اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

بروزرسانی اخیر اتریوم در قدرت پردازش این شبکه چه تاثیراتی به همراه داشته است؟

پس از بروزرسانی استانبول از لحاظ تئوری، شبکه‌ی اتریوم قابلیت پردازش ۲۰۴۸ تراکنش در ثانیه را بدست آورده است

نکات برگزیده مطلب
  • گزارشات اخیر شرکت تحقیقاتی iden3 نشان می‌دهد که پس از بروزرسانی استانبول، شبکه‌ی اتریوم توانسته از لحاظ تئوری به قدرت پردازش ۲۰۴۸ تراکنش در ثانیه(TPS) دست یابد. گرچه این رقم از ادعای ۳ هزار تراکنش توسعه‌دهندگان شبکه پایین‌تر است، اما همچنان از ۳۰ تراکنش در ثانیه پیش از این بروزرسانی بسیار بیشتر بوده و یک پیشرفت خوب محسوب می‌شود.

 

شبکه‌ی اتریوم پس از استانبول

یک شرکت فعال در زمینه‌ی ارائه‌ی راه‌حل‌های مدیریت هویت مبتنی بر فناوری بلاک‌چین با نام iden3، اخیرا نتایج حاصل از یک آنالیز و آزمایش بر روی توان پردازشی شبکه‌ی اتریوم قبل و بعد از بروزرسانی استانبول و ZKRollup را منتشر کرده است.

ethereum اتریوم

نتایج بدست آمده از این آزمایش نشان می‌دهد که شبکه‌ی اتریوم اکنون پس از بروزرسانی استانبول توانایی پردازش ۲۰۴۸ tps(تراکنش در ثانیه) را دارد. گرچه این رقم از ادعاهای اریک کانر(Eric Conner) توسعه‌دهنده‌ی مطرح شبکه‌ی اتریوم پایین‌تر است، اما همچنان از ۲ هزار تراکنش در ثانیه‌ی شرکت ویزا(VISA) بیشتر می‌باشد. لازم به ذکر است که پیش از این بروزرسانی شبکه‌ی اتریوم در هر ثانیه تنها ۳۰ تراکنش را پردازش می‌کرد.

در بروزرسانی استانبول دو پیشنهاد بهبود شبکه‌ی اتریوم(EIP) مهم وجود داشت که عبارتند از EIP-1108 و EIP-2028.

پیشنهاد EIP-1108: کاهش هزینه‌ی گس در پیش کامپایل alt_bn128.

در سال ۲۰۱۸، کتابخانه‌ی زیرساختی و اساسی که توسط مراجع رسمی برای اجرای ECADD و ECMUL مورد استفاده قرار می‌گرفت به کتابخانه‌ی bn256 از Cloudflare تغییر یافت. این کار باعث افزایش عملکرد و کارایی شبکه شد. کاهش هزینه‌ی پیش کامپایل(precompiles) باعث ظهور راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و افزایش سطح حریم خصوصی در شبکه خواهد شد.

پیشنهاد EIP-2028: کاهش هزینه‌ی گس داده‌های مربوط به تراکنش‌ها

این پیشنهاد بهبود شبکه باعث کاهش چشم‌گیر هزینه‌ی گس Calldata از ۶۸ به ۱۶ گس برای هر بایت می‌شود. براین اساس، داده‌های بیشتری در یک بلاک جای خواهند گرفت، که نتیجه‌ی آن پهنای باند بیشتری و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه می‌شود.

البته در گزارشات مربوط به این آزمایش همچنین هشدار داده شده که قابلیت پردازش ۲۰۴۸ تراکنش در ثانیه تنها یک تئوری حداکثری است و ممکن است عملا همه چیز به این سادگی نباشد. توان پردازشی ۲۰۴۸ تراکنش نیازمند قرارگیری ۱۵ دسته(Batch) در یک بلاک واحد می‌باشد و زمان لازم برای ساخت هر یک از این دسته‌ها نیز حدود ۱ ثانیه می‌باشد(با فرض ۱۵ ثانیه زمان لازم برای ساخت بلاک دوم). تیم تحقیقاتی شرکت iden3 همچنین در رابطه با اینکه چطور هر دسته‌ی zkRollup نیازمند یک اثبات رمزنگاری سریع(zk-SNARK) صحبت کرده است. این اثبات سریع وظیفه‌ی تایید اعتبار و درستی تراکنش‌های موجود در آن دسته را بر عهده دارد.

موانع رسیدن به حداکثر قدرت پردازشی

این شرکت همچنین توضیح داده است که چطور تولید این پروتکل اثبات از نظر محاسباتی گران تمام شده و به نوعی یک مانع برای رسیدن به حد توان نظری می‌باشد.

در بخشی از این گزارشات آمده است:

برای اینکه در رابطه با این مانع یک ایده‌ی کلی در اختیارتان قرار دهیم، باید گفت که در حال حاضر با استفاده از یک پردازنده و سه کارت‌گرافیک، چند دقیقه طول می‌کند تا چنین اثباتی ایجاد شود. iden3

حتی با صرف نظر از گلوگاه تولید اثبات، راه‌اندازی سرورهایی که قادر به پردازش ۲ هزار تراکنش در ثانیه هستند، خود یک چالش بزرگ دیگر است.

طبق آنچه در گزارشات فوق‌الذکر آمده است، تنها برای رسیدگی و پردازش اطلاعات شبکه‌ی اتریوم به یک کاوشگر بلاک(Block Explorer) نیاز خواهد بود. البته همانطور که توسعه‌دهندگان اتریوم روند ساخت این شبکه رمزارزی ادامه می‌دهند، مواردی همچون موازی سازی، کاهش زمان لازم برای تولید اثبات و معقول نگه داشتن هزینه‌ها، احتمالا در آینده امکان‌پذیر خواهند بود.

نظر شما در رابطه با بروزرسانی استانبول و مشکلات پیش آمده پس از آن چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Ambcrypto
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن