اخبار داخلیاخبار و مقالات

محمد جواد آذری جهرمی: برای استخراج کنندگان رمزارز باید پروانه‌ی فعالیت قانونی صادر شود

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروزه استخراج رمزارز پدیده‌ای رایج در دنیا محسوب می‌شود گفت می‌توان با استفاده از استخراج رمزارز برق را به صورت مجازی صادر کرد

نکات برگزیده مطلب

  • محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جدید‌ترین صحبت‌های خود بیان نموده که به صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد، اما برق صنعتی در برخی از کشورهای اروپایی ۲۰ سنت بوده و متوسط قیمت منطقه ای هم عدد بالایی است، در حالیکه هم اکنون برق صادراتی ما هر کیلووات حدود ۹ تا ۱۰ سنت است به همین دلیل ایران مقصدی جذاب برای ماینر‌های چینی می‌باشد. وی همچنین تصریح کرد که باید برای استخراج کنندگان و ماینر‌های رمزارز ایرانی پروانه‌ی فعالیت قانونی صادر شود.

ایران مرکز ماینینگ چینی‌ها؟

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جدید‌ترین صحبت‌های خود توضیح داده که قبل از اینکه ایران برای استخراج کنندگان رمز‌ارز جذاب باشد، بخش زیادی از استخراج رمز‌ارز در چین صورت می‌گرفت که اکنون به سمت ایران تغییر مسیر پیدا کرده است. وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود تصریح کرد «به صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد اما من هم به صورت شفاهی این موضوع را شنیدم».

Iran آذری جهرمی

استخراج رمزارز امروز پدیده‌ای رایج در دنیا است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استخراج رمز‌ارز امروز پدیده‌ای رایج در دنیا است تاکید کرد قیمت برق در ایران با قیمت جهانی آن قابل قیاس نیست،  هزینه هر کیلووات ساعت برق صنعتی در برخی از کشورهای اروپایی ۲۰ سنت بوده و متوسط قیمت منطقه ای هم عدد بالایی است، در حالیکه هم اکنون برق صادراتی ما هر کیلووات حدود ۹ تا ۱۰ سنت است.

آذری جهرمی ادامه داد:

 هزینه تمام شده برق مصرفی در ایران به دلیل برخورداری کشور از منابع گازی که به صورت تقریباً رایگان در اختیار تولید برق قرار می‌گیرد، با سایر کشورها قابل قیاس نیست و قیمتی هم که عرضه می‌شود متناسب با همان هزینه‌ها است. البته باید درآمد مردم را هم در نظر گرفت این فرمول برای مصرف مردم ایران است تا مردم ایران هم توان پرداخت آن را داشته باشند اما به نسبت نرخ جهانی این عدد پایین است و شاید در حد نیم سنت باشد. محمد جواد آذری جهرمی

جذابیت ایران برای استخراج کنندگان رمزارز

آقای آذری جهرمی با بیان اینکه استخراج رمزارز نیازمند تجهیزات و برق است گفت که «برق ایران برای کسانی که به دنبال استخراج رمز‌ارز هستند بسیار جذاب است، این در شرایطی است که برای تولید برق باید حجم زیادی از آب پشت سدها که حق مردم و کشاورزان است را مصرف کنیم».

آذری جهرمی در ادامه‌ی گفته‌های خود اظهار داشت «اگر عده‌ای بخواهند از این برق بدون ضابطه استفاده کنند و با نرخ مصرف خانگی استخراج رمزارز کنند و پول کلانی را هم به جیب بزنند مطلوب نیست، اما این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که بخش زیادی از شبکه برق کشور و منابع تولیدی ما در ساعات غیر پیک آزاد است و استخراج رمزارز به نوعی صادرات ارز به صورت مجازی محسوب میشود یعنی اینکه بدون سرمایه گذاری و راه اندازی شبکه کلان انتقال برق، می‌توان با استفاده از استخراج رمزارز این برق را به صورت مجازی صادر کرد.

ساماندهی صحیح به ماینرهای ایرانی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این موضوع نیازمند سیاستگذاری و تدوین مقررات است گفت:

تدوین مقررات در دولت در حال انجام است و قرار است که مکان‌هایی را در کشور در نزدیکی نیروگاه ها برای این کار در نظر بگیرم. محمد جواد آذری جهرمی

وی در ادامه توضیح داد «اینکه در نیروگاه برق را تولید کنیم و هزینه‌ی زیادی را برای انتقال آن پرداخت کنیم، بخشی از آن هم در شبکه توزیع اتلاف شود و در نهایت به دست کسانی که می‌خواهند در زمینه استخراج رمزارز کار کنند برسد، هزینه‌های ما را بالا می برد لذا نیاز است که فارم‌های ماینینگ و مزرعه‌های ویژه‌ای در نزدیکی نیروگاه‌های برق برای این کار در نظر گرفته شود. از طرف دیگر نباید نرخ ارایه‌ی برق به این مراکز با نرخ مصرف عادی باشد با توجه به اینکه این افراد درآمد بالای ارزی دارند نرخ برق باید متناسب با درآمد انها تصویب شود.

برای استخراج کنندگان رمزارز پروانه قانونی صادر شود

وی در ادامه گفت «باید به فعالان این بخش پروانه‌ی فعالیت قانونی داده شود و امتیازاتی برای آنها در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند فعالیتشان را به صورت قانونی انجام دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه علیرغم تلاش‌های دولت تدوین قانون مقداری طول کشیده است، تاکید کرد «در این مدت واردات این نوع تجهیزات در گمرک ممنوع بوده ولی اکنون می‌دانیم که حجم زیادی از این دستگاه‌ها وارد کشور شده است و خیلی از این تجهیزات هم در مراکز دولتی و غیر دولتی استفاده شده است حتی مورد داشتیم که بدون اطلاع مدیران در مراکز مخابراتی هم این تجهیزات نصب شده است».

آذری جهرمی تصریح کرد:

محمد جواد آذری جهرمیطبق ارزیابی وزارت نیرو در حال حاضر ۷۰۰ مگاوات برق کشور برای استخراج رمزارز استفاده می شود، این وضعیت در مرحله اول حقوق عامه‌ی مردم را تضیع می‌کند چون از منابع گازی و آبی که اموال همه‌ی مردم است برای تولید برق استفاده می شود. محمد جواد آذری جهرمی

وی در ادامه توضیح داد «علاوه بر قانون‌‌گذاری خاصی که باید در دولت انجام شود، کسانی هم که این کار را انجام می‌دهند باید تلاش کنند خود را در چارچوب قانون و مقررات قرار دهند این موضوع باید سریعتر تعین تکلیف شود این افراد شناسایی شوند و بر آنها نظارت صورت بگیرد و در ساعات های غیر پیک بتوانند کار کنند.‌

گفته‌های آقای آذری جهرمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر شما در رابطه با ایده‌ی «صادرات برق به وسیله‌ی استخراج رمزارز» چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن