اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

رئیس بانک مرکزی اروپا: به دنبال توسعه‌ی ارز دیجیتال هستیم

کریستین لاگارد اعلام کرد که بانک مرکزی اروپا(ECB) قصد دارد با توسعه‌ی رمزارز نقش کلیدی و فعالی را در صنعت رمزارزها ایفا کند

نکات برگزیده مطلب
  • کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا(ECB) در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود اعلام نموده: «از آنجا که مشاغل و سرمایه‌گذاران صنعت رمزارزها روز به روز در حال افزایش هستند و بدون هیچ دشواری پرداخت‌های برون مرزی انجام می‌دهند، بانک مرکزی اروپا نیز به دنبال بررسی مزایا و کیفیت رمزارزها صادر شده توسط بانک‌های مرکزی(CBDC) می‌باشد تا در صورت امکان بتواند نقش مهمی در صنعت رمزارزها بر عهده گرفته و همچنان در حوزه‌ی اقتصادی یک مهره‌ی کلیدی به شمار آید.»

 

اظهارات رئیس بانک مرکزی اروپا

 خانم کریستین لاگارد(Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اروپا(ECB) در طول تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود با یک مجله‌ی اقتصادی فرانسوی اعلام نموده که این بانک مرکزی می‌خواهد نقش کلیدی و فعالی در صنعت رمزارزها ایفا کند.

ECB کریستین لاگارد

به گفته‌ی وی، از آنجا که مشاغل و سرمایه‌گذاران صنعت رمزارزها روز به روز در حال افزایش هستند و بدون هیچ دشواری پرداخت‌های برون مرزی انجام می‌دهند، بانک ECB نیز به دنبال «امکان سنجی و بررسی شایستگی رمزارزهای صادر شده توسط بانک‌های مرکزی(CBDC)» می‌باشد.

خانم لاگارد که پیش از این اعلام کرده بود که بانک مرکزی اروپا باید در رابطه با رمزارزهای CBDC «جلوتر از سایر ارگان‌ها عمل کند» و به نوعی در این حوزه یک پیشرو به شمار آید. او در ادامه‌ی مصاحبه‌ی خود توضیح داد که بانک مرکزی اروپا نمی خواهد در مسیر توسعه‌ی رمزارزهایی که خارج از حوزه‌ی آن‌ها ایجاد شده‌اند، ایستادگی کرده و به مانع تبدیل شود. وی در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

چشم‌انداز ابتکارات بانک مرکزی نباید راه‌حل‌های موجود در بازار خصوصی برای پرداخت‌های خرد کارآمد و سریع منطقه‌ی یورو را دلسرد کند. Christine Lagarde

او همچنین اعلام کرد که رمزارزهای صادر شده توسط بانک‌های مرکزی ممکن است پیامد‌های مهمی برای اقتصاد اروپا داشته و تغییرات اساسی در سیاست‌های پولی ایجاد کنند. شایان ذکر است که بانک مرکزی اروپا ماه گذشته یک کارگروه حوزه‌ی رمزارز تشکیل داد تا با بانک‌های مرکزی اروپا همکاری نزدیک داشته و بتوانند مزایا و هزینه‌های مربوط به توسعه‌ی CBDC منطقه‌ی یورو را بررسی و مشخص کنند.

فیس‌بوک عامل افزایش علاقه به CBDCها

علاقه‌ی کاربران سراسر جهان به CBDCها خیلی زود پس از رونمایی از رمزارز بومی شرکت فیس‌بوک که لیبرا(Libra) نامیده شده، افزایش یافت. گرچه بانک مرکزی چین(PBOC) از چند سال قبل روند توسعه‌ی «یوان دیجیتال» را آغاز کرده است، اما مقامات این کشور از تابستان سال گذشته به بعد اطلاعات مربوط به آن را منتشر کردند. گزارشات منتشر شده در خبرگزاری‌های داخلی چین حاکی از آن است که مقامات دولتی نسبت به فراگیری و پذیرش ابتکارات بخش خصوصی در بازار پیش از راه‌اندازی رمزارز دولتی، نگران هستند.

یک رمزارز CBDC جایگزین دلار آمریکا شود

این درحالیست که اغلب بانکداران مرکزی رابطه‌ی بین رمزارزها، CBDCها و ارزهای فیات را منحصر به فرد و در تضاد با یکدیگر توصیف کرده‌اند. مارک کارنی(Mark Carney) مدیر ارشد بانک مرکزی انگلستان، سال گذشته به صورت علنی اعلام کرد که یک CBDC با پشتوانه‌ی سبدی از ارزهای فیات باید به عنوان ارز غالب جهانی جایگزین دلار ایالات متحده شود. گیتا گوپیناث(Gita Gopinath) اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول نیز در رابطه با این موضوع اظهار نموده که تمام رمزارزها از جمله CBDCها، فاقد زیرساخت‌های مهم و پذیرش در سطح جهانی هستند، از این رو توانایی مقابله با دلار آمریکا را ندارند.

به گفته‌ی کریستین لاگارد رمزارزها می‌توانند بسیاری از مسائل و مشکلات سیستم مالی سنتی را حل کنند، درحالیکه امکان بوجود آمدن مشکلات جدید برای کاربران توسط آن‌ها نیز وجود دارد. وی ماه گذشته با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با فیس‌بوک و فعالیت‌های این شرکت در زمینه‌ی رمزارز بومی ابزار نگرانی کرد. به گفته‌ی او شرکت فیس‌بوک می‌تواند از بستر دیجیتال خود برای از بین بردن سایر پروژه‌های رمزارز پایدار رقیب استفاده کرده و از این طریق به برتری ناعادلانه‌ای برسد.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های رئیس بانک مرکزی اروپا چیست؟ آیا یک رمزارز CBDC می‌تواند جایگزین مناسبی برای دلار ایالات متحده در اقتصاد جهان باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا