اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

نخستین موتور جستجو برای «اینترنت غیرمتمرکز» راه‌اندازی شد

موتور جستجوی غیرمتمرکز آلمونیت، عملیات جستجو را در سمت کاربر پردازش می‌کند و در نتیجه هیچ کسی قادر به ردیابی و بررسی عبارات جستجو شده نخواهد بود

نکات برگزیده مطلب
  • شرکت آلمونیت(Almonit)، نخستین موتور جستجوی غیرمتمرکز و خصوصی را برای وب غیرمتمرکز(dWeb) راه‌اندازی کرده است. این سرویس برای افرادی که دارای مرورگر و یا افزونه‌ی غیر متمرکز هستند در آدرس almonit.eth و برای دیگر کاربران از طریق آدرس almonit.eth.link در دسترس قرار گرفته است.

راه‌اندازی موتور جستجوگر غیرمتمرکز

موتور جستجوگر آلمونیت به‌طور غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. این سرویس از طریق IPFS(پروتکل و شبکه‌ی فرد به فرد(P2P) برای ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری داده‌ها در یک سیستم غیرمتمرکز) ارائه می‌شود و با استفاده از ENS(سرویس نام‌ دامنه‌ی اتریوم، که یک سیستم نام دامنه‌ی متن باز، توزیع شده و قابل توسعه بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم است. با کمک این سرویس، ضرورت کپی و تایپ آدرس‌های طولانی از بین می‌رود.) در دسترس قرار دارد. در نتیجه کاربران قادر خواهند بود بدون شناخت، کمک و یا دسترسی مستقیم به محیط آلمونیت، به خدمات ارائه شده دسترسی داشته باشند.

موتور جستجوگر آلمونیت

موتور جستجوگر آلمونیت کاملا خصوصی است و عملیات جستجو در سمت کاربر اجرا می‌شود. در نتیجه، هیچ کسی قادر به بررسی عناوین جستجو شده توسط کاربر نخواهد بود.

موتور جستجوی آلمونیت هم‌اکنون در میان ۱۰۶ وب‌سایت غیر متمرکز(dWebsites) که تعداد آن‌ها در حال افزایش است، به جستجوی مطالب می‌پردازد. وب‌سایت‌های اشاره شده نیز از تکنولوژی‌های ENS و IPFS بهره می‌برند.

ساختار وب‌سایت‌های غیرمتمرکز

فن‌آوری وب غیرمتمرکز از دو ویژگی اصلی بهره می‌گیرد. سرور نام‌دامنه‌ی اتریوم(ENS) که یک سرویس نام دامنه‌ی غیرمتمرکز است و در حقیقت جایگزین سرویس نام دامنه(DNS) در وب‌سایت‌های رایج محسوب می‌گردد. سیستم مدیریت فایل بین سیاره‌ای(IPFS) که یک پروتکل فرد به فرد برای ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری داده‌ها در سیستم مدیریت فایل توزیع شده است. پروتکل IPFS در حقیقت جایگزین پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی(HTTP) محسوب می‌شود و ویژگی‌های خاصی از پلتفرم‌های به اشتراک گذاری فایل فرد به فرد همانند بیت‌تورنت(BitTorrent) را دارا است.

مدیریت غیرمتمرکز و قدرتمند‌تر وب، مقاومت در برابر سانسور، کارایی بالاتر و دسترسی دائمی به داده‌ها را می‌توان به عنوان مزایای فن‌آوری‌های اشاره شده برشمرد. بنابراین کلکیسونر‌های عصر تکنولوژی با وجود این فن‌آوری‌ها می‌توانند از پایداری عناصر گردآوری شده اطمینان حاصل کنند.

چگونه یک وب‌سایت غیرمتمرکز ایجاد کنیم

درصورتی که قصد دارید وب‌سایت خود را به یک سایت غیرمتمرکز تبدیل کنید، ضروری است که فایل‌های مربوطه را در IPFS بارگذاری کنید و هش حاصله را به ENS متصل کنید.

فایل‌ها از طریق مرورگر و یا افزونه‌ی غیرمتمرکز در آدرسی با پسوند eth در دسترس قرار می‌گیرند. کاربرانی که از مرورگر‌های عادی استفاده می‌کنند، به منظور دسترسی به وب‌سایت‌های غیرمتمرکز ضروری است که عبارت «.link» را به انتهای نام دامنه اضافه کنند.

وب‌سایت‌های غیرمتمرکز کاربرد‌های گسترده‌ای همانند استفاده به عنوان رابط کاربری برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApps) دارند. در طول زمان تعداد وب‌سایت‌های غیرمتمرکز با گسترش برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، افزایش یافته است. بر اساس گزارش کوینیت، تاکنون بیش از ۴ هزار برنامه‌ی کاربردی غیرمتمرکز منتشر شده است که غالبا در بلاکچین‌های اتریوم(Ethereum)، ترون(Tron) وایاس(EOS) فعالیت می‌کنند.

آیا تکنولوژی وب غیرمتمرکز در آینده به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ آیا بزودی شاهد مهاجرت گسترده به سوی وب‌سایت‌های غیرمتمرکز و انتشار نسخه‌های غیرمتمرکز از موتور‌های جستجوگر بزرگ همانند گوگل خواهیم بود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا