اخبار و مقالاتمقاله

چرا برای خرید بیت کوین احراز هویت نیاز است؟

نکات امنیتی برای احراز هویت در معاملات بیت کوین

یکی از ویژگی‌های تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل برگشت بودن آنها است. اگر شما بیت کوین را به کسی بفروشید که آن فرد از طریق یک حساب دزدی به شما پول را بدهد، هم بیت کوین را از دست خواهید داد و هم حساب بانکی شما مسدود خواهد شد. به همین دلیل فروشندگان برای اینکه مطمن شوند خریدار پول را از حساب خود واریز می‌کند و از طریق کارت دزدی نیست، خریداران را احراز هویت می‌کنند. اما یک فروشنده برای احراز هویت مناسب چه کارهایی باید انجام دهد تا معامله مطمئنی داشته باشد؟

مدیریت ریسک

موثرترین رویکرد همیشه مدیریت ریسک با توجه به اعتبار خریدار است. برای خریداران معتبر و یا حجم معامله پایین، می‌توان سخت‌گیری کمتری داشت و اگر مشتری هنوز اعتبار کافی را ندارد و یا حجم معامله بالا است حتما دقت بیشتری داشته باشید.

اگر فردی اولین بار است از شما خرید می‌کند بهتر است با معاملات کوچیک شروع کنید و بین معاملات چند روزی فاصله زمانی قرار دهید. چرا که اگر فرد خریدار از حساب دزدی به شما پرداخت کرده باشد، صاحب اصلی حساب جلوی تراکنش‌های بعدی را خواهد گرفت و شما هم ریسک بالایی متحمل نشده‌اید.

روش‌های مطمئن شدن از هویت اصلی پرداخت‌کننده

یکی از روش‌هایی احراز هویت این است که فرد خریدار دو شماره کارت که به نام خود او باشد ارائه دهد. چرا که معمولا افرادی که اطلاعات کارت دیگران را سرقت می‌کنند و اقدام به خرید بیت کوین با آنها می‌کنند، تنها به اطلاعات یک کارت از یک فرد دسترسی دارند.

روش دیگر این است که از خریدار درخواست کنید تا یک شماره کارت از پدر یا یکی از وابستگانی که با او نام خانوادگی مشترک دارد ارسال کند. این روش هم کمک می‌کند تا شما مطمن شوید ادعای فرد برای صاحب کارت بودن درست است.

روش معمول دیگر گرفتن تصویر کارت ملی و کارت بانکی از خریدار است. معمولا خریدار باید این تصاویر را به صورت سلفی ارسال کند تا فروشنده مطمئن شود که هویتی که خریدار ادعا کرده، درست است.

چطور مطمئن شویم مدارک ارسالی جعلی نیست؟

سارقان معمولاً تصاویر جعلی برای شما می‌فرستند که برای استعلام از جعلی نبودن کارت ملی می‌توانید از سرویس‌هایی مانند وبسایت my.tehran.ir در قسمت خرید طرح ترافیک و اپلیکیشن آپ قسمت خرید بیمه حوادث انفرادی، کد ملی را استعلام بگیرید.

راه های دیگر برای اطمینان از جعلی نبودن مدارک خریدار، و مطمن شدن از اینکه خریدار به نسخه فیزیکی انها دسترسی دارد، این است که از خریدار بخواهید یک نوشته (مثلا تاریخ روز و نام شما) را در کنار مدارک قرار دهد و ارسال کند. ارسال ویدیو با مدارک نیز راهکار مناسبی است.

موثرترین رویکرد همیشه مدیریت ریسک با توجه به اعتبار خریدار است. برای خریداران معتبر و یا حجم معامله پایین، می‌توان سخت‌گیری کمتری داشت و اگر مشتری هنوز اعتبار کافی را ندارد و یا حجم معامله بالا است حتما دقت بیشتری داشته باشید.

 

استفاده از روش‌های امن‌تر برای انتقال پول

رایج‌ترین روشی که سارقان برای پرداخت پول از حساب‌های دزدی در معامله استفاده می‌کنند، کارت به کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی است. به همین دلیل درخواست از خریدار برای انتقال پول از روش‌های زیر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در امن‌تر کردن معامله داشته باشد:

۱- انتقال پول از طریق اینترنت بانک و حساب به حساب و نه کارت به کارت.
۲- انتقال از طریق شعبه و واریز به حساب و ارسال رسید چاپی.
۳- انتقال از طریق دستگاه خودپرداز و ارسال رسید چاپی.

حتما برای خریدهای بعدی خریدار، صورتحساب خود را چک کنید و مطمن شوید که از حساب‌های خودش به شما پرداخت را انجام می‌دهد.

دانستن موقعیت مکانی خریدار می‌تواند ریسک معامله را کمتر کند، گرفتن شماره تلفن همراه و ثابت، گرفتن لایو لوکیشن در پیام رسان‌ها و همینطور دانستن ip خریدار می‌تواند به این هدف کمک کند.

تجربه بدست آورید

دقت کنید که اگر خریدار تنها یکی از موارد اشاره شده را انجام داد به معنی جعلی نبودن احراز هویت او نیست و از طرفی در یک معامله شاید نیازی نباشد همه موارد را از خریدار درخواست کنید تا تجربه بدی برای مشتری شما ایجاد شود.

با توجه به اعتبار خریدار، حجم و ریسک معامله می‌توانید از نکات گفته شده استفاده کنید. خرید بیت کوین در کنار جذابیت‌ها، ریسک های مختص به خود را نیز دارد و برای کاهش ریسک‌ها نیاز است تجربه بدست آورید و در معامله با افراد مختلف شناخت و آگاهی کسب کنید.

به نظر شما چه نکات دیگری در خرید و فروش بیت کوین و یا سایر رمزارزها حائز اهمیت است؟ تجربیات خود را به صورت کامنت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن