonathan Levin)؛ مدیر ارشد استراتژی و یکی از بنیان‌گذاران چاینالیزیز(Chainalysis) اظهار داشت که ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز؛ همانند افتتاح شرکت دارایی‌های دیجیتالی فیدلیتی(Fidelity Digital Assets) و بکت(Bakkt) را می‌توان به عنوان دلیل اصلی مشارکت سرمایه‌گذاران حقوقی در حوزه‌ی رمزارزها در سال ۲۰۱۹  اعلام کرد. وی افزود:

هم‌اکنون که زیر‌ساخت‌های مورد نیاز ایجاد شده‌اند، انتظار داریم که به دلیل تسهیل فعالیت و پذیرش ریسک‌های بازار رمزارزها، حجم مبادلات موسسات مالی در حوزه‌ی رمزارزها افزایش یابد. جاناتان لوین

با وجود ایجاد بستر‌های ضروری برای فعالیت موسسات، یقینا توسعه‌ی فعالیت‌ها در این حوزه ضروری است.

لوین اظهار داشت: «به‌نظر می‌رسد بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌گر نسبت به دیگر موسسات فعالیت بیشتری در حوزه‌ی رمزارزها دارند، اما پیش‌بینی می‌کنیم که پس از ایجاد پشتیبانی لازم از سوی بخش‌های کلیدی اشاره شده ،حضور سرمایه‌گذاران از بخش‌های دیگر همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار‌های خانوادگی افزایش یابد.»

در این مقاله سرمایه‌گذارن حقوقی برتر که در سال ۲۰۱۹ فعالیت چشمگیری را در صنعت رمزارزها ثبت کرده‌اند، معرفی می‌شوند:

۱- انجمن لیبرا

شرکت فیسبوک در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی از پروژی‌ رمزارزی لیبرا رونمایی کرد و برای مدیریت این پروژه یک سازمان غیر انتفاعی با نام انجمن لیبرا را در کشور سوئیس تاسیس کرده است. هدف لیبرا تغییر سیستم پولی و ایجاد تحول در اقتصاد جهانی عنوان شده است.

لیبرا

رمزارز لیبرا بر پایه‌ی بلاکچین ایجاد خواهد شد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، لیبرا توسط سبدی از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی پشتیبانی خواهد شد. انجمن لیبرا با ۲۷ عضو شامل شرکت‌های مستر‌کارت(Mastercard)، پی‌پل(Paypal)، ویزا(Visa)، ودافون(Vodafone)، ای‌بی(eBay) و اوبر(Uber) فعالیتش را آغاز کرده است.

پس از رونمایی از لیبرا، این پروژه با مخالف‌هایی از سوی بخش‌های مختلف و به‌ویژه قانون‌گذاران سراسر جهان مواجه شده است. قانون‌گذاران نسبت به تهدید ارزهای فیات از سوی لیبرا و ایجاد یک سیستم بانکی پنهان نگران هستند. دو سناتور از ایالات متحده‌ی آمریکا در نامه‌ای خطاب به چند شرکت شامل مستر‌کارت و ویزا، نگرانی عمیق خود را نسبت به تاثیر لیبرا بر بی‌ثباتی مالی در جهان و همچنین تسهیل فعالیت‌های مجرمانه و تامین مالی تروریسم اظهار داشتند. تیم کوک(Tim Cook)؛ مدیر عامل شرکت اپل اظهار داشت که شرکت‌هایی همانند فیسبوک نباید در جایگاه مدیریت یک ارز جهانی قرار بگیرند. در نتیجه‌ی افزایش نگرانی نسبت به پروژه‌ی رمزارزی شرکت فیسبوک، یک چهارم از شرکت‌های مشارکت کننده همانند ویزا، مسترکارت، پی‌پل و ای‌بی از ادامه‌ی مشارکت در این پروژه انصراف داده‌اند.

بر اساس گزارش منتشر شده، بانک‌های مرکزی در واکنش به راه‌اندازی پروژه‌ی رمزارزی لیبرا، بررسی توسعه‌ی رمزارز بانکی را آغاز کرده‌اند. با وجود موانع، انجمن لیبرا در ابتدای ماه دسامبر از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی لیبرا در برخی نواحی جهان همانند اروپا خبر داده است.

۲- جی‌پی مورگان(JPMorgan)

جی‌پی مورگان که با عنوان بزرگترین بانک ایالات متحده‌ی آمریکا شناخته می‌شود، در فوریه‌ی سال ۲۰۱۹ از رمزارز جی‌پی‌ام کوین(JPM Coin) رونمایی کرده است. همچنین ادعا شده است که جی‌پی مورگان اولین بانک آمریکایی است که یک رمزارز دیجیتالی را ایجاد و آزمایش کرده است. هدف از ارائه‌ی جی‌پی‌ام کوین پرداخت‌های بلادرنگ در میان مشتریان حقوقی این بانک در پلتفرم‌های بلاکچینی مجاز عنوان شده است.

jpmcoin

رمزارز پایدار جی‌پی‌ام کوین به نسبت ۱:۱ قابل بازخرید توسط ارز فیات دلار آمریکا است همچنین ادعا شده است که جی‌پی‌ام کوین برخلاف رمزارزهای پایدار رقیب همانند تتر(USDT) و یو‌اس‌دی کوین(USDC) دارای ذخایر‌ ارز فیات به نسبت ۱:۱ است. جی‌پی‌ام کوین تاکنون در دسترس عموم قرار نگرفته است.

جی‌پی مورگان به‌طور فعال فن‌آوری بلاکچین و رمزارزها را در طول چند سال بررسی کرده است. شبکه‌ی غیر رسمی درون بانکی جی‌پی مورگان که در سال ۲۰۱۸ به منظور پرداخت و به اشتراک‌گذاری داده‌ها ایجاد شده است، هم‌اکنون ۳۶۵ عضو در سراسر جهان دارد. این شبکه بر پایه‌ی پلتفرم بلاکچینی کوروم(Quorum) ایجاد شده است.

بر اساس گزارش کوینیت؛ مدیر عامل موسسه‌ی مالی جی‌پی مورگان در سال ۲۰۱۷ رمزارزها را کلاهبرداری خوانده بود اما فعالیت این موسسه در حوزه‌ی رمزارزها تغییر رویکرد این موسسه‌ی مالی را نشان می‌دهد.

۳- پلتفرم بکت(Bakkt)

بورس اینترکانتیننتال نیویورک(Intercontinental Exchange) که مالکیت بورس اوراق بهادار نیویورک(New York Stock Exchange) را در اختیار دارد، پلتفرم مبادلات بکت(Bakkt) را در سپتامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرده است. انتظار می‌رفت که پلتفرم مبادلات بکت فعالیت سرمایه‌گذاران حقوقی را در سال ۲۰۱۹ و در بازار رمزارزها را تسهیل کند. بکت نخستین پلتفرمی است که قرارداد‌های آتی بیت کوین را که توسط این رمزارز تسویه می‌شوند، پیشنهاد می‌کند. در مقابل بورس کالای شیکاگو(Chicago Mercantile Exchange)، از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون قرارداد‌های آتی بیت کوین را که توسط ارز فیات تسویه می‌شوند پیشنهاد می‌کند.

پس از راه‌اندازی پلتفرم بکت حجم قرارداد‌های آتی به تدریج افزایش یافته است. پلتفرم بکت در روز بیست و هفتم نوامبر ۲۰۱۹ به رکورد ۵،۶۷۱ قرارداد آتی مبادله شده(تقریبا۴۲٫۵ میلیون دلار) دست یافته است.

۴– کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا

هیث تاربرت(Heath Tarbert)؛ رئیس کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا(CFTC) در ماه اکتبر اظهار داشت که اتر(ETH) و بیت کوین(Bitcoin) به صورت کالا طبقه‌بندی می‎‌شوند و اوراق بهادار نیستند. در نتیجه بر اساس قانون مبادلات کالا و تحت نظارت کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا قانون‌گذاری می‌شوند.

تاربرت اظهار داشت: «من حدس می‌زنم که در آینده‌ی نزدیک قرارداد‌های آتی مبتنی بر رمزارز اتر و دیگر مشتقات آن را شاهد خواهیم بود.»

بیانیه‌ی اشاره شده شفافیت قانون‌گذاری و آرامش نسبی برای توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران بیت کوین و اتریوم ایجاد کرده است، چرا‌که قانون‌گذاری بیت کوین و اتر توسط کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا به معنای این است که این سازمان قصد اعلام ممنوعیت مبادلات بیت کوین و اتر را ندارد. تاربرت همچنین بر روی اهمیت بلاکچین و دارایی‌های دیجیتالی تاکید کرده است.

پریان بورینگ(Perianne Boring)؛ مدیر اتاق تجارت دیجیتال ایالت متحده‌ی آمریکا معتقد است که اغلب قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران ایالات متحده‌ی آمریکا از نوآوری بلاکچین پشتیبانی نمی‌کنند. با این وجود، رئیس کمیسیون مبادلات قرارداد‌های آتی کالا در ایالات متحده‌ی آمریکا اظهار داشت:

من امیدوارم ایالات متحده‌ی آمریکا این تکنولوژی را رهبری کند، زیرا در صورتی که کشور دیگری هدایت نوآوری بلاکچین را به‌دست بگیرد، قوانین این حوزه را نیز تعیین خواهد کرد. هیث تاربرت

۵– شاخه‌ی سرمایه‌گذاری موسسه‌ی مالی فیدلیتی

اگرچه راه‌اندازی خدمات نگه‌داری از رمزارزها کم‌اهمیت به‌نظر می‌رسد، اما با توجه به شرایط موجود در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. این خدمات پس از مرگ مالکان، امکان انتقال مالکیت بیت کوین به وارثان را امکان پذیر می‌کند.

شاخه‌ی سرمایه‌گذاری موسسه‌ی مالی فیدلیتی در سال ۲۰۱۹، خدمات کامل نگه‌داری از دارایی‌های دیجیتالی را راه‌اندازی کرده است. تکمیل سرویس خدمات نگه‌داری از رمزارزها چهار سال به‌طول انجامیده است. خدمات نگه‌داری از رمزارزهای فیدلیتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کسب و کارهای خانوادگی و واسطه‌های بازار را هدف قرار داده است.

fidelity investment

فعالیت فیدلیتی در صنعت رمزارزها توسط نقاط عطفی مشخص شده است: تحقیق و ارزیابی اولیه(۲۰۱۴)، آغاز فرآیند ایجاد طرح مفهومی(می ۲۰۱۵)، پذیرش بیت کوین به عنوان کمک خیره توسط بنیاد خیریه‌ی فیدلیتی(نوامبر ۲۰۱۵)، مشارکت با دانشگاه‌ها و صنایع(ژوئن ۲۰۱۶)، پذیرش اتر برای کمک‌های خیریه(سپتامبر ۲۰۱۷) و راه‌اندازی واحد دارایی‌های دیجیتالی فیدلیتی(اکتبر ۲۰۱۸).

بر اساس گزارش کوینیت، دارایی‌های دیجیتالی فیدلیتی در اواسط دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده است که پشتیبانی از اتر در سال ۲۰۲۰ امکان پذیر است در نتیجه محصولات متنوع‌تری در اختیار سرمایه‌گذاران حقوقی قرار خواهد داشت.

۶- پروژه‌ی ایجاد رمزارز برای تسویه‌ی مبادلات(فنالیتی اینترنشنال)

تسویه‌ی مبادلات فرامرزی غالبا یکی از کاربرد‌های تکنولوژی بلاکچین محسوب می‌شود و کنسریوم بانکداری جهان یک گام به آزمایش این تکنولوژی نزدیک‌تر شده است.

موسسات مالی از کشور‌های ایالات متحده‌ی آمریکا، اروپا و ژاپن در چهاردم ژوئن ۲۰۱۹، مجموعا به ارزش ۶۰ میلیون دلار بر روی شرکت جدیدی با نام فنالیتی اینترنشنال(Fnality International) سرمایه‌گذاری کرده‌اند. فنالیتی اینترنشنال قصد دارد با انتشار توکن بر بستر بلاکچین اتریوم تسویه‌ی مبادلات بین بانکی با استفاده از توکن یوتیلیتی ستلمنت کوین(USC) را تسهیل نماید. یوتیلیتی ستلمنت کوین توسط سپرده‌های ارزی نزد بانک‌های مرکزی پشتیبانی خواهد شد.

شرکت مدیریت دارایی UBS سوئیس، بانکو سانتاندر(Banco Santander)، بانک نیویورک ملون(Bank of New York Mellon)، بارکلایز(Barclays)، سی‌آی‌بی‌سی(CIBC)، کامرزبنک(Commerzbank)، کردیت سوئیس(Credit Suisse)، آی‌آن‌جی(ING)، گروه کی‌بی‌سی(KBC Group)، گروه بانکی لوئیدس(Lloyds Banking Group)، بانک میزوهو(Mizuho Bank)، گروه ام‌یواف‌جی(MUFG Group)، نزدک(Nasdaq)، شرکت سومیتو میتسویی(Sumitomo Mitsui) و بانک استید استریت(State Street) سهام‌داران فنالیتی اینترنشنال را تشکیل می‌دهند.

اولفا رنسوم(Olfa Ransome)؛ مدیر ارشد بازرگانی فنالیتی معتقد است که قابلیت همکاری یکی از موانع کنسرسیوم را تشکیل می‌دهد:

قابلیت همکاری در میان پلتفرم‌های قدیمی، پلتفرم‌های دیجیتالی و همچنین در میان بلاکچین‌های رقیب به منظور پشتیبانی از تسویه‌ی حساب اتمی بدون توجه به استاندارد‌ها و پروتکل‌های مختلف و درمیان روش‌های مختلف پرداخت درون زنجیره‌ای ضروری است. اولفا رنسوم

انتظار می‌رود که پلتفرم تسویه‌ی مبادلات بین بانکی با استفاده از توکن یوتیلیتی تا اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی و پس از اخذ تاییده‌ از سوی نهاد‌های قانون‌گذاری، راه‌اندازی گردد.

۷– سیستم‌های بازنشستگی ایالتی(صندوق بازنشستگی ایالات متحده‌ی آمریکا)

صندوق بازنشستگی فیرفکس ویرجینیا‌(FCRS) در ماه فوریه به نخستین صندوق بازنشستگی ایالات متحده‌ی آمریکا تبدیل شد که بخشی از منابع خود را به ارزش ۲۱ میلیون دلار بر روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده است. این صندوق از طریق شرکت مورگان کریک دیجیتال(Morgan Creek Digital) در حوزه‌ی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده است. صندوق بازنشستگی فیرفکس به سهام‌داران توضیح داد که «تکنولوژی بلاکچین هنوز در مراحل آغازین رشد خود قرار دارد.» بر اساس گزارش‌های منتشر شده صندوق بازنشستگی فیرفکس در ماه اکتبر و در دومین مرحله‌ی سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است. رویکرد محافظه‌کارانه‌ی صندوق‌های بازنشستگی مانعی برای سرمایه‌گذاری این سازمان‌ها در حوزه‌ی رمزارزها محسوب می‌گردید. صندوق‌های بازنشستگی معمولا نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های دانشگاهی عملکرد محتاطانه‌تری دارند.

firfax

۸– بورس کالای شیکاگو

راه‌اندازی پلتفرم مبادلات بکت در سال ۲۰۱۹ به تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها تبدیل شده است، اما بورس کالای شیکاگو(CME) که بزرگترین بازار قرارداد‌های آتی محسوب می‌گردد، بیشترین رکورد انعقاد قرارداد‌های آتی را در سال ۲۰۱۹ ثبت کرده است. CME  در ماه می ۲۰۱۹ به متوسط حجم قرارداد‌های روزانه‌ی ۵۱۵ میلیون دلار و بیش از ۱۳,۶۰۰ قرارداد آتی در هر روز دست یافته است. در روز سیزدهم می ۲۰۱۹ تعداد ۳۳,۶۷۷ قرارداد بیت کوین منعقد شده است که معادل است با ۱۶۸,۰۰۰ بیت کوین(به ارزش ۱٫۶۵ میلیارد دلار در زمان نگارش مقاله). اما در پایان سال ۲۰۱۹ حجم انعقاد قرارداد‌های آتی به نصف کاهش یافته است.

بورس کالای شیکاگو همچنان به گسترش محصولات پیشنهادی در حوزه‌ی رمزارزها ادامه می‌دهد، این شرکت در ماه نوامبر اعلام کرده است که قصد دارد در اواسط ژانویه‌ی ۲۰۲۰ میلادی قرارداد‌های آپشن آتی بیت کوین را ارائه کند. برخی از فعالان صنعت رمزارزها معتقدند که بازار مشتقات بیت کوین در آینده موجب کاهش اندازه‌ی بازار مبادلات آنلاین بیت کوین خواهد شد.

۹– خدمات B3i(کنسرسیوم بیمه)

کنسرسیوم مشهور صنعت بیمه‌ی بلاکچینیB3i  در ماه جولای ۲۰۱۹ از نخستین محصول خود رونمایی کرد. انتظار می‌رود که این محصول در ماه ژانویه‌ی ۲۰۲۰ راه‌اندازی گردد.

B3i

نوآوری صنعت بیمه‌ی بلاکچینی(B3i)، از تکنولوژی بلاکچین برای ثبت قرارداد استفاده می‌کند. هر قرارداد بیمه به عنوان یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاکچین منبع باز کوردا(Corda) منعقد می‌گردد. قرارداد‌های هوشمند توانایی تایید خودکار شرایط را دارند، به عنوان مثال می‌توانند تایید کنند که دارایی به بیمه‌گر و یا بیمه‌شونده و یا ترکیبی از هر دو ارسال شود.

B3i توسط پنج شرکت بیمه‌گر و با آزمایش شبکه‌ی اتریوم در می ۲۰۱۶ راه‌اندازی گردید. امروزه این کنسریوم از ۱۸ شرکت بیمه‌گر از پنج قاره‌ی جهان تشکیل شده است.

۱۰– دانشگاه هاروارد(صندوق دانشگاهی)

شاخه‌ی سرمایه‌گذاری دانشگاه هاروارد با سرمایه‌ی ۳۸٫۳ میلیارد دلار برای نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۹ در صنعت رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده است. اقدام شاخه‌ی سرمایه‌گذاری دانشگاه هاروارد برای حوزه‌ی بلاکچین و رمزارزها یک موفقیت بزرگ محسوب می‌گردد.

اگرچه این سرمایه‌گذاری کمتر از ۱۲ میلیون دلار ارزش داشته است و بخش کوچکی از سرمایه‌ی در اختیار این موسسه را شامل می‌شود، به دلیل هموار ساختن مسیر برای فعالیت‌های مشابه از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا، دانشگاه یل(Yale University) نیز در سال ۲۰۱۸ و در دو صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده است. سایر صندوق‌های دانشگاهی شامل دانشگاه ام‌آی‌تی(MIT) و استنفورد(Stanford) نیز سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزها را تجربه کرده‌اند.

سازگاری با قوانین

با این وجود موانع اصلی آغاز فعالیت موسسات مالی و سرمایه‌گذاران حقوقی در حوزه‌ی رمزارزها همچنان به‌طور کامل مرتفع نشده‌اند. چاینالایسیس(Chainalysis)، در نوامبر ۲۰۱۹ با برگزاری یک نظرسنجی در میان موسسات مالی اعلام کرد که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان سازگاری با قوانین را به عنوان مانع اصلی افزایش سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها عنوان کرده‌اند و همچنین ۳۹ درصد از شرکت کنندگان نسبت به ناتوانی در کنترل فعالیت‌های غیر قانونی اظهار نگرانی کرده‌اند. ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نسبت به توانایی سازگاری با قانون‌گذاری در این حوزه از اطمینان کافی برخوردار نبوده‌اند.

با وجود آغاز فعالیت موسسات مالی همانند فیدلیتی، جی‌پی مورگان، بورس کالای شیکاگو و حتی صندوق‌های بازنشستگی و دانشگاهی در سال ۲۰۱۹، نشانه‌های واضحی از پذیرش رمزارزها در میان موسسات مالی مشاهده می‌شود.

نظر شما نسبت به سطح پذیرش رمزارزها در میان موسسات مالی و سرمایه‌گذاران حقوقی در سال ۲۰۱۹ چیست؟ آیا در آینده پذیرش رمزارزها همچنان در میان موسسات مالی، صندوق‌ها و شرکتها گسترش خواهد یافت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا