اخبار و مقالاتمقاله

مقایسه‌ی سرعت تراکنش رمزارزها: بیت‌کوین ۱۱ بار از لایت‌کوین سریعتر است

مطالعات جدید نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن امنیت تراکنش‌ها در شبکه‌ی بیت‌کوین، این رمزارز سرعت بالاتری را در اجرای تراکنش‌ها نسبت به سایر رقبا در اختیار دارد

نکات برگزیده مطلب

  • یکی از رایج‌ترین انتقادات بر علیه بیت‌کوین آهسته بودن ارسال تراکنش‌ها در این رمزارز است(حداقل در مقایسه با رمزارزهای جدیدتر). اما در سطح کنونی تمرکززدایی بیت‌کوین تنها ۶ تاییدیه محافظت کاملی را در برابر پرداخت مضاعف ایجاد می‌کند. در این مقاله امنیت تراکنش‌ها در بیت‌کوین و دیگر رمزارزها مقایسه می‌شود.

دریافت تاییدیه در بلاکچین‌های مختلف یکسان نیست

در مقایسه با بیت‌کوین دیگر آلت‌کوین‌ها به تعداد بیشتری تاییدیه برای حفظ امنیت تراکنش‌ها نیاز دارند بنابراین زمان دریافت این تعداد تاییده نیز متفاوت خواهد بود. توسعه‌دهنده‌ی Luke Childs معیاری را در این زمینه طراحی کرده وی در توئیترش اظهار داشت:

هنگامی که بیت‌کوین را به ‌طور ظاهری با رمزارز شرکت ریپل، بیت‌کوین کش و یا هر رمزارز دیگری مقایسه می‌کنیم به کند بودن ارسال تراکنش‌ها پی می‌بریم. بله من می‌توانم از برنامه‌ی صفحه‌ی گسترده‌ی گوگل استفاده کنم و سرعت بالاتری از بیت‌کوین به‌دست می‌آوردم اما آیا در مقایسه با بلاک‌های مورد نیاز برای برابری با امنیت بیت‌کوین، امن‌تر است؟

  • بیت‌کوین(BTC)

معیار: ارزش بازار بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار، اخذ تنها ۶ تاییدیه برای امنیت تراکنش‌ها کافی است. زمان تخمینی دریافت تاییده‌های لازم ۱ ساعت و ۲ دقیقه است.

  • اتریوم(ETH)

اتریوم دومین رمزارز از نظر ارزش بازار و دارای ارزش بازار ۲۰ میلیارد دلاری. در مقایسه با امنیت ۶ تاییدیه در شبکه‌ی بیت‌کوین، اتریوم به ۱۴۰۰ تاییدیه شبکه نیاز دارد. زمان مورد نیاز برای دریافت این تعداد تاییده برابر است با ۵ ساعت و ۱۱ دقیقه(۵ برابر آهسته‌تر نسبت به بیت‌کوین).

  • لایت‌کوین(LTC)

لایت‌کوین پنجمین رمزارز بزرگ بازار با ارزش بازار بیش از ۵٫۷۵ میلیارد دلار محسوب می‌شود. در مقایسه با امنیت ۶ تاییدیه در شبکه‌ی بیت‌کوین، لایت‌کوین به ۲۵۰ تاییدیه شبکه نیاز دارد. زمان مورد نیاز برای دریافت این تعداد تاییده برابر است با ۱۱ ساعت و ۱۹ دقیقه(۱۱ برابر آهسته‌تر نسبت به بیت‌کوین).

  • بیت‌کوین کش(BCH)

با توجه به این‌که بیت‌کوین کش پس از فورک سخت از الگوریتم مشابه بیت‌کوین استفاده می‌کند، مقایسه‌ی آن ساده‌تر است. این رمزارز ۴امین رمزارز بزرگ با بیش از ۶٫۶ میلیارد دلار است. در مقایسه با امنیت ۶ تاییدیه در شبکه‌ی بیت‌کوین، بیت‌کوین کش به ۱۲۲ تاییدیه شبکه نیاز دارد. زمان مورد نیاز برای دریافت این تعداد تاییده برابر است با ۱۹ ساعت و ۱۹ دقیقه(۱۸ برابر آهسته‌تر نسبت به بیت‌کوین).

دیگر رمزارزها

امنیت تراکنش‌ها در رمزارزهای بیت‌کوین SV(Bitcoin SV)، دش(Dash) و مونرو(Monero) در مقایسه با بیت‌کوین ۲ الی چهار روز طول می‌کشد(به ترتیب ۵۳ برابر، ۷۸ برابر و ۹۰ برابر آهسته‌تر). این شرایط در زی کش(Zcash) و Ravencoin به ترتیب ۱ روز و ۸ ساعت(۳۱ برابر آهسته‌تر) و ۱ روز و ۱۷ ساعت(۴۰ برابر آهسته‌تر) است. دریافت تاییده‌های لازم در اتریوم کلاسیک(Ethereum Classic) نیز ۸۸ برابر آهسته‌تر است.

اخذ تاییدیه‌های لازم در دیگر رمزارزها بیش از ۲۰۰ برابر آهسته‌تر است.

 نادیده گرفتن دیگر الگوریتم‌ها

این مقایسه دریافت تاییدیه‌های لازم برای رمزارزهای مختلف رادر مقایسه با دریافت ۶ تاییدیه در شبکه‌ی بیت‌کوین نشان می‌دهد. این مقایسه تفاوت‌های موجودی را که ممکن است با فعالیت کمتر امنیت بیشتری ایجاد کنند، در نظر نمی‌گیرد.

در این مقایسه رمزارزهای با الگوریتم‌های متفاوت از Proof-of-Work در نظر گرفته نشده است. این موضوع را می‌توان در واکنش طرفداران رمزارز ریپل مشاهده کرد:

بیت‌کوین می‌تواند مورد حمله‌ی ۵۱ درصد قرار بگیرد، تراکنش‌ها امکان پرداخت مضاعف دارند و می‌توان زنجیره را به عقب بازگرداند.

تراکنش‌های XRP نهایی و غیر قابل تغییر هستند و هیچ چیزی نمی‌تواند آن را به عقب بازگرداند.

آیا آلت‌کوین‌ها باید در زمینه‌ی تاییدیه‌های مورد نیاز برای حفظ امنیت شبکه‌ی خود صادق باشند؟ امنیت شبکه‌ی ریپل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Bitcoinist
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن