اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

قیمت بیت کوین در کم‌تر از شش ساعت به مرز ۸ هزار دلار رسید

دلایل احتمالی افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین طی روزهای گذشته و نگاهی مختصر به آینده‌ی این رمزارز

نکات برگزیده مطلب
  • بازار رمزارزها طی چند روز گذشته به شدت نوسانی بوده و امروز قیمت بیت کوین در کم‌تر از ۶ ساعت تا مرز ۸ هزار دلار نیز افزایش یافته است. اغلب تحلیلگران بازار رمزارزها معتقداند که افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین به دلیل جاری شدن ثروت سرمایه‌گذاران به این بازار برای حفظ ارزش آن‌ها طی تنش‌های ژئوپلوتیک بین ایران و آمریکا می‌باشد. در این مطلب قصد داریم به عوامل مختلف تاثیرگذار در نوسانات اخیر بازار و آینده‌ی قیمت رمزارزها بخصوص بیت کوین بپردازیم.

جهش ناگهانی بیت کوین

 مجموع سرمایه‌ی در حال گردش بازار رمزارزها اکنون به نقطه‌ی ۲۱۲ میلیارد دلاری و بالاترین سطح ممکن طی پنج هفته‌ی گذشته رسیده است. ماه نوامبر نیز شاهد افزایش سرمایه‌ی بازار و آغاز روند صعودی برای قیمت بیشتر رمزارزها بودیم، اما پس از مدت کوتاهی این روند صعودی به یک نقطه‌ی بازگشت یا چرخش رسیده و تا ۱۸ام دسامبر ارزش کل بازار تا مرز ۱۷۵ میلیارد دلار کاهش یافت. از ابتدای سال جدید میلادی بازار رمزارزی با افزایش ۱۱/۵ درصدی روبرو بوده و تقریبا ۲۰ میلیارد دلار افزایش ارزش را شاهد بوده است، اما آیا این افزایش ارزش ناگهانی به دلیل شروع یک روند صعودی بوده و یا عواملی مختلفی باعث افزایش موقتی قیمت‌ها شده است؟

BTC بیت کوین
نمودار تغییرات قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته تا به این لحظه

طبق معمول رمزارز بیت کوین یکی از کاتالیزورهای آغاز روند صعودی بازار بوده است. طبق اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت‌های ارائه دهنده‌ی سوابق بازار رمزارزها همچون تریدین ویو(Tradingview) و کوین‌مارکت‌کپ، رمزارز بیت کوین طی ۴۸ ساعت گذشته از محدوده‌ی مبادلاتی ۷۵۰۰ دلار کار خود را آغاز کرده و در حال حاضر حول نقطه‌ی ۸ هزار دلار نوسان دارد(در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین ۷۹۰۰ دلار می‌باشد).

از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا به این لحظه BTC بیش از ۹/۵ درصد افزایش قیمت را شاهد بود است، که بخش اعظم آن طی ۸ ساعت گذشته به وقوع پیوسته است. طبق معمول در نمودار تغییرات قیمت این رمزارز می‌توان مشاهده کرد که نقاط اصلاح قیمت و کاهش ناگهانی وجود دارد، اما باز هم توانسته از سد‌ها روانشناختی عبور کرده و به سطوح فعلی برسد.

ورود سرمایه‌ی هنگفت یکی از دلایل اصلی این روند صعودی

به نظر می‌رسد که روند صعودی بیت کوین و سایر رمزارزهای بازار به دلیل حرکت جریان گسترده‌ی مالی به سمت بازار سهام و کالاهای مهمی همچون طلا و نفت آغاز شده است. طبق آمار منتشر شده در پلت‌فرم خصوصی سرمایه‌گذاری ADVFN، علاوه بر بیت کوین قیمت طلا و نفت نیز به شدت رو به افزایش است، تاجایی که قیمت هر اونس طلا اکنون مطابق با نمودار‌های ارائه شده به بالاترین حد ممکن طی شش سال گذشته رسیده است.

از زمان انتشار حمله‌ی تروریستی آمریکا به سردار سپهبد قاسم سلیمانی، تنش‌های ژئوپلوتیک به شدت افزایش یافته و سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاهی امن برای دارایی خود هستند، که در حال حاضر شامل بیت کوین و بازار رمزارزهای نیز می‌باشد.

تاثیر تنش‌های اخیر بر رویکرد سرمایه‌گذاران

این موضوع تنها برای کاربران ایرانی(از ترس آغاز جنگ و بوجود آمدن مشکلات اقتصادی و غیره) صدق نمی‌کند، بلکه بخش اعظم سرمایه‌گذاران خارجی(به ویژه آمریکایی) نیز در حال ورود به بازار رمزارزها هستند. طی روزهای گذشته نیز دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که بیش از ۲ تریلیون دلار خرج تهیه‌ی تجهیزات نظامی در منطقه‌ی خاورمیانه شده است. این رقم تقریبا برابر با ۱۰ درصد تولید ناخالص ایالات متحده است؛ به عبارتی ارزش دلار، پوند و سایر ارزهای منطقه‌ای ممکن است تا ۱۰ درصد کاهش یابد.

به همین دلیل حجم تقاضا برای خرید رمزارز، به ویژه در قشر ثروتمند و متوسط جامعه‌ی آمریکا افزایش شدید یافته، زیرا آن‌ها به دنبال پناهگاهی امن برای ذخیره‌ی دارایی و دوری از این کاهش ارزش به واسطه‌ی تنش‌های فرامنطقه‌ای هستند.

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، کِلِم چمبرز(Clem Chambers) مدیرعامل فعلی پلت‌فرم ADVFN در رابطه با نقش کاربرانی ایران در روند افزایش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها نوشته است « در حال حاضر بیت کوین بهترین مکان برای ذخیره‌ی سرمایه و پناهگاهی برای محافظت از دارایی مردم ایران است. همین موضوع کافی است تا بیت کوین را به سمت اوج و رسیدن به رکوردهای پیشین قیمت سوق دهد».

به گفته‌ی او، با ادامه‌ی درگیری ایران و آمریکا و طولانی شدن این تنش‌ها فرامنطقه‌ای، تنها یک چیز در مورد بیت کوین و بازار رمزارزها قطعی خواهد بود، اینکه دلالان بزرگ و سرمایه‌ی تنگفت آن‌ها به بازار رمزارزی روانه شده و قیمت بیت کوین و سایر رمزارزهای موجود نیز به نقطه‌ای بالاتر از ارقام فعلی خواهد رسید.

بیت کوین جنگ افزایش قیمت BTC Bitcoin
افزایش نقدینگی در صرافی بیت‌مکس برای فروش استقراضی

فروش استقراضی در بیت‌مکس یک دلیل دیگر برای افزایش قیمت

با نگاهی به تاریخچه‌ی تغییرات بیت کوین درمیابیم زمانی که حجم نقدینگی صرافی بیت‌مکس(BitMEX) نیز به منظور فروش استقراضی افزایش می‌یابد، قیمت بیت کوین نیز پامپ شده و شدیدا روند صعودی به خود می‌گیرد.

فروش استقراضی (Short selling) فروش اوراق بهاداری است که فروشنده آن را قرض گرفته است. فروشنده در صورتی سود می‌‌کند که قیمت این اوراق بهادار افت داشته باشد. به بیان دیگر، فروشنده برای باز شدن یک پوزیشن یا موقعیت معاملاتی (open the position)، فروش انجام می‌‌دهد و منتظر است بعدا آن را با قیمت پایین‌‌تری بخرد و مابه‌‌التفاوت را به عنوان سود به دست آورد.

داده‌های منتشر شده توسط این صرافی نشان می‌دهد که طی ۶ ساعت گذشته به واسطه‌ی فروش استقراضی تقریبا ۸ میلیون دلار نقدینگی به وجود آمده است و همین موضوع باعث افزایش شتاب و نیروی حرکتی بیت کوین برای رسیدن به نقاط قیمت بالاتر در بازار شده است.

ایستگاه بعدی چه خواهد بود؟

اغلب تحلیلگران بازار رمزارزها معتقد‌اند که این روند صعودی ادامه خواهد یافت و چشم‌انداز تغییرات ارزش بازار نیز روشن است. تّن وایس(Tone Vays) تحلیلگر بازار رمزارزها و یکی از طرفداران پروپاقرص بیت کوین در تازه‌ترین اظهارات خود اعلام نموده که سطح بعدی مقاومت برای BTC حول نقطه‌ی ۸۳۰۰ دلاری خواهد بود.

بیت کوین BTC Bitcoin افزایش قیمت

آقای وایس با استناد به تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته در ویدئوی منتشر شده در پست توییتری خود، اعلام کرد که در چهارچوب زمانی کوتاه مدت چندین خط روند حرکتی شکسته شده است. وی این روند صعودی را با افزایش قیمت‌ها در ماه نوامبر گذشته مقایسه نمود و اعلام کرد که تغییرات مثبت فعلی برای رسیدن به یک روند صعودی بلند مدت کافی نیست. وی معتقد است که همچنان ۶۰ درصد احتمال اصلاح قیمت و بازگشت به سطوح قبلی و یا به عبارتی سطوح ارزش کم‌تر از ۷ هزار دلار وجود دارد.

نظر شما در رابطه با تغییرات ناگهانی قیمت بیت کوین چیست؟ چه عوامل دیگری در آغاز این روند افزایش دخیل بوده‌اند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن