اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

الکس ماشینسکی: اینترنت به یک نرم‌افزار بلاک‌چینی تبدیل خواهد شد

مدیرعامل شرکت سلسیوس یکی از دلایل این امر را تمرکز قدرت در اینترنت توسط شرکت‌هایی همچون فیس‌بوک و گوگل که باعث بروز مشکلاتی شده است دانست

نکات برگزیده مطلب
  • الکس ماشینسکی(Alex Mashinsky) بنیانگذار و مدیرعامل فعلی شرکت شبکه‌ی سلسیوس، طی تازه‌ترین صحبت‌های خود به نقش شرکت‌های بزرگی همچون فیس‌بوک و گوگل در افزایش تمرکز قدرت در اینترنت و همچنین افزایش اخبار جعلی پرداخته است. به گفته‌ی او راه‌حل این معضل ترک استفاده از این رسانه‌های اجتماعی و جایگزین کردن آن‌ها با راه‌حل‌های بلاک‌چینی است.

تمرکززدایی یا افزایش تمرکز؟

الکس ماشینسکی(Alex Mashinsky) بنیانگذار و مدیرعامل فعلی شرکت شبکه‌ی سلسیوس(Celsius Network یک شرکت فعال در زمینه‌ی خدمات رمزارزی) روز دهم دسامبر با سخنرانی در رویداد ELEV8CON در شهر لاس‌وگاس، اعلام کرد که « جنگ بین شبکه‌های متمرکز و شبکه‌های غیرمتمرکز آغاز شده است».

شبکه سلسیون

به گفته‌ی ماشینسکی، ظهور شبکه‌های اجتماعی متمرکز منجر به افزایش حجم اخبار جعلی شده است، این امر باعث شده تا در رابطه با حقیقت مسائل و رویداد‌ها، سردرگمی زیادی ایجاد شود.

وی در طول سخنرانی خود اظهار داشت:

Alex Mashinskyتمرکز قدرت در اینترنت به دلیل وجود شرکت‌های بزرگی همچون فیس‌بوک و گوگل، واقعیت تحریف شده‌ای را ایجاد کرده که در آن اخبار جعلی و دروغ‌های آشکار را مانند حقایق مستند شده ارائه می‌کنند. Alex Mashinsky

وی همچنین توضیح داد که اخبار جعلی باعث افزایش جذب مخاطب و کاربر می‌شود، از این رو برای شرکت‌هایی همچون فیس‌بوک و گوگل به سودآوری و درآمد کلان منجر خواهند شد.

شایسته‌ی این سوءاستفاده هستیم!

ماشینسکی در ادامه خاطر نشان کرد «اگر چنین دروغ‌هایی باعث افزایش تعامل و تعداد کاربران شود[که بلافاصله سودآوری به همراه خواهند داشت] پس این کاربران ناآگاه شایسته هستند که توسط بهترین الگوریتم‌های جهان از آن‌ها سوءاستفاده شده و تا آخرین ذره‌ی دارایی و پول موجود در جیب‌هایشان از آن‌ها گرفته شود. هیچ نیاز نیست که در رابطه با دموکراسی و یا حقوق بشر نگران شوید، اگر تنها ۱ درصد از سود عظیم این شرکت‌ها به مواردی همچون ساخت مدرسه و یا کمک به افراد معلول تخصیص داده می‌شد، تمام مشکلات و بیماری‌ها حل می‌شد.»

یک راه‌حل مبتنی بر فناوری بلاک‌چین

آقای ماشینسکی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود که تنها راه‌حل برای مبارزه با اخبار جعلی، استفاده از فناوری بلاک‌چین است. به گفته‌ی او، چنین سیستمی می‌تواند هویت کاربران و صحت اطلاعات را تایید کرده و سطح جدیدی از شفافیت را به ارمغان آورد، این شفافیت یکی از نیازهای اصلی دنیای آنلاین امروزی است.

وی در ادامه همچنین اظهار داشت که پروژه‌هایی همچون EOS Voice( پلت‌فرمی که از فناوری بلاک‌چین برای ضبط و ثبت فعالیت اوپراتور‌های داخلی شبکه استفاده می‌کند) می‌توانند یکی از اولین نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز فعال باشند که منجر افزایش سطح اعتماد در فضای اینترنت می‌شوند.

پلت‌فرم EOS Voice

EOS Voice یک پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی است که توسط خالق رمزارز EOS یعنی شرکت Block.One رونمایی شده است. این پلت‌فرم هم اکنون در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و قرار است که روز چهاردهم فوریه‌ی ۲۰۲۰ به صورت رسمی کار خود را آغاز نماید.

برخلاف سایر پلت‌فرم‌های رسانه‌ی اجتماعی که بدون اجازه‌ی کاربران اقدام به استخراج و استفاده از اطلاعات کاربران می‌کنند، تمام عملیات‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته در EOS Voice بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌شود. علاوه بر این، همانطور که آقای ماشینسکی خاطر نشان کرده است شبکه‌های اجتماعی فعلی همیشه در معرض اخبار جعلی قرار دارند زیرا هرکسی می‌تواند هر آنچه می‌خواهد را ارسال کند(چه راست چه دروغ)، این درحالیست که کاربران پلت‌فرم EOS Voice باید پیش از ارسال هر خبری هویت خود را تایید کنند. این کار باعث کاهش چشم‌گیر تعداد حساب‌های جعلی و محتوای نامشروع خواهد شد، زیرا هرآنچه در فضای مجازی منتشر شده، قابلیت رهگیری تا منبع را خواهد داشت.

به گفته‌ی آقای ماشینسکی گرچه پلت‌فرم‌های بسیار مفیدی همچون EOS Voice در حال ورود به بازار هستند، اما جذب مخاطب و کاربران جدید همچنان یک چالش برای اینگونه پلت‌فرم‌ها محسوب می‌شود. وی خاطرنشان کرد:

پلت‌فرم‌هایی که برای محافظت و کمک به ما طراحی شده‌اند، هم اکنون در بازار وجود دارند. ما فقط منتظر آن هستیم که مردم این پلت‌فرم‌ها را کشف کنند. زمانی که این مورد تحقق یابد، تمام اینترنت به یک نرم‌افزار فعال در بستر بلاک‌چین تبدیل خواهد شد. الکس ماشینسکی

اقتصاد‌ مبتنی بر فناوری بلاک‌چین

در ادامه‌ی سخنرانی آقای ماشینسکی یک اسلاید با نام «اقتصاد بلاک‌چینی» نمایش داده شده که در آن واژه‌ی «E=MC2» به چشم می‌خورد. به گفته‌ی وی E مخفف اتریوم، M مخفف کاربر و C مخفف اجماع می‌باشد. ماشینسکی برای توضیح بیشتر این موضوع ادامه داد «اگر می‌خواهید بلاک‌چین اتریوم به ارزش واقعی خود برسد، شما به کاربر و اجماع نیاز خواهید داشت».

الکس ماشینسکی در پایان صحبت‌های خود اظهار داشت که ما مرحله‌ی شور و هیجان پیرامون فناوری بلاک‌چین را پشت سر گذاشته‌ایم، اما همچنان نیاز داریم تا از پرتگاه و چالش‌های پیش رو عبور کنیم. به گفته‌ی وی رمزارزهای پایدار یک قدم مهم برای آشنایی مردم با پتانسیل واقعی رمزارزها هستند.

او در پایان به حضار توصیه کرد که دیگر از شبکه‌های متمرکز استفاده نکنند:

نکته‌ی جالب اینجاست که اگر ما از این اعتیاد دست بکشیم[استفاده از رسانه‌های اجتماعی متمرکز]، پلت‌فرم‌هایی همچون فیس‌بوک در یک چشم بر هم زدن ناپدید خواهند شد و از بین خواهند رفت. من از کجا این مسئله را می‌دانم؟ چون من به حذف شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تلفن همراه کمک کردم، شرکت‌هایی که ماهانه تا ۷۰۰ دلار از کاربران خود می‌گرفتند. در حال حاضر، تماس از راه دور رایگان شده است، زیرا خدماتی همچون VOIP(تماس اینترنتی) به ما اجازه می‌دهد تا قدرت را از این شرکت‌ها پس گرفته و آن‌ها را پشت سر بگذاریم. اینکه آینده‌ی ما متمرکزتر شده یا در آن به عدم تمرکز برسیم، تماما به خودمان بستگی دارد. Alex Mashinsky

 

نظر شما در رابطه با صحبت‌های الکس ماشینسکی چیست؟ آیا وقت آن رسیده تا پلت‌فرم‌های متمرکز را کنار گذاشته و به دنبال راه‌حل‌های غیرمتمرکز باشیم؟ آیا راه‌حل‌های غیرمتمرکز موجود توانایی پاسخگویی به نیاز کاربران را دارند؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت در میان بگذارید.

منبع
CointelegraphInvesting

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا