اخبار داخلیاخبار و مقالات

طرح جدید مجلس برای پیام‌رسان‌هایی که خدمات رمزارزی ارائه می‌کنند

طرح جدید «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» ارائه‌ی خدمات پیام‌رسان‌های داخلی در حوزه‌ی رمزارزها را تنها در صورت اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز اعلام کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • طرح جدید ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در حوزه‌ی رمزارزها را ممنوع اعلام کرده است. همچنین وظیفه‌ی ارائه‌ی مجوز کیف‌پول، عرضه‌ی رمزارزها و استفاده از این دسته از دارایی‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی بر عهده‌ی بانک مرکزی قرار داده شده است. در این طرح عرضه و خرید و فروش رمزارزها توسط هر شخصی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و همچنین ویژگی ارائه‌ی خدمات رمزارزی برای پیام‌رسان‌های خارجی(مانند پروژه‌ی رمزارزی تلگرام) ممنوع اعلام شده است.

طرح جدید ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی

طرح جدید ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات را به عنوان مسئول بررسی مطابقت پیام‌رسان‌ها با قوانین و مسدود‌سازی موقت پیام‌رسان‌های ناسازگار معرفی کرده است. تبصره‌ی ۲ از ماده‌ی ۱۱ طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، استفاده و عرضه‌ی «رمزارز» در پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی را مستلزم دریافت مجوز از سوی بانک مرکزی و بر اساس سیاست‌های شورای پول و اعتبار اعلام کرده است.

 همچنین ویژگی ارائه‌ی خدمات رمزارزی برای پیام‌رسان‌های خارجی ممنوع اعلام شده است. در طرح پیشنهادی مجلس اعلام شده است:

در صورت به‌کارگیری و استفاده از رمزارز در پیام‌رسان‌های خارجی، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات موظف است دسترسی به پیام‌رسان خارجی را مسدود کند. طرح جدید ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی

در طرح پیشنهادی مجلس، پیام‌رسانی که ۱۰۰ درصد از مالکیت آن را یک تابعه‌ی ایرانی در اختیار دارد، به عنوان پیام‌رسان بومی تعریف شده است. در حالی که در طرح پیشنهادی گذشته‌ی مجلس در اختیار گرفتن ۵۰ درصد از مالکیت پیام‌رسان به عنوان شرط ارزیابی پیام‌رسان به عنوان یک پیام‌رسان بومی عنوان شده بود. در نتیجه، با توجه به تعریف جدید برخی از پیام‌رسان‌ها نیز از دسته‌بندی به عنوان پیام‌رسان بومی خارج خواهند شد.

بر اساس طرح مجلس، بانک مرکزی وظیفه‌ی توسعه‌ی خدمات پرداخت در پیام‌رسان‌های داخلی در جهت سهولت گردش مالی و کمک به چرخه اقتصادی کشور را بر عهده دارد. همچنین اعطای مجوزهای لازم برای توسعه‌ی کیف پول الکترونیکی به پیان‌رسان‌ها نیز به این سازمان واگذار شده بود. در همین راستا برخی از پیام‌رسان‌های داخلی در این حوزه فعالیت خود را آغاز کردند.

بر اساس گزارش کوینیت، مدیرعامل پیام‌رسان گپ از توسعه‌ی رمزارز گپسی به منظور استفاده در سیستم‌های پرداخت و همچنین تلاش برای اخذ مجوز‌های مربوطه از بانک مرکزی خبر داده است.

ممنوعیت عرضه، خرید و فروش رمزارز بدون مجوز بانک مرکزی

در طرح منتشر شده عرضه و خرید و فروش رمزارز بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی ممنوع اعلام شده است. بر همین اساس، اعلام شده است که:

هر شخصی که مبادرت به عرضه، خرید و فروش «رمزارز» بدون مجوز بانک مرکزی نماید، حسب مورد به مجازات‌های مقرر در ماده‌ی ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می‌شود. طرح جدید ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی

نظر شما نسبت به طرح جدید پیشنهادی ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی توسط مجلس چیست؟ آیا طرح پیشنهادی با اعمال محدودیت بر فعالیت رمزارزی پیام‌رسان‌ها موجب توقف نوآوری و شکوفایی در این حوزه خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن