اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

نسبت به وعده‌های فریب دهنده‌ی لیبرا هوشیار باشید!

ایوس مرش در تازه‌ترین صحبت‌های خود در رابطه با وعده‌های شرکت فیس‌بوک و پروژه‌ی رمزارزی لیبرا هشدار داده است

نکات برگزیده مطلب
  • آفای ایوس مرش(Yves Mersch) عضو هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی اروپا(ECB) طی تازه‌ترین صحبت‌های خود نسبت به وعده‌های پروژه‌ی رمزارزی شرکت فیس‌بوک یعنی لیبرا(Libra) و تهدید‌های احتمالی این پروژه برای سیستم پولی مقررهشدار داده است.

لیبرا یک خطر برای سیستم پولی

ایوس مرش(Yves Mersch) عضو هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی اروپا(ECB) اخیرا در رابطه با تهدید که از سوی پروژه‌ی رمزارزی لیبرا(Libra) برای سیاست‌های پولی و مصرف‌کنندگان رمزارز در اتحادیه‌ی اروپا به وجود آمده، هشدار داده است.

لیبرا ECB

وی در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه داشته اعلام نموده که:

لیبرا می‌تواند کنترل بانک مرکزی اروپا بر روی ارز یورو را کاهش داده، با تاثیرگذاری بر وضعیت نقدینگی بانک‌های منطقه‌ی یورو باعث مختل شدن سیاست‌های مربوط به مکانیسم‌های انتقال پول شده و نقش بین‌المللی ارز واحد اروپا را تضعیف کند.
Yves Mersch

ماهیت متمرکز و کنترل شده‌ی لیبرا خطرناک است

به گفته‌های آقای مرش ماهیت متمرکز لیبرا، به عنوان یک رمزارز پایدار با پشتوانه‌‌ی سبدی از ارزهای فیات و اوراق قرضه‌ی دولتی در کنار مدیریت متمرکز توسط انجمن لیبرا(Libra Association) باعث ایجاد «حداکثر» نگرانی‌ شده است. وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود تصریح کرد که این رمزارز در برابر سهامداران پاسخگو خواهد بود تا موجب افزایش اعتماد شود، و توسط هیچ بانک مرکزی حمایت نخواهد شد.

وی در ادامه افزود که لیبرا توسط همان شرکتی عرضه خواهد شد که «باید در مقابل قانون‌گذاران آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا در مورد تهدید دموکراسی ناشی از پردازش داده‌های شخصی کاربران در بستر رسانه اجتماعی توضیحات خود را ارائه دهد».

مرش از قانون‌گذاران اتحادیه‌ی اروپا خواست تا لیبرا را تحت نظر بگیرند. وی همچنین اعلام کرد که برای مقابله با خطرات مشاهده شده‌ی این پروژه‌ی رمزارزی به یک همکاری بین‌المللی نیاز است.

در نهایت، او از اروپایی‌ها خواست تا «امنیت و صداقت راه‌حل‌ها و کانال‌های پرداخت مقرر را به نفع وعده‌های گول زننده‌ی فیس‌بوک از بین نبرند».

دیگر اعضای بانک مرکزی اروپا هم نسبت به لیبرا بد بین هستند

آقای مرش در واقع اولین نماینده‌ی بانک مرکزی اروپا نیست که در رابطه با تهدید‌های احتمالی پروژه‌ی لیبرا برای سیستم پولی فعلی سخن گفته است. در اوایل ماه جولای، بنوئیت کوئور(Benoit Coeure) عضو هیئت مدیره‌ی اجرایی بانک مرکزی اروپا اعلام کرده بود که رمزارز شرکت فیس‌بوک یک «فراخوان سودمند برای بیدار کردن قانون‌گذاران و مقامات دولتی از خواب غلفت است».

کوئور در آن زمان اعلام کرد:

غیرممکن است که به آن‌ها اجازه دهیم که در یک فضا خلاء قانونی به توسعه‌ی فعالیت‌های مربوط به خدمات مالی خودشان ادامه دهند، زیرا این کار بسیار خطرناک است. ما باید سریع‌تر از آنچه تا به امروز می‌توانستیم عمل کنیم. Benoit Coeure

با تمام این تفاسیر، کمپانی فیس‌بوک گزارش داده است که در اتحادیه‌ی اروپا در رابطه با مسائل مربوط به عدم انحصار پروژه‌ی لیبرا تحت نظارت و بررسی کمیسیون‌های اروپایی قرار گرفته است.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های اخیر ایوس مرش چیست؟ آیا رمزارز لیبرا می‌تواند یک تهدید جدی برای سیستم پولی مقرر باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا