اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

هاردفورک‌ها: یک نوآوری خوب یا یک رویداد مضر برای صنعت رمزارزی؟

در فرایند «فورک» چه اتفاقاتی می‌افتد و چه تفاوتی میان انواع فورک وجود دارد؟

هاردفورک‌ها(Hard Fork) در حوزه‌ی فرم‌های پول الکترونیک یک رویداد ویژه محسوب می‌شوند که در داخل شبکه‌ی ارزهای دیجیتال به خرچش در آمده‌اند. برخی معتقد‌اند که هاردفورک‌ها یک جدایی و سردرگمی را به نمایش می‌گذارند، در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که آن‌ها نشان‌ دهنده‌ی نوعی توسعه و انرژی در فضای ارزهای دیجیتال هستند.

بلاک‌چین

قبل از شروع صحبت در رابطه با هاردفورک‌ها(Hardfork)، اجازه دهید تا یادآوری کنیم بلاک‌چین‌ها چگونه سازماندهی می‌شوند. بلاک‌چین در واقع یک پیشرفت در مبادلات پولی رمزنگاری تایید شده و پشت سر هم است که در بلاک‌ها(Block) به صورت مرتب شده قرار داده می‌شود. این بلاک‌ها توسط یک روش به اسم ماینینگ(Mining) گنجانده شده‌اند. تراکنش‌های یک بلاک‌چین با یک پول دیجیتال خاص یا توکن(Token) شناسایی می‌شود. معمولا هریک از این بلاک‌چین‌ها در رابطه با نحوه‌ی تایید مبادلات و اینکه کدام اعداد در هر بلاک باید جای بگیرند، دستورالعمل‌ها و قوانین خود را دارند. اگر شخصی در نظر دارد تا یک رمزارز خاص و بلاک آن بلاک‌چین را ماین و استخراج کند، باید از این این استاندارد‌ها پیروی کند.

توضیح هارد فورک

  • هاردفورک زمانی رخ می‌دهد که یک کد منبع مخفی بلاک‌چین برای بهبود یک ویژگی هاص تغییر می‌کند. نوآوری در بلاک‌چین برای اولین بار به عنوان نوآوری حمایت از بیت‌کوین(با نماد BTC) معرفی شد. بیت‌کوین در واقع اولین پول دیجیتال غیرمتمرکز می‌باشدکه تا به امروز ساخته شده است. به طور کلی، بلاک‌چین یک رکورد و سابقه‌ی ذخیره شده‌ی توزیع شده از مبادلات است، که در بلاک‌هایی ذخیره می‌شود که قابل تغییر نیستند.
  • اصول بلاک‌چین از روز اول در کدمنبع یا source code آن کدگذاری می‌شود، و هرگونه تلاش برای تغییر در یک جزء خاص به تنظیم و اصلاح کد‌های مخفی نیاز دارد. به عنوان مثال، توسعه‌دهندگان باید با افزایش محدودیت مبادله در یک بلاک، توانایی‌های بلاک‌چین را بهبود ببخشند. در اینگونه موارد، انتظار می‌رود که برای بهبود بخش‌های برجسته‌ی بلاک‌چین از یک هاردفورک استفاده شود. یک هاردفورک در واقع باعث تقسیم و جدایی پایدار در بلاک‌چین می‌شود، و کد‌های بهبودیافته به صورت یک بلاک‌چین جدید مدیریت خواهند شد.

هاردفورک در مقابل سافت‌فورک

هاردفورک و سافت‌فورک(Soft Fork) بسیار شبیه به هم هستند، زمانی که کدهای فعلی پول رمزنگاری دچار تغییر می‌شود، یک نسخه‌ی قدیمی از آن باقی می‌ماند در حالی که انواع گوناگونی از آن ساخته می‌شود. علاوه بر این، زمانی که مشتریان سعی می‌کنند نسخه‌ی به روزرسانی شده را استفاده کنند، با یک سافت‌فورک تنها بلاک‌چین باقی می‌ماند. هر دو نوع فورک باعث جدایی می‌شوند، با این وجود هاردفورک باعث به وجود آمدن دو بلاک‌چین متفاوت، و سافت فورک به یک بلاک‌چین ختم خواهد شد.

انواع هارد فورک

سه نوع اصلی از هارد‌فورک‌ها وجود دارند که عبارتند از:

برنامه‌ریزی شده:

یک هاردفورک برنامه‌ریزی شده عبارت است از یک بروزرسانی که انجام آن در دستورالعمل‌های اجرایی تعهد شده و به صورت عمومی اعلام شده است. این بروزرسانی مانند بروزرسانی نرم‌افزاری است که توسط نرم‌افزار‌های تلفن‌ همراه مورد نیاز می‌باشد. شبکه نیز عموما از این هاردفورک برنامه‌ریزی شده به گرمی استقبال خواهد کرد، زیرا این فعالیت برای بهبود توانایی‌های بلاک‌چین در نظر گرفته شده است.

هاردفورک‌های مجادله‌ای:

این نوع از هاردفورک به دلیل تفاوت‌های اساسی در درک یک موضوع خاص رخ می‌دهد. به علت تناقض‌های پیش‌ آمده، با ایجاد یک زنجیره‌ی جدید بخشی از شبکه از مسیر اصلی جدا می‌شود که نتیجه‌ی آن ایجاد تغییرات در کد منبع برای بهبود ویژگی‌های و مشخصه‌های برجسته می‌شود. از آنجایی که این هاردفورک سازگار نیست و توسط تمام افراد حاضر در شبکه پشتیبانی نمی‌شود، علاوه بر زنجیره‌ی جدید یک کوین و رمزارز جدید نیز به وجود خواهد آمد.

اسپین آف یا نسخه‌ی جانبی:

به دلیل ماهیت منبع باز ارزهای دیجیتالی همچون بیت‌کوین، کدهای پایه‌ای آن برای عموم مردم در دسترس قرار دارد و هرکسی می‌تواند با استفاده از آن رمزارزهای جدید با ویژگی‌های متفاوتی ایجاد کند. با در اختیار داشتن کد‌های مخفی بیت‌کوین و تغییر یکی از آن‌ها یا چند چیز داخل شبکه، هرکسی می‌تواند یک رمزارز جانبی جدید را ایجاد کند.

نمونه‌هایی از هارد فورک

  • هاردفورک بایزانتیوم برای اتریوم: این یک هاردفورک برنامه‌ریزی شده است که به دلیل ناسازگاری‌ با برنامه‌ی کلی بروزرسانی‌ها، در اکتبر ۲۰۱۷ بر روی بلاک‌چین اتریوم(Ethereum) رخ داد.
  • مونرو: رمزارز مذکور برای تحقق ویژگی‌ حلقه‌ی تراکنش‌های محرمانه(یا RCT) در جهت بهبود کیفیت و ویژگی‌های امنیتی این رمزارز، در ژانویه‌ی ۲۰۱۷ به وقوع پیوست.
  • بیت‌کوین کش: این رمزارز به دلیل دوگانگی‌های پیش آمده در شبکه و حضور افرادی که از «گسترش اندازه‌ی بلاک از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت پشتیبانی می‌کردند»، به عنوان یک هاردفورک مجادله‌ای به وجود آمد.
  • اتریوم کلاسیک: این رمزارز جدید به زنجیره‌ی قدیمی اتریوم وابسته است که برای تغییر نتایج حملات هک DAO، فورک شد. به دلیل پشتیبانی اکثر افراد حاضر در شبکه، این زنجیره‌ی جدید نیز رمزارز اصلی اتریوم را در خود نگهداری می‌کند.

نتیجه‌گیری

با توجه به طبقه‌بندی‌های مختلف هاردفورک‌هایی که در این کسب و کار رخ می‌دهد، می‌توانیم مشاهده کنیم که هاردفورک‌ها هم می‌توانند برای شبکه جهانی خوش یمن بوده و هم برای آن دردسر به همراه داشته باشند. هاردفورک‌هایی که بحث برانگیز هستند می‌توانند در نهایت برای سیستم مشکل‌ساز باشند، اما همچنین به چشن یک تصویر از افکار مختلف و توسعه‌ی دنیای پول دیجیتال به آن‌ها نگاه کرد. ایده‌ی غیرمتمرکزسازی ارزهای دیجیتال برای اعضای داخل شبکه نوعی اعتماد به نفس به همراه دارد، و آن‌ها را قادر می‌سازد تا بسته به مزایای ارائه شده توسط هر رمزارز، موردی را انتخاب کنند که از آن پشتیبانی خواهند کرد.

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Cryptonewsz
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن