اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

پنج نکته‌ی جالب و کمتر شناخته شده‌ در رابطه با بیت کوین

مرور بخشی از اتفاقات و ویژگی‌هایی که اکنون با بلوغ نسبی بیت کوین جالب و حتی غیر قابل باور به نظر می‌رسند

ده سال از زمان تولد بیت کوین سپری شده است. بیت‌ کوین در این مدت زمان، شرایط گوناگونی را تجربه کرده است که هم‌اکنون با تغییر شرایط مرور آن‌ها جالب به‌نظر می‌رسد. انتشار ۱۸۴ میلیارد بیت کوین در سال ۲۰۱۰، ارتباط ۴۳۰ آلت‌کوین با بیت کوین، اهدای پنج بیت کوین به هر بازدید کننده توسط اولین Faucet، وجود ۷۳۲ هزار آدرس دارای با حداقل موجودی ۱ بیت کوین و معرفی میلی‌ساتوشی به عنوان کوچکترین واحد بیت کوین موضوعات این مقاله را تشکیل می‌دهند.

زمانی که بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به بیشینه قیمت خود در سطح ۲۰ هزار دلار رسید، توجهات زیادی را به خود جلب کرد. افرادی که قبلا در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بودند یکشبه به افراد میلیونر و میلیاردر تبدیل شدند. با افزایش توجه به این حوزه برخی به معامله‌گر و سرمایه گذار تبدیل شدند در حالی که برخی دیگر همچنان واقعیت‌ها را نادیده گرفتند.

عرضه ۱۸۴ میلیارد بیت کوین در سال ۲۰۱۰

در تاریخ ۱۵ آگوست ۲۰۱۰ یک هکر ناشناس با حمله به بلاکچین بیت کوین ۱۸۴,۴۶۷,۴۴۰,۷۳۷ بیت کوین در شبکه‌ی این رمزارز ایجاد کرد! این حمله در شماره بلاک ۷۴۶۳۸ اتفاق افتاد و به عنوان «حادثه‌ی سرریز ارزش(Value Overflow Incident)» شناخته می‌شود.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین تنها پنج ساعت پس از این اتفاق با انتشار نسخه ۰٫۳٫۱ به سرعت واکنش نشان داد. این نسخه از تکرار حادثه از طریق آسیب پذیری اشاره شده جلوگیری کرد. ۱۸۴ میلیارد بیت کوین منتشر شده نیز پاک شد.

زنجیره‌ای که از نسخه‌ی ۰٫۳٫۱ ایجاد شده است، به بلاکچین اصلی و کنونی بیت کوین تبدیل شد.

بیت کوین پدر ۴۳۰ آلت‌کوین محسوب می‌شود

تاکنون ۲۶۵۱ رمزارز در بازار رمزارزی عرضه شده‌اند. اما جالب است بدانید که ۴۳۶ رمزارز به‌طور مستقیم یا از طریق فورک‌های غیر مستقیم از بیت‌ کوین سرچشمه گرفته‌اند.

نام دقیق آلت‌کوین‌ها به همراه سرچشمه و ریشه آن‌ها به زیبایی توسط وب‌سایت Map of Coins در یک نقشه ارائه شده است. فورک‌های بیت کوین همواره تلاش کردند با ارائه‌ی ویژگی‌های بیشتر با بیت کوین رقابت کنند اما ظاهرا در دستیابی به این هدف ناکام بوده‌اند. بیت کوین کش را می‌توان به عنوان برجسته‌ترین نمونه ارائه کرد.

اهدای ۵ بیت کوین به هر بازدید کننده

وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فاست(Faucet) نوعی سیستم پاداش‌دهی است که معمولا در مقیاس ساتوشی به کاربران پاداش می‌دهد. کاربران می‌توانند با تکمیل کد کپچا و یا انجام تسک(کار و یا وظیفه کوچکی که توسط سایت مشخص می‌شود)، پاداش دریافت کنند.

گوین اندرسون(Gavin Andresen)، اولین فاوست بیت کوین را در ژوئن ۲۰۱۰ ایجاد کرد، که در آن ۵ بیت کوین به هر بازدید کننده اهدا می‌کرد! هدف او ترویج پذیرش و استفاده از بیت کوین بود.

۷۳۲ هزار آدرس دارای با حداقل موجودی ۱ بیت کوین وجود دارد

نتیجه‌ی یک مطالعه نشان می‌دهد که ۷۳۲,۹۸۲ آدرس بیت کوین با موجودی حداقل ۱ بیت کوین وجود دارند. بنابراین با در نظر گرفتن بیش از ۲۰ میلیون آدرس شناخته شده می‌توان گفت بخش کوچکی از جامعه رمزارزی، مالک بخش عمده‌ای از بیت کوین هستند.

تنها یک در صد از آدرس‌ها مقدار قابل توجهی بیت کوین را نگه‌داری می‌کنند. با توجه به این که تعداد کمی از آدرس‌ها دارای تراکنش ارسال هستند، به‌نظر می‌رسد این افراد گمان می‌کنند، بیت کوین به روش غالب ذخیره ارزش دارایی‌ها در آینده نزدیک تبدیل خواهد شد.

اوساتو آوان نومایو(Osato Avan Nomayo) در این رابطه می‌نویسد:

با در نظر گرفتن ۷٫۵ میلیارد نفر جمعیت تقریبی جهان که از این میان ۳۶ میلیون نفر میلیونر هستند، با گذشت زمان مالکیت حداقل یک بیت کوین حتی برای ثروتمندان نیز دشوارتر می‌شود. Osato Avan Nomayo

ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین نیست

همانظور که می‌دانید یک ساتوشی برابر است با ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC و بسیاری تصور می‌کنند که ساتوشی کوچکترین واحد قابل اندازه‌گیری بیت کوین است.

در حقیقت واحد کوچکتری از بیت کوین وجود دارد که پیشتر در شبکه لایتنینگ استفاده شده است. میلی‌ساتوشی(MSAT) واحد کوچکتر از ساتوشی است و یک هزارم یک ساتوشی را نمایندگی می‌کند. بنابراین خواهیم داشت:

  •  ۱SAT = 1000 MSAT
  • ۱SAT = 0.00000001 BTC
  • ۱MSAT = 0.00000000001 BTC

نظر شما در رابطه با حقایق مطرح شده در رابطه با بیت کوین چیست؟ آیا نکات جالب دیگری در این رابطه با بیت کوین می‌شناسید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
منبع
Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا