اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

حمله‌ی ۵۱ درصد به شبکه‌ی بیت‌کوین کش توسط دو استخر ماینینگ

این حمله توسط استخر‌های ماینینگ BTC.com و BTC.top و در راستای بازگردانی تراکنش‌های یک ماینر خرابکار انجام شده است

نکات برگزیده مطلب
  • طبق گزارشاتی که روز گذشته منتشر شده است، دو استخر ماینینگ BTC.com و BTC.top با ادغام قدرت هش خود، بر روی شبکه‌ی بیت‌کوین کش(با نماد BCH) حملات ۵۱ درصد انجام داده‌اند تا تراکنش‌های یک ماینر خرابکار را بازگردانی کنند. گرچه هدف از انجام این حمله شرورانه نبوده اما این کار آن‌ها به طور گسترده‌ای در جامعه‌ی بیت‌کوین کش مورد انتقاد قرار گرفته و باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در رابطه با آسیب‌پذیری شبکه‌ی بیت‌کوین کش در مقابل چنین حملاتی شده است.

 

حمله‌‌ی ۵۱ درصد

طبق گزارشاتی که روز گذشته منتشر شده است، دو استخر ماینینگ BTC.com و BTC.top با ادغام قدرت هش خود، بر روی شبکه‌ی بیت‌کوین کش(با نماد BCH) حملات ۵۱ درصد انجام داده‌اند تا یک تراکنش‌های یک ماینر خلافکار را بازگردانی کنند.

گرچه هدف این دو استخر ماینینگ «شرورانه» نبوده است، اما این کار آن‌ها به طور گسترده‌ای در جامعه‌ی رمزارز مورد انتقاد قرار گرفته است. طبق گفته‌‌ی یکی از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین کش با نام مستعار Kiarahpromises:

این کار برای چینش دوباره‌ی شبکه(یا reorg) و در جهت بازگردانی یک تراکنش ناشناخته انجام شده است. این یک حمله‌ی ۵۱ درصد و در وایت‌پیپر و نقشه‌ی راه این رمزارز به عنوان یکی از بدترین نوع ممکن حمله اعلام شده است. پس پول غیرقابل سانسور و (ماینر و توسعه‌دهنده) غیرمتمرکز چه می‌شود؟ فقط زمانی که لازم است از این موارد صحبت می‌شود؟ Kiarahpromises

برخی از هوادار بیت‌کوین کش از جمله‌ آقای جاناتان سیلوربلاد(Jonathan Silverblood) از این کار حمایت کرده‌اند. وی در رابطه با این موضوع گفته است که:

این یک وضعیت بسیار ناخوشایند است، اما این در واقع همان اثبات Proof Of Work است. در این مورد ماینرها تصمیم گرفته‌اند تا یک بلاک‌ را تغییر دهند، طبق چیزهایی که من شنیده‌ام، این کار به دلیل نامعتبر بودن یک تراکنش صورت گرفته است. Jonathan Silverblood

.

حمله به شبکه‌ی بیت‌کوین کش

آقای گای سوان(Guy Swann) میزبان پادکست بیت‌کوین طی جدید‌ترین صحبت‌های خود در رابطه با کارهای داخلی که باعث رخ دادن این حمله شده توضیح داد:

از زمان تقسیم سال ۲۰۱۷ که باعث به وجود آمدن بیت‌کوین کش شد تا به امروز (به دلیل شبیه بودن نماد این دو رمزارز و نبود SegWit در شبکه‌ی BCH) تعداد قابل توجهی رمزارز به صورت تصادفی به آدرس‌های «هرکسی می‌تواند خرج کند» ارسال شده است، و یا احتمالا از شبکه‌ی بیت‌کوین به شبکه‌ی بیت‌کوین کش ارسال شده‌اند. Guy Swann

هنگامی که ماینر‌های ناشناخته سعی کردند تا این رمزارزها را در اختیار خود بگیرند، استخر‌های BTC.top و BTC.com متوجه‌ی این موضوع شده و بلافاصله تصمیم گرفتند تا(به نفع خودشان) این تراکنش را بازگردانی و حذف کنند.

همانطور که میدانید در اختیار داشتن ۵۱ درصد از قدرت شبکه‌ی یک رمزارز(در این مورد شبکه‌ی بیت‌کوین کش) می‌تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا کسی که این قدرت را در اختیار دارد می‌تواند به بلاک‌چین حمله کرده و فرایند پرداخت مضاعف را انجام دهد.

پرداخت مضاعف یا Double Spend به فرایندی گفته می‌شود که طی آن بتوان مقدار مشخصی از دارایی‌های رمزارزی را بیش از یک‌ مرتبه در شبکه مورد استفاده قرار داد و مبادله نمود؛ به عنوان مثال شما یک عدد بیت‌کوین خود را دوبار به فروش برسانید.

گرچه هدف از انجام این حمله خرابکارانه نبود است، با این وجود با این نگرانی و واقعیت مواجه می‌شویم که شبکه‌ی بیت‌کوین کش در مقابل حملات ۵۱ درصد و دستکاری تراکنش‌ها آسیب‌پذیر است.

آیا بیت‌کوین کش غیر منمرکزی خود را از دست داده است؟ با این حال شما حاضرید از بیت‌کوین کش استفاده کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

منبع
Fxstreet

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا