اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین در ۲۰۱۹ تا چه حد به حقیقت پیوست؟

نگاهی به میزان تحقق پیش‌بینی‌هایی که تحلیلگران و افراد معروف درباره‌ی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ ارائه داده بودند

ممکن است پیشرفت‌های فنی و ویژگی‌هایی که بیت کوین و اکوسیستم رمزارزها ارائه می‌کنند عامل ادامه‌ی حیات این صنعت محسوب گردد. اما قیمت رمزارزها همچنان عامل مهمی است که توجه سرمایه‌گذاران خُرد و سرمایه‌گذاران حقوقی را به این حوزه جلب می‌کند. اهمیت قیمت بیت کوین موجب می‌شود تا پیش‌بینی قیمت بیت کوین همواره در تیتر رسانه‌ها قرار بگیرد. تعدادی از چهره‌های شناخته شده در حوزه‌ی رمزارزها پیش‌بینی خود را از قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۹ ارائه کرده‌ بوده‌اند. اما اکنون زمان آن رسیده تا صحت پیش‌بینی‌های مطرح شده در یک قالب طبقه‌بندی شده ارزیابی شوند.

کسانی که بر روی دارایی‌های قابل مبادله سرمایه‌گذاری می‌کنند همواره به دانستن جهت حرکت بازار و در نتیجه پیش‌بینی‌های مطرح شده علاقه نشان می‌دهند. شرکت لانگ‌هش(Longhash) که بر روی تحلیل داده‌ها و تحقیق در حوزه‌ی بلاکچین و رمزارزها فعالیت دارد، اخیرا تمامی پیش‌بینی‌های ارائه شده بر روی قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۹ و ابتدای ۲۰۲۰ را در یک قالب کلی منتشر کرده است. در حالی که برخی از پیش‌بینی‌های ارائه شده تنها انحراف اندکی از شرایط واقعی بازار داشتند، بسیاری از پیش‌بینی‌های مطرح شده به‌طور افراطی خوشبینانه ارزیابی می‌شوند و به نظر می‌رسد با هدف تحریک سرمایه‌گذاران به خرید گسترده‌ی رمزارزها ارائه شده‌اند.

ارزیابی و طبقه‌بندی پیش‌بینی‌های بیت کوین

لانگ‌هش تمامی پیش‌بینی‌های ارائه شده توسط چهره‌های سرشناس را با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین در سطح ۷,۰۵۰ دلار را در یک جدول طبقه‌بندی کرده است. در حقیقت با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین در زمان نگارش مقاله(سطح ۸ هزار دلاری) ارزیابی مطرح شده کاملا معتبر است.

میزان اشتباه پیش‌بینیدرصد پیش‌بینی با در نظر گرفتن سطح قیمتی ۷,۰۵۰ دلار)پیش‌بینی قیمت بیت کوین  پیش از سال ۲۰۲۰تاریخ گزارش پیش‌بینیسمتکسی که پیش‌بینی را ارائه کرده است
بسیار اشتباه۲۸۳۶٫۸۸%۲۰۰,۰۰۰۲۰۱۸/۰۵/۰۸مدیرعاملفرن استراجنار(Fran Strajnar)
بسیار اشتباه۰۰۲۰۱۸/۱۲/۲۸بنیان‌گذارکلوین آیر(Calvin Ayre)
اشتباه۵۱۰٫۶۴%۳۶,۰۰۰۲۰۱۸/۰۵/۱۰شرکتشرکای فانداسترات(Fundstrat Global Partners)
اشتباه۸۷۸٫۰۱%۶۱,۹۰۰۲۰۱۷/۰۶/۱۳مدیر ارشد تکنولوژیباب یولری(Bob Ullery)
اشتباه۷۹۳٫۳۵%۵۵,۹۳۱۲۰۱۸/۰۸/۰۴مُدل اقتصاد‌سنجیمُدل هایز(Haye’s Model)
اشتباه۳۹۷٫۱۶%۲۸,۰۰۰۲۰۱۸/۰۹/۰۸بنیان‌گذاررونی موس(Ronnie Moas)
نسبتا اشتباه۲۸۳٫۶۹%۲۰,۰۰۰۲۰۱۸/۱۲/۰۷رئیس بخش معاملاتمیچ بلک‌وی(Mitch Blackeway)
نسبتا اشتباه۲۷۸٫۹۴%۱۹,۶۶۵۲۰۱۸/۱۲/۰۳مدیرعاملمایک کایاموری(Mike Kayamori)
نسبتا اشتباه۲۱۲٫۷۷%۱۵,۰۰۰۲۰۱۸/۱۱/۲۱مدیر ارشد تجاریسونی سینگ(Sonny Singh)
نسبتا اشتباه۲۸۳٫۶۹%۱۴,۰۰۰۲۰۱۹/۰۷/۲۶مدیرعاملمایک نووگراتز(Mike Novogratz)
اندکی اشتباه۱۴۱٫۸۴%۱۰,۰۰۰۲۰۱۸/۱۲/۰۷مدیرعاملساموئل لیچ(Samuel Leach)
اندکی اشتباه۱۷۰٫۲۱%۱۲,۰۰۰۲۰۱۸/۱۲/۰۷رئیس بخش تحقیق و توسعهجورج ارماکوف(George Ermakov)
اندکی اشتباه۳۳٫۳۶%۲,۳۵۲۲۰۱۸/۰۸/۰۴مُدل اقتصاد‌سنجیمُدل ویتلی(Wheatley Model)
اندکی اشتباه۲۵٫۸۲%۱,۸۲۰۲۰۱۳/۱۰/۲۹بنیان‌گذاررادوسلاو آلبرچت(Radoslav Albrecht)
صحیح۱۰۰%۷,۰۵۰۲۰۱۸/۱۲/۰۷استراتژیستجوئل کروگر(Joel Kruger)
صحیح۱۱۳,۴۸%۸,۰۰۰۲۰۱۸/۱۲/۲۱بنیان‌گذاردیوید توماس(David Thomas)

در این جدول پیش‌بینی‌هایی که نسبت به قیمت مرجع بیت کوین(در سطح ۷,۰۵۰ دلار) کمتر از ۲ برابر  اختلاف دارند به صورت «اندکی اشتباه»، پیش‌بینی‌هایی دارای اختلاف ۲ تا ۳ برابری هستند به صورت «نسبتا اشتباه» و پیش‌بینی‌هایی که دارای اختلاف ۳ الی ۱۰ برابری هستند به صورت «اشتباه» طبقه‌بندی شده‌اند. همچنین پیش‌بینی‌هایی که نسبت آن‌ها به قیمت مرجع مقادیر بیش از ۱۰ برابر و یا صفر را حاصل کرده است، به صورت «بسیار اشتباه» طبقه‌بندی شده‌اند.

پیش‌بینی‌هایی که در یک محدوده‌ی قیمتی اعلام شده‌اند در جدول با رنگ متن آبی مشخص شده‌اند. نزدیکترین پیش‌بینی ارائه شده به قیمت مرجع بیت کوین نیز در این میان قرار دارد. همانطور که مشاهده می‌کنیم پیش‌بینی‌های ساموئل لیچ، جورج ارماکوف، مُدل ویتلی، رادوسلاو آلبرچت، جوئل کروگر و دیوید توماس را می‌توان تا حدودی در محدوده‌ی کنونی بیت کوین و منطقی ارزیابی کرد.

در نظر گرفتن عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت بیت کوین

همانطور که در مقاله‌ی «کاهش شتاب افزایش قیمت بیت کوین با گذشت زمان» عنوان شده است، دلایل بنیادی برای آهسته‌تر شدن روند افزایش قیمت بیت کوین با گذشت زمان وجود دارد. اگرچه حجم مبادلات در بازار بیت کوین کبود سرمایه‌ی لازم برای افزایش قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر را نشان می‌دهد. ارزش بیت کوین تنها با خرید قابل توجه این دارایی توسط سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد که صحت ادعای مطرح شده در مقاله را تایید می‌کند.

پیش‌بینی بازار رمزارزها تنها در صورتی که با در نظر گرفتن شرایط واقعی حاکم بر بازار ارائه شود، قابل پذیرش است. قیمت بیت کوین پس از تجربه‌ی دوره‌های صعودی و نزولی به سطح کنونی رسیده است، بنابراین تمامی پیش‌بینی‌های ارائه شده باید عامل «کاهش بازدهی با گذشت زمان» را که در مطالعه‌ی هارولد کریستوفر برگر شرح داده شده است، در نظر بگیرند.

تمایل افراد به ارائه‌ی پیش‌بینی‌های خوشبینانه

ممکن است انسان‌ها و یا مُدل‌های ریاضی پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین را به‌طور اشتباه ارائه کنند(به‌ویژه در محدوه‌ی زمانی کوتاه‌ مدت). اگرچه بیت کوین یک دارایی غیر متمرکز ارزیابی می‌شود، تعدادی از افراد ثروتمند بخش قابل توجهی از دارایی‌های توزیع شده را در اختیار دارند و می‌توانند به‌طور مقطعی و پراکنده بر قیمت این دارایی تاثیر بگذارند. لانگ‌هش استدلال می‌کند که:

افراد معمولا به پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سطح بالاتر تمایل دارند. دلایل این موضوع را می‌توان به بازار نسبتا ناامید کننده‌ی بیت کوین در سال ۲۰۱۹ و یا تمایل این افراد به قرار گرفتن در دسته‌ی طرفداران بیت کوین نسبت داد. مقاله‌ی منتشر شده در وب سایت ساینس‌دایرکت(Sciencedirect)، ادعا می‌کند که تقریبا ۸۰ درصد تمایل دارند پیش‌بینی‌های بسیار خوشبینانه و در نتیجه نادرستی را نسبت به آینده ارائه کنند. لانگ‌هش

اگرچه خوش‌بینی ویژگی مطلوبی برای هر فردی محسوب می‌شود ولی برای کسب عملکرد مطلوب در سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی رمزارزها باید با احتیاط رفتار کرد.

آیا در زمان خرید و فروش بیت کوین پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین را نیز در نظر می‌گیرید؟ طبقه‌بندی پیش‌بینی‌های ارائه شده توسط وب‌سایت لانگ‌هش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن