اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

یکی از اعضای کنگره‌ی آمریکا خواستار ممنوعیت کامل رمزارزها در این کشور شد

وضع این ممنوعیت به بهانه‌ی دور زدن تحریم‌ها توسط کشورهای تحت تحریم و احتمال کاهش قدرت دلار پیشنهاد شده است

نکات برگزیده مطلب
  • براساس گزارشاتی که اخیرا منتشر شده، آقای برد شرمن(Brad Sherman) از اعضای کنگره‌ی آمریکا، پیشنهاد داده است تا یک ممنوعیت در سطح فدرال بر روی تمام رمزارزها وضع شود. به نظر می‌رسد که او در رابطه با دور زدن تحریم‌ها توسط کشور‌هایی مانند ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش قدرت دلار آمریکا در مبادلات بین‌المللی نگران است.

آقای برد شرمن(Brad Sherman) از اعضای کنگره‌ی آمریکا، یک بار دیگر پیش قدم شده تا در مقابل صنعت رمزارزی ایستادگی کند، با این تفاوت که اینبار دیگر هیچ مانعی سر راه وی قرار ندارد. او که به عنوان یکی از افراد مخالف صنعت رمزارزی محسوب می‌شود، روز پنج‌شنبه ۹ام می پیشنهاد داد تا یک ممنوعیت در سطح فدرال بر روی تمام دارایی‌های دیجیتال(رمزارزها) وضع شود.

Crypto Ban

به نظر می‌رسد که نگرانی‌های آقای شرمن اساسا بر این مبنا است که رمزارز پتانسیل تضعیف دلار ایالات متحده را دارند. وی در رابطه با این مورد توضیح داده است:

من از همکارانم انتظار دارم که برای معرفی یک لایحه‌ جهت اعلام ممنوعیت خرید رمزارزها توسط شهروندان ایالات متحده ‌به من ملحق شوند، تا بتوانیم این باعث سرمای زدگی جوانه‌ی این(صنعت رمزارزی) شویم، چونکه بخش اعظم قدرت بین‌المللی ما از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که دلار یک استاندارد واحد در امور مالی و معاملاتی بین‌المللی است. Brad Sherman

نگرانی در مورد دور زدن تحریم‌های بین‌المللی

آقای شرمن همچنین در رابطه توانایی رمزارزها برای قدرت دادن به کشور‌هایی که توسط ایالات متحده تحریم شده‌اند، ابراز نگرانی کرد و گفت:

این یکی از اهداف اعلام شده‌ی طرفداران صنعت رمزارزی است، تا بتوانند قدرت را در دستان ما بگیرند، تا ما را در موقعیتی قرار دهند که به عنوان مثال مهم‌ترین تحریم‌هایی که در رابطه با ایران وضع کرده‌ایم، بی‌فایده شوند. Brad Sherman

منظور از این گفته‌ها این است که کشور‌هایی مانند ایران، روسیه و ونزوئلا به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده به رمزارزها چشم دوخته‌اند. به عنوان مثال زمانی که برخی بانک‌های ایرانی به مدت محدودی از استفاده از SWIFT محروم شدند، ایران نیز شروع به طراحی و توسعه‌ی رمزارزی بومی کرد. گرچه این رمزارز هنوز به صورت عمومی عرضه نشده است، ‌اما یک رمزارز مبتنی بر سیستم‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک می‌باشد که باعث نگرانی برخی مقامات آمریکایی از دور زدن تحریم‌ها شده است.

علاوه بر این، پس از موافقت جوامع بین‌المللی مبنی بر اینکه رمزارز پترو(Petro رمزارز بومی کشور ونزوئلا که پشتوانه‌ی نفت این کشور را دارد) به عنوان یک روش غیرقانونی جهت دسترسی به بازار‌های مالی و اعتباری توسعه یافته است،‌ مقامات ایالات متحده نیز شهروندان این کشور را از خرید این رمزارز منع کرده‌اند. در روسیه نیز مشاور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین سال گذشته اعلام کرده بود که یک رمزارز ملی اجازه خواهد داد که این کشور «بدون در نظر گرفتن تحریم‌ها، در سراسر جهان به حل و فصل تعاملات مالی بپردازد».

این ممنوعیت احتمالا تصویب نخواهد شد، اما ممکن است یک جنبش قانون‌گذاری آغاز شود

بنابراین از نظر مقامات آمریکایی، احتمالا آقای شرمن حق دارد که نگران این مسائل باشد. وی در ادامه گفته است که:

اینکه آیا هدف رمزارزها کاهش قدرت سیاست‌های خارجی ما، کاهش قدرت اعمال قوانین مالیاتی یا اجرای قانون سنتی است یا خیر معلوم نیست،‌ اما مزایای برتری که رمزارزها ارائه می‌کنند، در نهایت به تضعیف ایالات متحده و قدرت حاکمیت قانونی آن منجر خواهد شد. Brad Sherman

با تمام این تفاسیر، برخی از اعضای جامعه‌ی رمزارزی نیز برای انتقاد از آقای شرمن به دلیل ادعای نامربوط و نسبت دادن رمزارزها به فعالیت‌های مالی غیرقانونی، پا پیش گذاشتند:

علاوه بر این موارد، بعید به نظر می‌رسد که وضع یک ممنوعیت جامع بر روی صنعت رمزارزی بتواند در رابطه با اشخاصی که در حال توسعه و استفاده از شبکه‌های رمزارزی برای مقاصد خلاف باشند، کار خاصی انجام دهد. حتی اگر لایحه‌ی ممنوع اعلام شدن صنعت رمزارزی به تصویب برسد، باعث خواهد شد که صنعت رمزارزی هرچه بیشتر به یک صنعت زیرزمینی تبدیل شده و پیگیری مسائل مربوط به آن نیز سخت‌تر شود.

با توجه به قدرت جامعه‌ی رمزارزی در کشور ایالات متحده و پشتیبانی دیگر شاخه‌های دولتی، بعید به نظر می‌رسد که چنین لایحه‌ای هرگز تصویب شود، با این حال گفته‌های آقای شرمن پیرامون رمزارزها باعث تحریک قانون‌گذاران نسبت به این صنعت خواهد شد، که نهایتا چیز بدی نیست.

جالب است که این مورد دومین مرتبه طی یک هفته‌ی اخیر است که یک شخصیت برجسته در رسانه‌ها از ممنوعیت کامل صنعت رمزارزی حرف می‌زند. آقای جوزف ایوگن استیگلیتز(Joseph Eugen Stiglitz) برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد نیز روز دوشنبه اعلام کرد که «من در واقع فکر می‌کنم که باید رمزارزها را متوقف کنیم».

نظر شما در رابطه با گفته‌های برد شرمن چیست؟ آیا صنعت رمزارزی می‌تواند منجر به کاهش قدرت ایالات متحده در سطح بین‌المللی شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Financemagnates

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا