اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

تسلط اتریوم، ترون و ایاس بر اکوسیستم «برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز»

سایت دَپ‌ریوو اخیراً گزارشی از پلتفرم‌هایی که از «برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(Dapp)» پشتیبانی می‌کنند منتشر کرده و به ارائه‌ی اطلاعات جالبی در این باره پرداخته است

نکات برگزیده مطلب
  • دپ‌رویو(DappReview) در هشتم ژوئن ۲۰۱۹، گزارش جامعی را از شرایط برنامه‌های غیر متمرکز کاربردی(DApp) منتشر کرد. بر اساس گزارش منتشر شده، تنها سه بلاکچین اتریوم، ترون و ای‌او‌اس ۹۸.۶۵ درصد از کل حجم تراکنش‌های برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز را در اختیار دارند.

گزارش برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۹

دپ‌رویو که برنامه‌های غیرمتمرکز را مورد مطالعه قرار می‌دهد، ارزیابی خود را از اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۹ به صورت یک گزارش منتشر کرده است. ارزش معاملات درون زنجیره‌ی برنامه‌های غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۹ بیست و سه میلیارد دلار عنوان شده است. همچنین ۱۹۹۵ برنامه‌ی غیرمتمرکز کاربردی در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است که در نتیجه تعداد کل برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی بیش از ۴۰۰۰ برنامه عنوان شده است. با این وجود، این شرکت تاکید کرده است که تعداد کاربران برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز بسیار کمتر از تعداد کاربران برنامه‌های متمرکز ارزیابی شده است.

 

در سال گذشته‌ی میلادی با توجه به ظهور سیستم مالی غیرمتمرکز(DeFi) و توکن‌های غیرقابل فروش(NFT) شاهد دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگی بوده‌ایم. همچنین مشکلاتی همانند ضعف در شبکه‌ی ایاس(EOS) در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۹ به دلیل انباشتگی شدید را نیز شاهد بوده‌ایم.

کاهش تعداد کاربران برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز بلاکچین ایاس

اگرچه پلتفرم قرارداد‌های هوشمند ایاس در آغاز سال ۲۰۱۹ به حجم ۶٫۱ میلیارد دلار تراکنش دست یافت، در آغاز نوامبر ضربه‌ی شدیدی به شهرت و آمارهای بنیادی این شبکه را شاهد بوده‌ایم.

هدیه‌ی همگانی EIDOS موجب گسترش شبکه‌ی ایاس شده است، اما افزایش تراکنش‌ها در زمان راه‌اندازی این پروژه انباشتگی در شبکه‌ی ایاس را موجب گردید. برخی از کاربران در نتیجه‌ی ساز و کار توزیع توکن‌ها به کاربرانی که مقداری EOS را به قرارداد هوشمند ارسال می‌کردند، چندین حساب کاربری را به‌منظور اجاره‌ی منابع اضافی برای دریافت هدیه‌ی همگانی اضافی ایجاد کردند. این موضوع به‌طور مستقیم بر تعداد کاربران فعال برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز در بلاکچین ایاس تاثیر گذاشته است. در نتیجه، از زمان اشاره شده تاکنون تعداد کاربران برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز ایاس به شدت کاهش یافته است.

با این وجود، تحلیلگران ادعا می‌کنند که بخش عمده‌ای از این کاربران را ربات‌هایی تشکیل می‌دادند که برای فعالیت در شرط‌بندی‌های آنلاین طراحی شده بودند. بخش‌های مبادلات و بازی با وجود افزایش حجم تراکنش‌ها و وجود انباشتگی در شبکه، سطح ثابتی از فعالیت را نشان می‌دهند.

انباشتگی در شبکه‌ی ایاس تبعاتی همانند مهاجرت بازی محبوب شوالیه‌ها(Knight) را به همراه داشته است. دپ‌رویو اعلام کرده است:

رفع مشکل انباشتگی شبکه‌ی ایاس در کوتاه مدت بسیار دشوار است، بازی‌های بلاکچینی همچنان با این واقعیت تلخ مواجه هستند که صدمات ایجاد شده توسط EIDOS برای مدت ۱۵ ماه ادامه خواهد یافت. کاربران موجود به تدریج در حال ترک شبکه هستند و کاربران جدید این شبکه را انتخاب نمی‌کنند. DappReview report

برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی در شبکه‌ی اتریوم و ترون

پس از راه‌اندازی نخستین قرارداد هوشمند شبکه‌ی اتریوم به میزبان متنوع‌ترین برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز تبدیل شد. با ظهور روش‌های وام‌دهی و مشتقات مبتنی بر رمزارز پایدار Dai، شاهد رشد اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) در سال گذشته بوده‌ایم.

حجم تراکنش‌های صرافی‌های غیرمتمرکز و دیگر راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز به سرعت افزایش یافته است. به‌طوری که تقریبا کل اکوسیستم برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز اتریوم را پوشش می‌دهد.

با این وجود، این گزارش اعلام کرده است که ارزش دارایی‌های قفل شده در اقتصاد غیرمتمرکز در مقایسه با دیگر ابزارهای مالی مبتنی بر بلاکچین در سطح پایینی قرار دارد. وثیقه‌های اختصاص یافته به فعالیت سپرده‌گذاری(Staking) با ارزش ۶ میلیارد دلار، تقریبا ۵ برابر دارایی‌های موجود در اقتصاد غیرمتمرکز ارزش دارند. همچنین ارزش دارایی‌های اقتصاد غیرمتمرکز در مقایسه با بازار بدهی جهانی با ارزش تقریبی ۲۵۰ تریلیون دلار ناچیز به‌نظر می‌رسد.

بلاکچین ترون(Tron) با ثبت ۴٫۴ میلیارد دلار تراکنش برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز در جایگاه سوم قرار دارد. اما بیش از ۹۰ درصد از حجم اشاره شده را برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی شرط‌بندی تشکیل می‌دهند. به همین دلیل تحلیلگران این شبکه را  به صورت «لاس‌وگاس در بلاکچین» توصیف کرده‌اند.

جاستین سان با تشویق کاربران فعال در بلاکچین اتریوم به مهاجرت، همکاری با شرکت سامسونگ، سرمایه‌گذاری در صرافی پولونیکس(Poloniex)، معرفی پلتفرم‌های متنوع و … در راستای ایجاد تنوع در برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز تلاش کرده است. با این وجود تلاش‌های وی کاملا موثر ارزیابی نمی‌شود.

نظر شما در رابطه با گزارش دپ‌رویو و آمار ارائه شده از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز چیست؟ آیا اقتصاد غیرمتمرکز در آینده جایگزین سیستم‌های مالی سنتی خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن