اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

معرفی زبان Miniscript برای اجرای قرارداد‌های هوشمند در بیت‌کوین

سازنده‌ی پروتکل سگویت در بیت‌کوین زبان بهینه‌سازی شده‌ی مینی‌اسکریپت(Miniscript) را برای اجرای قراردادهای هوشمند در این رمزارز رونمایی کرد

نکات برگزیده مطلب
  • پیتر ویل(Peiter Wuille)، توسعه‌دهنده‌ی هسته بیت‌کوین به منظور ساده‌سازی توسعه‌ی قرارداد‌های هوشمند برای بیت‌کوین، زبان برنامه‌نویسی جدیدی با نام مینی‌اسکریپت(Miniscript) معرفی کرده است. او با ایجاد و پیاده‌سازی پروتکل Segregated Witness یا به اختصار SegWit در شبکه‌ی بیت‌کوین، به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ی قدرتمند و تاثیر‌گذار شناخته می‌شود.

Miniscript همانند نسخه‌ی پیشرفته زبان اسکریپت بیت‌کوین

زبان Miniscript در سطح بالاتری از زبان کنونی اجرای اسکریپت‌ها برای قرارداد‌های هوشمند در بیت‌کوین و با هدف بهینه‌سازی آن ساخته شده است. در حال حاضر قراردادهای هوشمند در بیت‌کوین، امکان اجرای شرایط خاصی را برای خرج کردن بیت‌کوین ایجاد می‌کند. این شرایط می‌تواند به صورت محدودیت زمانی قفل بودن بیت‌کوین‌ها و یا نیاز به امضا‌های متعدد برای تایید تراکنش‌ها در نظر گرفته شود.

 با این وجود اسکریپت در زمان نیاز به انجام انواع تحلیل‌های استاتیک، امضای عمومی و تدوین خط مشی مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بر اساس مستندات ویل، توابع Miniscript اسکریپت‌هایی را نمایندگی می‌کند که انجام این نوع عملیات را امکان‌پذیر می‌سازد.

کاهش موانع میان پیوند‌های نرم‌افزاری

ویل مثالی را برای توضیح نحوه‌ی ترکیب شروط ارائه کرد:

تصور کنید شرکتی قصد دارد دارایی‌های کیف‌پول سرد خود را با استفاده از شرط چند امضاء(Multisig Policy) به‌همراه ۳ عضو هیت مدیره محافظت کند. با این وجود، یکی از مدیران دارای تنظیمات مناسب ورود دومرحله‌ای(۲FA) و Multisig و Timelock است. چرا کل تنظیمات به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان Multisig در نظر گرفته نشود؟ Peiter Wuille

با استفاده از Miniscript ، ورود دو مرحله‌ای(۲FA) را می‌توان با شرایط ذخیره‌سازی سرد بیت‌کوین به‌طور یکپارچه ترکیب کرد. اسکریپت می‌تواند الزامات مورد نیاز Sig را محاسبه کند و همچنان می‌تواند به عنوان یک امضاء کننده در Multisig نقش‌آفرینی کند.

پیاده‌سازی در هسته‌ی بیت‌کوین

ویل اظهار داشت در صورتی که توسعه‌دهندگان تمایل داشته باشند، بر روی ترکیب Miniscript در هسته‌ی بیت‌کوین فعالیت خواهد کرد. با این وجود، قوانین واقعی اجماع بیت‌کوین در گذشته مورد آزمایش‌های گسترده‌ای قرار گرفته است.

ویل اظهار داشت که در حالت ایده‌آل، اجرای بسیاری از فن‌آوری‌های کیف‌پول را شامل خواهد شد و توسعه‌دهندگان همراه وی بر روی ایجاد کتابخانه‌ای برای آن فعالیت می‌کنند.

ویل در جامعه‌ی بیت‌کوین چهره‌ی شناخته شده‌ای است و علاوه بر پروژه‌ی سگویت، در ابتدای سال جاری در پروژه‌ی مشعل لایتنینگ(Lightning Torch) مشارکت داشته است.

نظر شما در رابطه با به‌کارگیری Miniscript چیست؟ آیا این زبان بهینه‌سازی شده در آینده جایگزین Script بیت‌کوین خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Bitcoinist
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن