اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulationپیشنهاد سردبیر

ثبت رکوردی تازه برای خرید طلا در سال ۲۰۱۹ توسط بانک‌های مرکزی

به نظر می‌رسد که بانک‌های مرکزی جهان با پیش‌بینی وقوع بحران اقتصادی سعی دارند از طلا به عنوان یک دارایی امن و برای ذخیره‌ی ارزش استفاده کنند...

در حالی که دهه‌ها تن از رهبران اقتصادی جهان در سیاست شدید تسهیل کمّی(یک سیاست نامتعارف پولی است که در آن بانک مرکزی اوراق بهادار دولتی و یا اوراق بهادار دیگری را با هدف افزایش انتشار پول و تشویق ارائه‌ی وام و سرمایه‌گذاری خریداری می‌کند) مشارکت می‌کنند، بانک‌های مرکزی در حال جمع‌آوری و خرید طلا هستند! بانک‌های مرکزی جهان در سال جاری بیش از ۶۶۸ تن طلا خریداری کرده‌اند که از رقم‌های ثبت شده در سال ۲۰۱۸ و قبل از آن بیشتر است. در حقیقت، بانک‌های مرکزی را می‌توان به عنوان عوامل اصلی تقاضا برای خرید طلا درسال جاری معرفی کرد. بیشترین میزان خرید طلا نیز به مقدار ۳۹۰ تن در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ ثبت شده است. اما دلیل خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان در چنین مقیاس وسیعی چیست؟ آیا بانک‌های مرکزی واقعاً برای در امان ماندن از بحران اقتصادی بزرگی که در پیش است اقدام به خرید طلا کرده‌اند؟

افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی

در طی چند ماه گذشته از سال ۲۰۱۹، اقتصاددان‌ها نسبت به وقوع بحران اقتصادی جهانی هشدار دادند. بعلاوه، حداقل ۳۷ بانک مرکزی در کشور‌های توسعه یافته در فعالیت‌های تسهیل کمی همانند بازخرید‌های یک شبه در مقیاس کلان و کاهش نرخ بهره شرکت داشته‌اند. هر زمانی که یکی از بانک‌های مرکزی نرخ بهره‌ی یک کشور را کاهش دهد و یا از طریق ایجاد محرک موجب تقویت بانک‌های خصوصی گردد، در حقیقت به وجود ضعف اقتصادی، کمبود نقدینگی و افزایش تورم اشاره می‌کند.

با این وجود، در حالی که اکثر مردم از عملکرد بانک‌های مرکزی و نقش آن‌ها در تغییر شرایط اقتصادی آگاهی ندارند، سیستم‌های بانکی متمرکز طلا را در مقیاس وسیعی طلا را خریداری می‌کنند. طلا در سال ۲۰۱۹ عملکرد مناسبی داشت، این فلز گرانبها در سال گذشته‌ی میلادی به بیشینه‌ی قیمتی ۱۵۴۲ دلار بر هر انس رسید و در نتیجه بازدهی ۱۰ درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است. سفارش‌های خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود.

با وجود افزایش قیمت طلا و نوسانات در بازار رمزارزها، بیت کوین بازدهی بالاتری را در مقایسه با طلا در سال ۲۰۱۹ نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

کشور‌هایی که بیشترین تقاضا برای خرید طلا را ثبت کرده‌اند

 

همزمان با افزایش تقاضای خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۱۸، قیمت این فلز گرانبها نیز افزایش یافت. داده‌ها نشان می‌دهد که خرید طلا در سال ۲۰۱۹ هفده تن بیش‌تر از خرید طلا در سال ۲۰۱۸(۶۵۱٫۵ تن) بوده است.

کشور‌های قراقستان، روسیه و ترکیه بیشترین تقاضا برای خرید طلا از سوی بانک مرکزی را در سال ۲۰۱۹ ثبت کرده‌اند. ظهور خریداران جدید طلا در سال ۲۰۱۹ برخی از اقتصاددان‌ها را شگفت زده کرده است. برای مثال، در حالی که سفارش خرید طلای کشور هند در طول بیش از یک دهه در سطح ثابتی قرار داشت، بانک مرکزی هند سفارش خرید طلا را ۴۰ تن افزایش داده است. خرید طلای سالیانه توسط کشور هلند نیز ۲۵ تن یا ۲۵ درصد افزایش یافته است. کشور مجارستان نیز در سال ۲۰۱۹ بیشترین سطح طلای خریداری شده در ۳۰ سال گذشته را به ثبت رسانده است.

دیدگاه صاحبنظران

فعالان بازار رمزارزها نظرات متفاوتی را در رابطه با جمع‌آوری ذخایر طلا توسط بانک‌های مرکزی ارائه می‌کنند. سباستین سین‌کیویچ(Sebastian Sienkiewicz) تحلیلگر سرمایه‌گذاری معتقد است که شهرت طلا به عنوان یک دارایی امن و قابل اعتماد توجه بانک‌های مرکزی را جلب کرده است. وی اظهار داشت:

خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در حال افزایش است و درصورت ادامه‌ی این روند شاهد ثبت رکورد ۵۰ ساله‌ی خرید طلا خواهیم بود. دلیل اصلی این اقدام بانک‌های مرکزی چیست؟ «طلا» یک دارایی امن محسوب می‌شود، ایجاد تنوع موثر در ذخایر و سرمایه‌گذاری، توانایی طلا برای بهبود بازدهی با در نظر گرفتن ریسک سرمایه‌گذاری و این‌که طلا به‌صورت یک وثیقه‌ی ارزشمند محسوب می‌شود. Sebastian Sienkiewicz

 

طلا به بخش ثابتی از ذخایر بانک‌های مرکزی تبدیل شده است. درحالی که دلار همچنان رایج‌ترین روش جمع‌آوری ذخایر بانک‌های مرکزی محسوب می‌شود، استفاده از طلا به دلیل سیاست‌های کشور‌های مختلف(همانند کاهش استفاده از دلار در روسیه با هدف اعتراض به سیاست‌های آمریکا) در حال افزایش است.

کشور آلمان محدودیت خرید طلا به‌طور ناشناس را افزایش داده است

متیو ترنر(Matthew Turner)، تحلیلگر سابق گروه خدمات مالی مکوایر(Macquarie) که هم‌اکنون به عنوان یک تحلیلگر مستقل فعالیت می‌کند، در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران اظهار داشت که با وجود کاهش سطح تقاضای طلا در پایان سال ۲۰۱۹، بانک‌های مرکزی متقاضی اصلی طلا در طول این سال بوده‌اند. ترنر خاطر نشان کرد که چین و روسیه درخواست خرید طلای خود را اندکی کاهش داده‌اند که تا حدودی بر بازار تاثیر گذار بوده است. وی اظهار داشت کشور‌هایی همانند روسیه تلاش می‌کنند تا «تولید کنندگان داخلی را به صادرات طلا ترغیب کنند.» وی همچنین اظهار داشت که چین در اکتبر ۲۰۱۹ از خرید طلا صرفنظر کرده است.

ترنر نوشت: «هنوز مشخص نیست که توقف خرید طلا در ماه اکتبر در آینده نیز ادامه یابد.» ممکن است بتوان دلیل این رفتار را افزایش قیمت طلا عنوان کرد. اما باید توجه داشت که سرعت خرید طلا در سال ۲۰۱۹ بی‌سابقه بوده است و با در نظر گرفتن این موضوع می‌توان ادعا کرد که نرخ‌های کنونی هنوز هم کاملا جذاب هستند. وی افزود: «با وجود تلاش روسیه برای صادرات طلا، کشور‌هایی همانند آلمان قوانین جدیدی را وضع کرده‌اند که خرید و فروش طلا به صورت خُرد را متوقف می‌سازد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که «از ابتدای ژوئن ۲۰۲۰ محدودیت خرید طلا به‌طور ناشناس از ۱۰ هزار یورو به ۲ هزار یورو کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۷، محدودیت خرید طلا به‌طور ناشناس در کشور آلمان ۱۵ هزار یورو اعلام شده بود.»

بانک مرکزی بسیاری از کشور‌هایی که در امتداد «مسیر جاده‌ی ابریشم جدید» قرار دارند، خریداران عمده‌ی طلا در سال‌های اخیر محسوب می‌شوند.

بازار‌های مالی دارای حباب سرانجام فرو خواهند ریخت

علاوه بر خرید و افزایش ذخایر طلا‌ی بانک‌های مرکزی، بازار‌های سهام در ایالات متحده‌ی آمریکا و جهان در شرایط حباب شدیدی قرار گرفته‌اند. تحلیلگر بازار سرمایه؛ هولگر زشپیتز(Holger Zschaepitz) در ۲۶ام دسامبر ۲۰۱۹ در توییتی اظهار داشت بورس اوراق بهادار نزدک به یک نقطه‌ی عطف جدید دست یافته است. «شرایط مشابه سال ۱۹۹۹ را شاهد هستیم. نزدک برای نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۹ به سطح ۹ هزار واحدی دست یافته است و از ابتدای سال تاکنون ۳۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.» گابور گورباچ(Gabor Gurbacs)، در پاسخ به توییت زشپیتز اظهار داشت:

بانک‌های مرکزی و سایر سازمان‌های قدرتمند فعال در بازارهای مالی، بازار‌های صادقانه و ارزش‌ها در بازار را نابود کرده‌اند. نسل‌ جوان از فرصت شرکت در بازار سرمایه با قیمت منطقی محروم هستند. خانه‌های شنی(بازار‌های مالی دارای حباب) نمی‌توانند برای همیشه پابرجا باقی بمانند. Gabor Gurbacs

شاخص ترکیبی نزدک
شاخص ترکیبی نزدک برای نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۹ به سطح ۹۰۰۰ واحدی دست یافته است. برخی از منتقدان معتقدند که حباب بازار سهام از بین خواهد رفت.

صاحب‌نظران به‌طور قطعی از دلایل خرید و انباشت طلا توسط بانک‌های مرکزی اطمینان ندارند، اما برخی افراد معتقدند که رالی بازار سهام کنونی بزودی و به‌طور فاجعه‌باری خاتمه خواهد یافت. شورای جهانی طلا(WGC) در سال گذشته دلیل ادامه‌ی روند افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی را توضیح داده است. در گزارش منتشر شده مهم‌ترین دلایل خرید و ذخیره‌سازی طلا توسط بانک‌های مرکزی، نقش این فلز گرانبها به عنوان یک دارایی امن و ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری عنوان شده است.

بر اساس گزارش کوینیت، بانک مرکزی هلند در گذشته اعلام کرده است که در صورت سقوط اقتصاد جهانی، طلا توانایی احیای آن را خواهد داشت.

بیت کوین یک روش نوظهور برای ذخیره‌ی دارایی‌ها

جریان پول هوشمند در سال ۲۰۱۹ به سمت طلا هدایت شده است. حتی بانک‌های مرکزی طلای بیشتری را نسبت به گذشته خریداری کرده‌اند(بیش از ۵۵۰ تن). بانک‌های مرکزی احتمالا اتفاقات آینده را پیش‌بینی می‌کنند و با خرید طلا سعی می‌کنند در ناحیه‌ی امن قرار بگیرند. استفاده از طلا در سیستم پرداخت دشوار است.

بیت کوین به عنوان یک روش نوظهور ذخیره‌ی دارایی‌ها با عنوان طلای دیجیتالی در میان فعالان حوزه‌ی رمزارزی شناخته می‌شود. در حقیقت بیت کوین با وجود ویژگی‌های مشترک با فلزات گرانبها همانند کمیابی(به دلیل محدودیت عرضه‌) بسیاری از معایب دارایی‌های سنتی را حذف کرده است. به عنوان مثال جابه‌جایی دشوار طلا برای استفاده در سیستم پرداخت یکی از معایب این فلز گرانبها محسوب می‌گردد.

مقایسه‌ی بازدهی سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین و طلا در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که با وجود افزایش قیمت طلا، بیت کوین بازدهی به مراتب بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

بانک‌های مرکزی طلا را همانند ذخایر دیگر مدیریت می‌کنند اما این دارایی اغلب از بهینه‌سازی سبد سرمایه‌گذاری مستثنی می‌گردد. این موضوع نشان می‌دهد که این غول‌های مالی با ارائه‌ی نرخ‌های بهره‌ی پایین و یا حتی نرخ‌های بهره‌ی منفی، مردم را به قرض گرفتن تشویق می‌کنند و در همین زمان در برابر تمامی ریسک‌هایی که خود عامل آن هستند، به طلا به عنوان یک دارایی امن پناه می‌برند. بازی پنهان بانک‌های مرکزی بزودی به پایان خواهد رسید و ممکن است عموم جامعه از این حقیقت و همچنین پشت پرده‌ی دلار مطلع گردند.

نظر شما در رابطه با افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان چیست؟ آیا سیستم‌های مدیریت مالی متمرکز در آینده به دارایی‌های امن عصر تکنولوژی همانند بیت کوین پناه خواهند برد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن