اخبار داخلیاخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

بررسی تاثیر وضع تعرفه‌ی ۷ سنتی برق بر صنعت ماینینگ ایران

با وجود تعرفه‌ی پیشنهادی ۷ سنت برای برق مصرفی ماینر‌ها، آیا صنعت ماینینگ در ایران امکان بقاء خواهد داشت؟

نکات برگزیده مطلب
  • با نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش قیمت بیت‌کوین و دیگر رمزارزها و در پی آن شتاب گرفتن احداث فارم‌های ماینینگ، فعالیت ماینر‌ها مورد توجه قرار گرفت. در این میان، تعرفه‌ی برق ایران برای فعالیت ماینینگ موجب بحث و گفتگو در میان مدیران شرکت توزیع برق و نیز دولت قرار گرفته است. اگرچه وضع تعرفه‌ی بالا می‌تواند به حیات این حوزه آسیب برساند.

استفاده ماینر‌ها از برق کشاورزی و صنعتی با تعرفه‌ی پایین مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و تاکنون نرخ‌های مختلفی برای برق مصرفی مورد نیاز فعالیت ماینینگ پیشنهاد شده است. در حالی که بدون بررسی دقیق فرصت‌های صنعت ماینینگ، برق مصرفی در این حوزه مورد انتقاد قرار گرفته و اخیرا تعرفه‌ی ۷ سنتی برق پیشنهاد شده است.

از طرفی امکان ارز‌آوری و فروش رمزارزهای استخراج شده در ازای کالا و یا ارز فیات از مزایای گسترش فعالیت ماینینگ در ایران به شمار می‌رود.

پیشنهاد تعرفه‌ی ۷ سنتی برای برق مصرفی ماینر‌ها

روز گذشته، علی بخشی رئیس سندیکای صنعت برق از تنظیم تعرفه جدید برق برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی توسط وزارت نیرو خبر داد. وی عنوان کرد: «اعتقاد ما این است که باید یک سازوکار منطقی برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی ایجاد شود و بخش یارانه برق برای آنها است و براساس قیمت تمام شده تعرفه برق آنها محاسبه شود.»

بخشی در ادامه با عنوان تعرفه‌ی پیشنهادی وزارت نیرو افزود: «وزارت نیرو به یک عددی رسیده که گفته می‌شود ۷ سنت است و آن را به دولت ارائه کرده است.»

وی همچنین اعلام کرد که پیشنهاد پیشین وزارت نیرو و وضع تعرفه‌ی صادراتی برای ماینر‌ها منتفی شده است، در حالی که تعرفه‌ی پیشنهادی نیز ممکن است به فعالیت در این حوزه آسیب برساند.

هزینه‌ی استخراج رمزارزها با تعرفه‌ی پیشنهادی برق

نرخ مناسب برق و امکان رقابت با سایر ماینر‌ها در سراسر جهان موجب گسترش فعالیت ماینینگ در ایران شده بود. با وجود ممنوع شدن ترخیص تجهیزات ماینینگ، تعداد فارم‌ها روزانه افزایش می‌یافت. اما آیا با تعرفه‌ی ۷ سنتی برای برق مصرفی ماینر‌ها، صنعت ماینینگ سود‌آور خواهد بود؟

در جدول زیر برخی از رایج‌ترین تجهیزات ماینینگ مورد استفاده در ایران، توان محاسباتی، توان مصرفی و هزینه‌ی برق مصرفی در دوره‌ی ماهیانه با تعرفه‌ی ۷ سنتی برق محاسبه و ارائه شده است.

ریگ‌های ماینینگ با ۸ کارت گرافیکی:

هزینه‌ی برق مصرفی ریگ(ماهیانه)توان مصرفی(وات)کارت گرافیکی
۷۴٫۵۶$۱۸۵MSI Radeon RX 580 8G
۴۸٫۴$۱۲۰MSI RX 470 MINER 4GB
۴۸٫۴$۱۲۰ASUS P106-6G

اسیک‌های ماینینگ در الگوریتم SHA-256:

هزینه‌ی برق مصرفی(ماهیانه)توان مصرفیهش‌ریتنام دستگاه
۷۲٫۱۷ $۱۴۳۲ W۱۰٫۵ TH/SBITMAIN Antminer T9+
$ ۱۰۰٫۸۰۲۰۰۰ W۱۲٫۵ TH/SWhatsMiner M1 V2
$ ۶۶٫۲۳۱۳۱۴ W۱۴٫۵ TH/SBITMAIN Antminer S9j
$ ۱۰۳٫۳۲۲۰۵۰ W۱۲٫۵ TH/SWhatsMainer M3X V2
$ ۸۳٫۱۶۱۶۵۰ W۱۸ TH/SEbang Ebit E10
$ ۸۰٫۴۴۱۵۹۶ W۲۸ TH/SBitmain Antminer S15
$ ۷۷٫۱۱۱۵۳۰ W۲۰٫۵ TH/SBitmain Antminer S11

نظر شما در رابطه با تعرفه‌ی پیشنهادی وزارت نیرو برای برق مصرفی ماینر‌ها چیست؟ تاثیر وضع تعرفه‌ی بالا برای برق مصرفی ماینر‌ها در  ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید؟

[تعداد: 3   میانگین: 2.7/5]
منبع
Coinit
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن