اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

آنتونی پومپیلیانو: فیس‌بوک برای غیرمتمرکز سازی نیاز به تغییر مدل تجاری خود دارد

بنیانگذار شرکت مالی Morgan creek معتقد است که فیسبوک باید کسب و کار خود را از «مُدل کسب درآمد از طریق تبلیغات» به «مُدل ارائه‌ی خدمات مالی» تغییر دهد

نکات برگزیده مطلب
  • «آینده خصوصی است(The Future Is Private)» یکی از موضوعات سخنرانی مارک زاکربرگ(Mark Zuckerberg)، مدیرعامل و بنیانگذار فیسبوک در کنفرانس سالیانه‌ی F۸ بود. اخیرا شرکت فیسبوک راه‌اندازی رمزارز پایداری برای پیام‌رسان Whatsapp را اعلام کرده و در جهت تمرکززدایی آن نیز تلاش‌هایی انجام داده است.

مشکلات تمرکززدایی فیسبوک

آنتونی پومپیلیانو(Anthony Pompliano) خبر تغییرات فیسبوک به سوی یک سیستم غیر متمرکز را از طریق نشریه‌ی Off The Chain به اشتراک گذاشت. اولین مشکل فیسبوک در تغییر به یک پلتفرم خصوصی و یا غیرمتمرکز در مدل کسب و کار آن قرار دارد. درآمد کنونی این شرکت از نمایش تبلیغات به ۲٫۳۸ میلیارد کاربر در سراسر جهان است.

 

پومپیلیانو معتقد است که این شرکت باید مُدل کسب و کار خود را «از مُدل بر پایه‌ی تبلیغات به یک مُدل خدمات مالی تغییر دهد.»

مشکل دوم این شرکت در زمینه‌ی حریم خصوصی است، پومپیلیانو اظهار داشت:

سابقه‌ی این شرکت در حفظ حریم خصوصی درخشان نیست. نمونه‌های زیادی برای تایید این موضوع که فیسبوک دسترسی به اطلاعات کاربران را بر اساس همکاری با دیگر نهاد‌ها امکان پذیر می‌سازد، وجود دارد. Anthony Pompliano

قدرت فیسبوک

با این وجود، نقاط قوت فیسبوک به اندازه‌ی نقاط ضعف این شرکت است. فیسبوک به عنوان کسب و کاری که حجم بالایی از داده‌ها را ذخیره و پردازش می‌کند، می‌تواند دسترسی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که فاقد استاندار‌های لازم هستند را به پلتفرم خود قطع کند.

فیسبوک برای تغییرات به بیش از ۳۷,۷۷۳ کارمند و ۱۶٫۶ میلیارد دلار درآمد دسترسی دارد، بنابراین از نظر منابع مشکلی برای این شرکت وجود ندارد. در حالی که در هر ثانیه ۵ حساب کاربری جدید در این پلتفرم ایجاد می‌شود، کاربران کافی برای ایجاد این تغییرات نیز در اختیار این شرکت قرار دارد.

تمرکززدایی فیسبوک

بر اساس گزارش Barclays Analyst، رمزارز فیسبوک با نام « Facecoin » می‌تواند تا سال ۲۰۲۱، ۱۹ میلیارد دلار برای این شرکت ایجاد کند.

در حالی که فیسبوک به سوی تمرکززدایی در دیگر حوزه‌ها حرکت می‌کند، در دسامبر سال گذشته شایعه شده است که این شرکت به دنبال ایجاد رمزارزی برای پیام‌رسان Whatapp بوده است.

با این وجود، تمرکززدایی و به ویژه رمزارز «Facecoin» اخیرا توسط فیسبوک مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس ادعا‌های مطرح شده، این رمزارز همانند بیت‌کوین و یا دیگر دارایی‌های دیجیتالی نخواهد بود. در عوض به‌نظر می‌رسد این رمزارز تحت قوانین فیسبوک فعالیت خواهد کرد. اما، با وجود کاستی در تمرکززدایی کامل دولت‌ها و نیز شرکت فیسبوک، توکن‌ها همچنان از استقلال نسبی برخوردار خواهند بود.

آیا شرکت فیسبوک خواهد توانست رمزارز غیر متمرکز ایجاد کند؟ آیا برنامه‌ی تمرکززدایی این شرکت موفق خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

منبع
Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا