اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

بیت‌کوین تنها «روزنه‌ی فرار» از رکود اقتصادی در جهان خواهد بود

به عقیده‌ی بسیاری از متخصصان و تحلیل‌گران صنعت رمزارزی، بیت‌کوین تنها ناجی اقتصاد جهانی از رکود و بحران بعدی خواهد بود

از نظر بسیاری از مردم جهان از جمله چهره‌های ضد سازمان‌های تجاری، اقتصاددانان معتبر و شناخته شده، و همچنین مصرف کنندگان، ممکن است که اقتصاد کلان جهان در آستانه‌ی سقوط باشد. در حقیقت، آقای نارایانا کوچرلاکوتا(Narayana Kocherlakota) یک اقتصاد‌دان آمریکایی و رئیس سابق فدرال رزور، به یکی از مشتریان قدیمی خود گفته بود باید برای یک بحران آماده شود. بسیاری از متخصصان و تحلیل‌گران صنعت رمزارزی معتقد‌اند که بیت‌کوین تنها ناجی اقتصاد جهان در زمان رکود و بحران بعدی خواهد بود.

با این وجود، طبق گفته‌های آقای اریک وورهیس(Erik Voorhees) کارآفرین صنعت رمزارزی و مدیرعامل ShapeShift، بیت‌کوین می‌تواند یک راه خروج و یک «روزنه‌ی فرار» از این بحران اقتصادی قریب‌الوقوع باشد.

وضعیت رکود

در حالی که به نظر می‌رسد اقتصاد از هر زمان دیگری بهتر عمل می‌کند، برخی شاخص‌های مالی و اقتصادی وضعیت مناسبی را به نمایش نمی‌گذارند. به عنوان مثال، منحی بازدهی اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده اخیرا شاهد یک گسترش منفی بین اوراق بهادر ۳ و ده ساله بود است، روندی که از نظر تاریخی پیش‌بینی کننده‌ی یک رکود اقتصادی است(همانند مواردی که در زمان بحران نفتی سال ۱۹۷۰، بحران دات‌کام و «رکود اقتصادی بزرگ رخ داد»).

بدهی جهانی به ویژه بدهی‌های دولتی، به طور روز افزونی در حال افزایش هستند. در حقیقت، از آغاز سال مالی ۲۰۰۸ تا به امروز، ارزش اسمی انواع مختلف بدهی بیش از ده‌ها تریلیون دلار افزایش یافته است، زیرا بانک‌های مرکزی سراسر جهان ترازنامه‌های خود را تقویت می‌کنند، کمپانی‌ها برای افزایش نرخ رشد خود وام بیشتری می‌گیرند و مصرف کنندگان نیز بیش از هر زمان دیگری پول خرج می‌کنند، این درحالیست که وام دهندگان به ظاهر هرروز نسبت به قبل آرام‌تر به نظر می‌رسند.

طبق گفته‌های آقای تریس مایر(Trace Mayer) یک بیت‌کوینر با سابقه و یکی از متفکران ضد متمرکز‌سازی، با تاکید بر اینکه دولت‌ها و جامعه به شکل کلی هرگز از اشتباهات گذشته‌ی خود درس نمی‌گیرند، توضیح داد که جامعه اکنون با ۸۷ تریلیون دلار بدهی بیشتر مواجه است زیرا حرص و تمع انسان برای ادامه‌ی رشد پایانی ندارد.

بدهی‌های ایالات متحده طی هفته‌های گذشته با افزایش ۸ تریلیون دلاری در اوج رکود اقتصادی اخیر، از رقم سرسام‌آور ۲۲ تریلیون دلار عبور کرده است. در پاسخ به این آمار و تورم بنیاد پیترسون(Peterson Foundation) که یک گروه خدماتی مالی آمریکایی که بر روی رفع مشکلات اقتصادی این کشورتمرکز دارد، مدعی شده که وضعیت مالی فعلی «نه تنها بی‌ثبات می‌باشد بلکه این روند در حال اوج‌گیری است». همانطور که آقای تراویس کلینگ(Travis Kling) مدیرعامل کمپانی Ikigai توضیح داده است:

رئیس‌ جمهور دمدمی مزاج ایالات متحده به شکل روز افزونی در حال نعره زدن بر سر بانک مرکزی بی‌مسئولیت است تا با سیاست‌های پولی خود حتی به شکل غیرمسئولانه‌تری عمل کند، این درحالیست که بانک مرکزی برای دومین سال پیاپی با کسری بودجه‌ی ۱ تریلیون دلاری روبرو بوده است. Travis Kling

چشم‌انداز اقتصادی جهان آنقدر وضعیت بدی دارد که آقای ری دالیو(Ray Dalio) یکی از بنیانگذاران بزرگ‌ترین صندوق دارایی جهان با نام Bridgewater Associates، اخیرا از روابط عجیب بین مشکلات اقتصادی امروز و «رکود بزرگ» خبر داده است. وی در گردهمایی اقتصادی Davos توضیح داد که از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ مقدار زیادی «پول چاپ شد و حجم زیادی خرید دارایی‌های مالی صورت گرفت»، درست همانند چیزی که اکنون در حال رخ دادن است.

رکود بزرگ یا Great Depression در واقع بد‌ترین رکود اقتصادی تاریخ صنعتی جهان است که با سقوط بازار سهام از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ ادامه داشت.

حتی بخش تحقیقاتی صرافی BitMEX نیز در رابطه با رکود اقتصادی گزارشاتی منتشر کرده است. همانطور که قبلا گزارش شده است،‌گروهی از محققان و تحلیلگران خاطر نشان کرده‌اند که سیستم مالی فعلی در حال حاضر بی‌ثبات و شکننده است. این گروه تحقیقاتی برای حمایت از ادعای خود به «دوگانگی بین کمبود کلی نوسان» و «جهش‌های ناگهانی در شاخص نمودار VIX» اشاره کردند. آن‌ها توضیح دادند که این بی‌ثباتی با استفاده از نرخ‌های پایین بهره و اشوب‌های سیاسی پرسروصدا(مانند خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، درگیری‌های دونالد ترامپ و چین، و جلیقه زرد‌ها) بسیار برجسته نشان داده شده‌اند، و این بدان معناست که یک بحران در زیر پوست اقتصاد جهان در حال شکل‌گیری است.

چرا بیت‌کوین راه حل آن است؟

چه راهی برای گذر از بحران وجود دارد؟

به گفته‌ی بسیاری از متخصصان، راه‌حل عبور از این بحران رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) است، زیرا این رمزارز یک دارایی بدون کنترل مرکزی است که یک برنامه‌‌ی منظم برای میزان عرضه خود دارد، همچنین یک دارایی مستقل است که(با صرف نظر از احتیاج به اینترنت) بدون وابستگی به هر سیستم سنتی وجود دارد. براساس گفته‌های آقای گلینگ، ارزش رمزارز مذکور این است که به عنوان یک پول دیجیتال با منبع غیردولتی، ذخیره‌ی محدود، جهانی، غیرقابل تغییر و غیرمتمرکز  می‌تواند همان چیزی باشد که مصرف‌کنندگان مدرن امروزی در این بازار بلاتکلیف به دنبال آن هستند، راه خروج از این آزمایش مداوم مالی که براساس باور بسیاری از مردم، پیش از فقرا به نفع افراد ثروتمند تمام خواهد شد.

آقای کلینگ همچنین در ادامه افزود که «بانک‌های مرکزی و دولت‌ها ثابت کرده‌اند که به چنین دارایی دیجیتال نیاز شدید دارند و به دنبال بی‌اعتباری آن نیستند».

به عبارت دیگر، اگر یک دولت در بدهی‌های سنگین و قصور غرق شود، بیت‌کوین می‌تواند در این زمینه مزایایی به همراه داشته است. اگر تورم باعث شود که دلار ایالات متحده در نهایت ارزش خود را از دست بدهد و به کاغذ بدل شود، بیت‌کوین می‌تواند یاری رسان باشد.

با وجود افزایش سریع میزان خرج و مخارج ایالات متحده، هزینه‌های این کشور در سال ۲۰۲۲ از میزان مالیات دریافتی نیز پیشی خواهد گرفت، این بدان معناست که در آینده‌ای نه چندان دور ایالات متحده بیش از آنچه به عنوان مالیات دریافت می‌کند، باید به دنبال پرداخت بدهی‌ها باشد. در آن زمان یک حلقه‌ی بازخورد منفی و احتمالا بی‌پایان شکل می‌گیرد و تنها گزینه‌ی باقی مانده چاپ بی‌وقفه‌ی پول خواهد بود. در این مرحله احتمالا رمزارز بیت‌کوین پیروز میدان است.

نظر شما در رابطه با بحران اقتصادی و نفش بیت‌کوین به عنوان «دریچه‌ی فرار» چیست؟ آیا این رمزارز نجات‌دهنده‌ی اقتصاد جهان خواهد بود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Newsbtc
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن