اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

واکنش بازارهای مالی جهان به حمله‌ی موشکی ایران به پایگاه آمریکا

همزمان با شلیک موشک به سوی دو پایگاه آمریکایی در عراق، بازار‌های مالی سراسر جهان به این موضوع واکنش نشان داده و در این میان بیت کوین با افزایش تقاضا مواجه شده است

نکات برگزیده مطلب
  • همزمان با افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا در پی حمله‌ی هوایی نظامیان آمریکایی به خودروی حامل سردار سلیمانی، بازارهای مالی نیز به شدت واکنش نشان دادند. در حالی که تنش‌ها با حمله به سوی پایگاه عین الاسد آمریکا در بامداد روز چهارشنبه تاکنون ادامه یافته است، واکنش بازارهای مالی جهان به این موضوع قابل بررسی است.

انتقام ایران از اقدام آمریکا

در‌پی ترور سردار سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی و افزایش سطح تنش‌ها‌ی سیاسی در نتیجه‌ی پاسخ ایران به صورت انتقام ایران از آمریکا بازارهای مالی سراسر جهان دچار التهاب شده‌اند. دارایی‌های امن همانند طلا و بیت کوین با افزایش تقاضا مواجه شدند و در نتیجه قیمت این دسته از دارایی‌ها افزایش یافته است. در  همین زمان بازارهای بورس و اوراق بهادار سراسر جهان افت قیمت را تجربه کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدام اخیر نظامیان آمریکایی و در بامداد روز چهارشنبه، هجدهم دی ماه ۱۳۹۸ تعدادی موشک به سوی دو پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرده است. این اقدام در واکنش به عملیات تروریستی آمریکا علیه سردار قاسم سلیمانی، انجام شده است.

واکنش بازارهای سرمایه به انتقام ایران

بر همین اساس بازارهای بورس سراسر جهان شرایط منفی را تجربه کردند. بورس اوراق بهادار نزدک با ۳۱ واحد سقوط به سطح ۹۰۴۵ واحد رسید. بازار بورس داو جونز نیز با ۱۱۹ واحد کاهش در سطح ۲۸,۵۸۳ قرار گرفته است.

 

بازار بورس اوراق بهادار تهران نیز در زمان نگارش مقاله ۴۷۹۸ واحد کاهش را تجربه کرده است و پس از تجربه‌ی شرایط نزولی در طی این هفته به سطح ۳۵۴,۰۴۴ واحد رسیده است.

واکنش بازار‌های امن

بازارهای امن در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در طول هفته افزایش قیمت را تجربه کرده است. قیمت طلا نسبت به روز گذشته ۱۵ دلار بر هر انس افزایش یافته است و در زمان نگارش مقاله در سطح ۱۵۸۶ دلار بر هر انس مبادله می‌گردد.

بر اساس داده‌های وب سایت کوین مارکت کپ، قیمت بیت کوین نیز که به عنوان «طلای دیجیتالی» و یک بازار امن برای فرار از بحران اقتصادی شناخته می‌شود، نسبت به روز گذشته، ۴٫۸۵ درصد افزایش یافته است. در نتیجه، قیمت بیت کوین که در بازار نزولی به سطح ۷ هزار دلاری کاهش یافته بود در نتیجه‌ی افزایش تنش‌ها بیش از ۱۴۰۰ دلار افزایش یافته است و در زمان نگارش مقاله در سطح ۸۳۰۰ دلار مبادله می‌گردد.

واکنش بازار نفت

بر اساس گزارش کوینیت، همزمان با سردار سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی قیمت هر بشکه نفت برنت به ۶۸ دلار بر هر بشکه رسیده بود. اما، پس از شلیک موشک به سوی پایگاه عین الاسد آمریکا قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته است. بر اساس آخرین گزارش سی‌سی‌ان قیمت هر بشکه نفت برنت با افزایش ۱٫۶ درصدی به ۶۹ دلار در هر بشکه رسیده است.

کوینیت در مقاله‌ای سناریو‌های احتمالی وقوع جنگ و افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا را بررسی کرده است. بر اساس این مقاله در صورت وقوع بحران شدید و قطع برق و اینترنت کشور‌های واقع در اتحادیه‌ی اروپا، آمریکا، چین و روسیه بیت کوین همچنان زنده و پایدار باقی خواهد ماند.

نظر شما نسبت به تاثیر افزایش تنش‌ میان ایران و آمریکا بر بازارهای مالی سراسر جهان چیست؟ آیا روند کنونی ایجاد شده در بازارهای مالی ادامه خواهد یافت؟ آیا در صورت وقوع این سناریو نقش بیت کوین به عنوان یک دارایی امن ثابت خواهد شد؟ نظر خود را به‌صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن