آموزش تریدتریدترید و ماینینگ

چطور می‌توان روند تغییر قیمت رمزارزها را پیش‌بینی کرد؟

معرفی و بررسی مختصر انواع روش‌های تحلیل تکنیکال و آنالیز نمودار‌های مختلف موجود در بازار رمزارزی

تحلیل تکنیکال در واقع یک روش برای تجزیه و تحلیل و همچنین پیش‌بینی وضعیت بعدی بازار از طریق مطالعه‌ی اطلاعات گذشته و روند‌ حرکتی پیش رو است، که اغلب موارد برای پیش‌بینی قیمت و یا حجم مبادلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تحلیل رفتار‌های اقتصادی و بازار رمزارزی می‌توان از ابزار‌های مشابهی استفاده کرد، اما چه تفاوتی میان روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال وجود دارد و کدام مورد برای پیش‌بینی قیمت‌ها در فضای رمزارزی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


تجزیه و تحلیل بازار بسیار گیج کننده است! مبادله‌گران چطور می‌دانند که باید چکاری انجام دهند؟

نکته‌ی اصلی استفاده از تحلیل مناسب در زمان مناسب است

اگر شما قبلا مقالات تحلیل قیمت را خوانده باشید، حتما متوجه شده‌اید که این تحلیل‌های معمولا شامل نمودار‌هایی است که نشان می‌دهد رمزارزهای بزرگ بازار در مقابل ارزهای فیاتی همچون دلار ایالات متحده، چگونه عمل کرده‌اند. در نگاه اول، این نمودار‌ها خطوط نامفهومی هستند که بالا و پایین رفته‌اند، اما داده‌های ارائه شده توسط آن‌ها داستان چگونگی تاثیر وقایع اخیر در بازار رمزارزی و قیمت رمزارزها را بازگو می‌کند، و توضیح می‌دهد که در آینده‌ چه چیزی رخ خواهد داد.

تجزیه و تحلیل یک امر حیاتی برای مبادله‌گران و تجار محسوب می‌شود. این کار به آن‌ها کمک می‌کند که در رابطه با خرید، فروش یا نگه‌داری رمزارزی بتوانند بهترین تصمیم و زمان‌بندی را اتخاذ کنند. در صنعت رمزارزی ۳ نوع تجزیه و تحلیل اصلی وجود دارد. گرچه فناوری باعث شده که این تجزیه و تحلیل‌ها بیشتر در دسترس باشند و راحت‌تر بدست آیند، اما این کار برای دهه‌های متمادی بخش جدایی‌ناپذیر صنعت مالی جهان بوده است. در واقع اولین شکل‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها در قرن ۱۸ام و زمانی که تجار از آن برای پیش‌بینی تغییرات قیمت برنج استفاده می‌کردند، در آسیا شکل گرفت.

تحلیل تکنیکال شامل شناسایی روند‌های آماری براساس فعالیت‌های تاریخی است؛ به عبارتی بررسی تحرکات قیمت و دیگر‌ شاخص‌های حیاتی از جمله حجم مبادله. اینگونه تحلیل‌گران به طور کلی معتقد‌اند که قیمت‌ها مانند گذشته به دنبال روند قبلی و تاریخی تکرار خواهند شد، و آن‌ها می‌توانند از این داده‌های برای پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت آتی استفاده کنند. همانطور که گفته می‌شود، این کار همانند پیش‌بینی وضع آب و هواست، و ممکن است گاهی اوقات درست نباشد.

تحلیل پایه‌ای یا فاندامنتال یک رویکرد متفاوت دارد. به جای نگاه به روند حرکت قیمت‌ها، در این نوع تحلیل عواملی مورد بررسی قرار می‌گیرد که باعث افزایش قیمت خواهند شد، به عنوان مثال اقتصاد یا نحوه‌ی مدیریت یک کمپانی به عنوان روش تعیین و پیش‌بینی ارزش یک دارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع تجزیه و تحلیل احساسات جایی ندارد و سعی می‌کند بر اساس فلسفه‌ای که بازار دست کم گرفته و یا یک رمزارز که بیش از حد به آن بها داده شده است، تغییرات قیمت بعدی را پیش‌بینی کند.

تجزیه و تحلیل احساسی یا سنتیمنتال نیز نوع دیگری از تحلیل است که نشان می‌دهد مبادله‌گران به صورت چشم‌گیر و موثری از بازیکنان کلیدی بازار تبعیت می‌کنند، به عنوان مثال روزنامه‌نگاران، افراد با نفوذ و مصرف کنندگان روزانه از اینگونه افراد هستند که سعی می‌کنند از افراد بزرگ‌تر پیروی کنند. در این روش عقیده این است که داده‌ها همیشه روند درست را اعلام نمی‌کنند و رویداد‌هایی مانند فروش از روی ترس و یا هجوم برای خرید می‌توانند بر ادراک و انتظارات عمومی برای پیش‌بینی بازار، چیره شوند.

 


آیا نمودار‌ها یک نوع تحلیل تکنیکال هستند؟ کمک! من نمی‌دانم که چگونه از آن‌ها استفاده کنم.

نگران نباشید، استفاده از این نمودار‌ها بسیار ساده‌تر از آن‌ است که فکر می‌کنید.

نمودار‌هایی که معمولا در تحلیل تکنیکال قیمت‌ها و یا صفحه‌ی اصلی صرافی‌های رمزارزی مشاهده می‌کنید، معمولا با عنوان شمعدانی شناخته شده و مطالعه‌ی آن شامل روش‌های خاصی می‌شود. در زمان تجزیه و تحلیل فنی، شما به دنبال بررسی تغییرات قیمت طی یک دوره‌ی خاص مثل دوره‌ی یک روزه، هفتگی یا ماهانه هستید، اما با دید متوسط قیمت برای یک دوره‌ی ۲۴ ساعته اطلاعات زیادی در دسترس شما قرار نخواهد داد.

نمودار‌های شمعدانی شما را قادر می‌سازد تا جزئیات کاملی در رابطه با چگونگی تغییر قیمت یک دارایی رمزارزی طی یک جلسه‌ی معاملاتی را بررسی کنید و این تغییر کوتاه مدت را با مدت زمان طولانی‌تری مقایسه کنید.

با نگاهی به شکل این شمعدانی‌ها متوجه‌ی دو خط نازک و یک مستطیل رنگی در میان آن می‌شوید که تقریبا شبیه به یک پین عمودی دارای نوسان است.

زمانی که قیمت‌ها در طول روز افزایش پیدا می‌کنند، رنگ شمعدانی سبز خواهد بود. خطر زیرین این شمعدانی سبز نیز نشان دهنده‌ی پایین‌ترین قیمت قبل از شروع جلسه‌ی معاملاتی فعلی می‌باشد، در حالی که خط نازک بالایی، بالاترین حد قیمت به ثبت رسیده را نشان می‌دهد. بخش پایینی مستطیل نشان دهنده‌ی قیمتی است که در زمان شروع بازار در آن روز به ثبت رسیده، در حالیکه قسمت بالایی آن قیمت دارایی در زمان بسته شده‌ی بازار را نشان می‌دهد.

در همین حین، زمانی که قیمت‌های بازار در حال کاهش باشد، شمعدانی به رنگ قرمز خواهد بود. روند بررسی شمعدانی قرمز نیز یکسان است، با این تفاوت که همه‌چیز برعکس می‌باشد. در شمعدانی قرمز، خط نازک بالایی نشان‌دهنده‌ی بالاترین قیمت ثبت شده برای دارایی را نشان می‌دهد، در حالیکه خط پایینی، حداقل قیمت ثبت شده را به نمایش می‌گذارد. جلسه‌ی مبادلاتی که توسط مستطیل قرمز رنگ نمایش داده شده باشد،‌ به این معناست که دچار کاهش ارزش بوده است.

این نمودار‌ها یک اختراع بسیار زیبا هستند که برای قرن‌ها مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته‌اند؛ و با توجه به اینکه چطور قیمت‌های موجود در جهان رمزارزی می‌توانند نوسان داشته باشند، تغییر مداوم نمودار‌های شمعدانی در طول روز یک رویداد کاملا عادی است.

 


خب، نسبت به اطلاعاتی که نمودار‌ها به من می‌دهند چطور عمل کنم؟

اشکال خاص ایجاد شده در نمودار‌های شمعدانی می‌توانند فرصت‌های چشم‌گیری را به مبادله‌گران معرفی کنند.

به عنوان مثال یک نمودار چکشی معمولا شامل یک خط بلند در قسمت پایینی است، که نشان می‌دهد قیمت‌ها قبل از رسیدن به وضعیت فعلی و بالا رفتن، به شدت کاهش یافته است. معمولا این نمودار را می‌توان اینگونه تفسیر کرد که طی جلسه‌ی مبادلاتی فعلی با یک روند فروش بسیار قوی روبرو بوده‌ایم، اما خریداران توانسته‌اند با اعمال فشار زیاد به بازگشت قیمت‌ها کمک کنند.

این الگو نیز می‌تواند معکوس شود، به این معنا که خط بلند ممکن است از بالای نمودار خارج شده باشد. این شکل اغلب نشان می‌دهد که با کاهش شدید قیمت مواجه شده‌ایم، اما احتمال چرخش بازار و افزایش دوباره‌ی قیمت‌ها وجود دارد.

الگوی ستاره‌ی دنباله‌دار در نمودار‌های شمعدانی نیز کمی شبیه به معکوس الگوی چکشی رفتار می‌کند اما در زمینه‌ی متفاوتی رخ می‌دهد. این الگو معمولا پس از افزایش قیمت‌ها دیده می‌شود و نشان می‌دهد که احتمال شروع یک روند نزولی برای قیمت دارایی مد نظر، وجود دارد.

الگوی مرد حلق‌آویز نیز یکی دیگر از موارد کاربردی برای پیش‌بینی ضعف بازار است. این شمعدانی‌ها با داشتن خطوط بلندی، پس از دوره‌ی افزایش قیمت‌ها پدیدار می‌شود. این بدان معناست که فشار فروش ممکن است پایان دهنده‌ی روند افزایشی اخیر باشد.

البته به یاد داشته باشید که در زمان مطالعه و بررسی نمودار‌های شمعدانی باید هم تغییرات کوتاه مدت و هم بر روی تغییرات بلند مدت را بررسی و در صورت پیش‌بینی نوسان در بازار، اقدامات لازم برای محافظت از دارایی‌ها را انجام دهید. این محافظت معمولا با استفاده از فرایند‌هایی با نام توقف ضرر(Stop Loss) یا توقف محدودیت(Stop Limit) قابل دستیابی است. در صورت استفاده از این دو فرایند، زمانی که قیمت یک دارایی به نقطه‌ی پیش‌بینی شده(افزایش یا کاهش) برسد، یک فروش خودکار رخ می‌دهد.


محبوب‌ترین تکنیک برای تجزیه و تحلیل فنی بازار چیست؟

اکثر تحلیل‌گران در تلاش هستند تا روند‌ حرکتی بعدی بازار را پیش‌بینی کنند.

یکی از روش‌های محبوب برای پیش‌بینی روند حرکتی بازار، خطور روند حرکتی یا Trend Lines نامیده می‌شود. این روش معمولا با نادیده گرفتن ناهنجاری‌ها و مشکلات شدید در قیمت رمزارزها، در زمان تغییر قیمت‌ها یک روند صعودی یا نزولی را پیش‌بینی کند. استفاده از این روش به همراه تجزیه و تحلیل نمودار‌های شمعدانی به کاربران کمک خواهد کرد که روند حرکت بعدی بازار را پیش‌بینی کرده و در رابطه با استراتژی‌های کوتاه مدت خود تصمیم بهتری بگیرند.

یک استراتژی مشابه دیگر نیز وجود دارد که با نام حرکت متوسط یا تغییر متوسط نامیده می‌شود. این روش شامل ردیابی قیمت‌های معمول یک دارایی رمزارزی در یک دوره‌ی زمانی خاص است. این دوره‌ی زمانی هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند شامل یک هفته، ۱۰ روز و یا حتی ۳۰ روز باشد. در این روش با مقایسه‌‌ی تغییرات متوسط یک چهارچوب زمانی کوتاه با یک دوره‌ی بلند مدت، می‌تواند روند حرکتی جدیدی را نشان دهد؛ در این صورت مبادله‌گران می‌توانند از سطوح رشد قابل توجهی که به واسطه‌ی تجزیه و تحلیل نمودار‌های بلند مدت قابل دسترسی نبودند، استفاده کنند.


آیا باید به اطلاعات کسب شده توسط تحلیل‌های تکنیکال تکیه کنم؟

گرچه روش‌های ذکر شده به نوعی شایع‌ترین شکل تجزیه و تحلیل در دنیای رمزارزی هستند، اما مهم است که عواملی دیگر را هم در نظر بگیرید.

همیشه به یاد داشته باشید که تحلیل تکنیکال تمام عوامل اساسی و پایه‌ای که بر روی بازار تاثیر‌گذار است و باعث تغییر قیمت می‌شود را به شما اعلام نمی‌کند. حملات هک، قانون‌گذاری، اخبار مهم، توافق‌نامه‌های برجسته و راه‌اندازی محصولات جدید و موفق نیز همه می‌توانند باعث ایجاد نوسان شده و آگاهی از آن‌ها می‌تواند به شما در پیش‌بینی این تغییرات و تحلیل نمودار‌های شمعدانی کمک کنند. تکیه کردن بر روی یک شکل خاص از آنالیز و تحلیل مانند غذا خوردن با چنگان است، در این زمینه شما به یک قاشق هم نیز خواهید داشت.

 


آیا ابزارهایی وجود دارد که تجزیه و تحلیل تغییرات بازار را ساده‌تر کند؟

اگر از تماشا کردن نمودار‌های بازار برای کل روز خسته شده‌اید، راه‌های جایگزین دیگری نیز وجود دارد.

همانطور که قبلا به آن اشاره شده است، داده‌ها را می‌توان به شیوه‌های مختلفی تفسیر کرد و هرگز اطلاعات بدست آمده توسط دو تحلیل‌گر یکسان نخواهد بود. این بدان معناست که این تحلیل‌گران بر اساس تحقیقات خود یک روند خاص را در پیش می‌گیرند. بنابراین، بهترین کار این است که برای در اختیار داشتن یک چشم‌انداز بزرگ‌تر نسبت به بازار، از جدید‌ترین اخبار با خبر باشید.

البته گاهی ممکن است یک نگاه مختصر به نمودار‌ها و مقالات باعث سخت‌تر شدن پیش‌بینی وضعیت فعلی و بعدی بازار شود. وب‌سایت‌های مختلفی از جمله Coin360 وجود دارند که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از وضعیت فعلی بازار به راحتی باخبر شوید. در این وب‌سایت، اندازه‌ی یک رمزارز نشان‌ دهنده‌ی حجم و یا مقدار سرمایه‌ی در حال گردش آن می‌باشد. رنگ قرمز یا سبز نیز نشان‌ ‌دهنده‌ی تغییرات اخیر در قیمت آن رمزارز است. علاوه بر این درصد تغییرات قیمت رمزارزها نیز به صورت ساعاتی، روزانه، هفته و ماهیانه درج شده و به کاربران اجازه می‌دهد به نگاهی به آن‌ها چگونگی تغییر قیمت طی یک دوره‌ی خاص را مشاهده کنند. کاربران همچنین می‌توانند در صورت نیاز این اطلاعاتی تاریخی را دانلود کنند.

در صورت وجود هرگونه ابهام، سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 7    میانگین: 4.3/5]
منبع
Cointelegraph
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن