اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

سهام‌دار سابق گلدمن ساکس نسبت به تکرار اشتباه این غول‌ بانکی توسط سرمایه‌گذاران رمزارزها هشدار داد

اسپارتان بلک معتقد است که حوزه‌ی رمزارزها در شرایط آغاز رشد قرار داشته و فروش رمزارزهای آینده‌دار اشتباه بزرگی برای سرمایه‌گذاران این حوزه محسوب خواهد شد

نکات برگزیده مطلب
  • اسپارتان بلک، سهام‌دار شرکت مشاوره و سرمایه‌گذاری اسپارتان گروپ معتقد است که فروش پروژه‌های رمزارزی آینده‌دار در این برهه‌ی زمانی همانند فروش سهام شرکت علی بابا در سال ۲۰۰۳ توسط موسسه‌ی مالی گلدمن‌ساکس، اشتباه بزرگی است. وی همچنین معتقد است که حذف پروژه‌های ضعیف در شرایط نزولی بازار یک روند طبیعی است.

شرایط کنونی بازار رمزارزی

شریک سابق گلدمن ساکس و ایندوس کَپیتال(Indus Capital) اظهار داشت که حتی اولین کسانی که رمزارزها را پذیرفته‌اند، «ناقوس مرگ صنعت رمزارزی را به صدا درآوردند» و این سناریوی تاریکی است که به فعالیت در این حوزه آسیب می‌رساند.

اسپارتان بلک معتقد است: در حالی که بسیاری از پروژه‌های رمزارزی شرایط دشواری را سپری می‌کنند و سرمایه‌گذاری بر روی استارت‌آپ‌های بلاکچینی به شدت کاهش یافته است، از زمانی که بیت کوین به عنوان روش جایگزین ذخیره‌ی دارایی معرفی شد، مردم همچنان جایگزین شدن سیستم‌های مالی کنونی توسط یک نو‌آوری کامل و قدرتمند را انتظار می‌کشند.

بر اساس اظهارات وی مردم بی‌صبرانه منتظر هستند تا تکنولوژی بلاکچین و رمزارزها به جریان اصلی مبادلات تبدیل شوند. در حالی که با گذشت زمان ارزش و پذیرش بیت کوین در جامعه به‌طور پیوسته افزایش یافته است.

همچنین با گذشت زمان شاهد گسترش سیستم مالی غیر متمرکز در جهان هستیم. ارزش وثیقه‌های موجود در پلتفرم‌های ارائه‌ی وام نیز از ۱٫۵ میلیون دلار در دو سال گذشته به ۶۶۵ میلیون دلار در مقطع زمانی کنونی رسیده است. همزمان با گسترش پیاده‌سازی سیستم‌های مالی غیر متمرکز، به آرامی موسسات مالی کنونی را نیز در برگرفته است.

اسپارتان بلک استدال می‌کند، اگر چه در این مقطع زمانی نمی‌توان با قطعیت در این رابطه اظهار نظر کرد، اما به جرات می‌توان گفت که موفقیت اصلی (رمزارزها) در حوزه‌ی «خلق و انتقال پول/دارایی» است.

بازار رمزارزی در مراحل ابتدایی رشد قرار دارد

اسپارتان یادآور می‌شود که سرمایه‌گذاران حقوقی به تازگی سرمایه‌گذاری بر روی این نوع دارایی را آغاز کرده‌اند. حوزه‌ی رمزارزی هم‌اکنون دارای شرایط مشابه راه‌اندازی اینترنت در سال ۱۹۹۵ است. در آن زمان Netscape پنج میلیارد دلار ارزش داشت، اما شرکت‌هایی همانند آمازون، علی‌بابا، گوگل و فیسبوک در آغاز روند توسعه قرار داشتند.

از آنجایی که پس از حباب دات‌کام، نوآوری در سطح اینترنت پدیدار گردید، بدون وجود حباب پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) نیز تجربه‌ای در حوزه‌ی رمزارزی حاصل نمی‌شد.

بر اساس اظهارات وی زمانی که حباب دامنه‌ی دات‌کام از بین رفت، بسیاری از استارت‌آپ‌ها در شرایط مالی سختی قرار گرفتند و در حالی که دیدگاه‌های منفی رابطه با آینده‌ی فعالیت در این حوزه افزایش می‌یافت، فعالیت بسیاری از شرکت‌ها نیز متوقف گردید. در همین زمان گلدمن ساکس اشتباه سرمایه‌گذاری بزرگی را مرتکب شد.

این غول بانکی ۲۰۰ میلیون دلار در ۲۵ استارت‌آپ آسیایی حوزه‌ی تکنولوژی همانند شرکت علی‌بابا سرمایه‌گذاری کرد و با در اختیار گرفتن ۲۶٫۴ درصد از سهام این شرکت به اولین و بزرگترین سرمایه‌گذار حوزه‌ی تکنولوژی در سال ۱۹۹۹ تبدیل گشت.

اشتباه گلدمن ساکس را تکرار نکنید!

گلدمن ساکس در سال ۲۰۰۳، تمامی سهام خود را در شرکت علی‌بابا(زمانی که این شرکت ۸۳ میلیون دلار ارزش داشت) در ازای ۲۲ میلیون دلار به فروش رساند. فروش سهام علی‌بابا در آن زمان، سود ۷ برابری نسبت به سرمایه‌گذاری اولیه را نصیب گلدمن ساکس کرد؛ اما هم‌اکنون ارزش بازار شرکت علی‌بابا ۵۳۷ میلیارد دلار است و درصورتی که گلدمن ساکس سهام خود را حفظ می‌کرد، می‌توانست سود سرمایه‌‌گذاری ۷,۷۹۵ درصدی را تجربه کند!

بدون در نظر گرفتن دیگر سرمایه‌گذاری‌های گلدمن ساکس، درصورتی‌که گلدمن ساکس سهام شرکت علی‌بابا را حفظ کرده بود، هم‌اکنون سود ۷,۷۹۵ درصدی را تجربه می‌کرد.

وی معتقد است: در حالی که بسیاری از پروژه‌های رمزارزی در حال مرگ هستند و یا در گذشته دچار مرگ شده‌اند، هم‌اکنون شرایط مشابهی را در حوزه‌ی بلاکچین شاهد هستیم. این موضوع تنها «قانون انتخاب طبیعی و توسعه‌ی اکوسیستم سالم» را نشان می‌دهد.

اسپارتان پیشنهاد می‌کند‌ که به عنوان یک سرمایه‌گذار پروژه‌های رمزارزی توانمند همانند علی‌بابا را شناسایی کنید:

فروش پروژه‌های رمزارزی قدرتمند و آینده‌دار در شرایط کنونی مشابه فروش سهام شرکت علی‌بابا و دیگر استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۰۰-۲۰۰۳ ارزیابی می‌شود. Spartan Black

نظر شما در رابطه با دیدگاه اسپارتان بلک چیست؟ آیا ارزش بازار برخی از پروژه‌های رمزارزی کنونی در آینده به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن