اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

یک بانک دولتی آلمان در گزارشی سیستم عرضه‌ی بیت کوین را فوق‌العاده کنترل شده ارزیابی کرد

گزارش بانک BayernLB نشان می‌دهد که نسبت سطح تولید به موجودی(Stock-to-Flow) بیت کوین از فلز طلا نیز بالاتر است

نکات برگزیده مطلب
  • بانک دولتی Bayerische Landesbank آلمان که با نام BayernLB شناخته می‌شود در ماه گذشته با انتشار یک گزارش، نسبت Stock-to-Flow در بیت کوین(تعداد بیت کوین‌های منتشر شده تقسیم بر میزان استخراج سالیانه بیت کوین) را بررسی کرد. نویسندگان گزارش نتیجه‌گیری کردند که بیت کوین به صورت یک دارایی فوق‌العاده کنترل شده طراحی شده است.

مقایسه‌ی نسبت Stock to Flow بیت کوین و طلا

نسبت Stock-to-Flow به صورت «میزان عرضه‌ شده از یک کالای مشخص تقسیم بر میزان تولید همان کالا در طول یک سال» تعریف می‌شود. این معیار فراوانی و یا کمبود یک کالا را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر این نسبت با در نظر گرفتن نرخ تولید یک کالا در سطح کنونی، زمان لازم برای دستیابی به میزان کالاهای عرضه شده را نشان می‌دهد. طلا به عنوان یک کالا با بالاترین نسبت Stock-to-Flow محسوب می‌شود. با این وجود، بیت کوین نسبت به طلا کمیاب‌تر است، این موضوع ممکن است روند صعودی قیمت بیت کوین در بلند مدت را نشان دهد.

به‌نظر می‌رسد، نویسندگان گزارش بانک BayernLB از مدل Stock-to-Flow که توسط یکی از کاربران توییتر با نام کاربری PlanB ارائه شده است الهام گرفته‌اند.

با این وجود، نویسندگان توصیه می‌کنند که به‌طور محتاطانه از این مدل برای پیش‌بینی قیمت‌ها استفاده شود. حتی بهترین مدل‌های آماری نیز ممکن است در پیش‌بینی آینده‌ی قیمت‌ها عملکرد نادرستی داشته باشند. بعلاوه، هالوینگ بعدی بیت کوین که در سال آینده اجرا خواهد شد، محاسبات این مدل را دچار اشکال خواهد کرد(این مدل بر اساس نرخ تولید کنونی محاسبه می‌شود در حالی که با اجرای هالوینگ پاداش استخراج هر بلاک و در نتیجه نرخ عرضه‌ی بیت کوین نصف خواهد شد).

بازار طلا اخیرا از سیاست‌ تهاجمی بانک‌های مرکزی منتفع شده است. قیمت طلا در آغاز ماه سپتامبر، بیشینه‌ی سطح قیمتی این فلز گرانبها در پنج سال گذشته را تجربه کرده است. طلا که به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود در چند ماه گذشته یک روند صعودی را تجربه کرده است.

با این وجود بیت کوین در ماه گذشته شرایط نامطلوبی را در یک بازار نزولی سپری کرد. این رمزارز می‌تواند شرایط مشابه بازار طلا را تجربه کند. در حقیقت، بر اساس گزارش منتشر شده، بیت کوین حتی از فلز طلا نیز کم‌یاب‌تر است.

کم‌یاب بودن بیت کوین، نشانه‌ی روند صعودی است

گزارش BayernLB به همبستگی بالا میان قیمت بیت کوین و نسبت Stock-to-Flow اشاره کرده است. نویسندگان گزارش از توییت کاربری با نام PlanB، الهام گرفتند. وی از همین مدل برای تحلیل خود استفاده کرده بود. بر اساس گزارش کوینیت، PlanB پیش‌بینی کرد که ارزش بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۸ به ۱۰۰ تریلیون دلار خواهد رسید.

با در نظر گرفتن شرایط واقع بینانه‌ در مقطع زمانی کنونی، دیدگاه مطرح شده واقعی به‌نظر نمی‌رسد، زیرا هم اکنون ۱۰۰ تریلیون دلار از ارزش تمامی ارزهای فیات موجود در جهان بالاتر است. با این وجود، یقینا پویایی(Dynamic) با نسبت Stock-to-Flow یک دارایی همبستگی دارد.

آیا نسبت Stock-to-Flow بیت کوین موجب صعود قیمت این رمزارز به سطوح بسیار بالا خواهد شد؟ آیا در آینده بیت کوین در مقایسه با فلزات گرانبها سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد؟  نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
منبع
Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا