اخبار داخلیاخبار و مقالات

نیما امیرشکاری: فن‌آوری بلاکچین با محصول آن یعنی رمزارزها متفاوت است

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی به استفاده‌ی صحیح از ظرفیت بلاکچین در نظام بانکی تاکید کرد

نکات برگزیده مطلب

  • نیما امیر شکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به ممنوعیت مبادله رمزارزها در کشور از سوی بانک مرکزی و تضاد این سیاست با موضوع هشتمین همایش بانکداری الکترونیک؛ یعنی انقلاب بلاکچین سخن گفت. وی با اشاره به تفاوت فن‌آوری بلاکچین از رمزارزها که یکی از محصولات این فن‌آوری محسوب می‌شوند، هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را فرصت مناسبی برای آشنایی و افزایش آگاهی مسئولین در این رابطه عنوان کرد.

امیرشکاری گفت: «ذکر این نکته ضروری است که فناوری بلاکچین و بحث رمزارز دو موضوع متفاوت از هم هستند و قرار است در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در خصوص کاربردهای صحیح بلاکچین صحبت شود تا با آشنایی با این فناوری، دانش و آگاهی مسئولان بانکی و پرداخت کشور ارتقا یابد.»

وی افزود: استفاده از این فناوری در صنعت بانکداری و پرداخت منجر به ایجاد ارزش افزوده برای بانک‌ها می‌شود و در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت فعالان این صنعت برای ورود به این عرصه راهنمایی می‌شوند.

امیرشکاری تصریح کرد: فن‌آوری دفتر کل توزیع شده(DLT) که یک فناوری عام در خصوص نحوه بهره‌گیری از پایگاه داده‌های گسترده به منظور بروزرسانی دیتا‌بیس و پخش در نودهای شبکه است. در هرم فناوری DLT وکاربردهای آن، فناوری دفتر کل توزیع شده DLT در پایین مقطع این هرم قرار دارد.

DLT

وی خاطر نشان کرد: بیشترین کاربرد فناوری دفتر کل توزیع شده دردیتا‌بیس‌های گسترده است، این موضوع از ۲۰ سال پیش جزو مباحث علمی و آکادمیک در دانشگاه ها بوده است. یکی از مشتقات این فناوری که گستره محدود‌تری دارد، بلاکچین یا فناوری زنجیره بلوکی است که از DLT  برای اتصال تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

امیرشکاری ادامه داد: بدین معنا که بلاکچین از فناوری دفتر کل توزیع شده به منظور اتصال رکوردها به صورت زنجیره‌ای به نحوی که رد‌گیری و تعقیب تراکنش‌ها در این بستر امکان‌پذیر است، بهره می‌برد.

وی یادآور شد: فناوری بلاکچین برای تراکنش‌های به هم مرتبط، بسیار موثر عمل می‌کند که یکی از کاربردهای این فناوری ثبت رکوردهای مالی که بیشترین کاربرد آن در صنایع بانکداری و پرداخت است.

این کارشناس فناوری و پرداخت اذعان داشت: فناوری بلاکچین می‌تواند در رای گیری، احراز هویت(KYC) و موارد متعدد به کار گرفته شود. یکی از کاربردهای اولیه‌ی این فن‌آوری در حوزه رمزارزها بوده است. از این رو تولید رمزارزی که بتواند با پشتوانه یا بدون پشتوانه در مسیر خاصی حرکت کند یکی از ده‌ها کاربرد این فناوری است.

وی تاکید کرد: بیت‌کوین نیز یکی از انواع رمزارز است که شک و شبهه‌هایی درمورد بدون پشتوانه بودن این رمزارز، قابل ردیابی نبودن و نوسانات زیاد  ارزش آن وجود دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که بیت‌کوین یکی از میلیون‌ها مشتقات فناوری دفتر کل توزیع و بلاکچین است که ممکن است در مصارف پولشویی و مجرمانه مورد بهره برداری قرار گیرد.

امیرشکاری تاکید کرد:

هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با توجه به اهمیت این فناوری، انقلاب بلاکچین نام گذاری شده است. زیرا در تمامی روندهای فناوری اطلاعات در صنایع مالی از بلاکچین به عنوان یکی از نوآوری‌های متحول کننده صنعت بانکی در یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ ساله نام برده می‌شود. نیما امیرشکاری

وی با اشاره  به این که  فناوری بلاکچین ماهیتی متفاوت از رمزارز و بیت کوین دارد، گفت: پژوهشکده پولی وبانکی به عنوان بازوی پژوهشی بانک مرکزی قصد دارد در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک به کاربردهای بلاکچین در صنعت مالی، بانکی و پرداخت بپردازد تا با ارتقاء آگاهی فعالان صنعت بانکداری از اجرای پروژه‌های غیر ضروری که تنها منجر به هدر رفت منابع مالی شبکه بانکی می شود، جلوگیری کند.

امیرشکاری تاکید کرد: پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بازوی آکادمیک بانک مرکزی، با صحبت، بحث و بررسی در خصوص کاربردهای فناوری بلاکچین و مزیت‌هایی که بهره‌گیری از این بستر در صنعت بانکداری و پرداخت می تواند ایجاد کند، مسیر حرکت بانک‌ها را در این بخش مشخص می‌کند.

وی ادامه داد: بررسی ابعاد مختلف فن‌آوری بلاکچین و کاربردهای آن، تفاوت‌های این فن‌آوری با رمزارزها را بازگویی کرده و منجر می شود که مسئولان بانک‌ها و فعالان این بخش با دانش عمیق‌تری هدف‌های سرمایه‌گذاری در این بخش را انتخاب کنند که این مهم، یکی از دلایل نامگذاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک با عنوان انقلاب بلاکچین بوده است.

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی ارتقای شفافیت در صنعت مالی و بانکداری را یکی از مهمترین مزایای بهره گیری از بلاکچین دانسته و افزود: البته در برخی مواقع به اشتباه در خصوص غیر قابل ردیابی بودن این فناوری صحبت می‌شود در صورتی که مکانیزم KYC و احراز هویت در این فناوری وجود دارد. یکی از کاربردهای بلاکچین احراز هویت و شناسایی افراد در شبکه های مالی است که روش آن، از متدهای شناخته شده قبلی که برای آن قوانین و مقررات وضع شده است، تفاوت دارد. از این رو بلاکچین با شیوه‌های جدید و اجماع یعنی حداکثر و حداقل اعضای شبکه که از مکانیزم‌های ریاضی بهره می‌برد، فرآیند احراز هویت را انجام می‌دهد.

به گفته وی:

مکانیزم‌های ریاضی به مراتب قدرتمند‌تر از مکانیزم های سنتی است. به عنوان مثال احراز هویت در بانک با مطابقت عکس کارت ملی با چهره افراد صورت می‌گیرد، در صورتی که در بلاکچین فرایند احراز هویت با ابزارهای مختلف فن‌آورانه همانند روش‌های بیومتریک که تشخیص چهره، صدا، عنبیه چشم، اثر انگشت را شامل می‌شود، انجام می‌شود. نیما امیرشکاری

 مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی، ادامه داد: در بلاکچین پایگاه داده‌ای متشکل از تمام شاخص‌های بیومتریک وجود دارد که به جای یک عامل انسانی، کامپیوتر مکانیزم احراز هویت را انجام می‌دهد. البته این بستر از قابلیت پیشرفته‌ای برخوردار است که درآن امکان جایگزینی رکورد شاخص‌های بیومتریک افراد در احراز هویت با رکوردهای تقلبی عملیاتی نیست، زیرا ثبت هر رکورد در بلاکچین منوط به تائید آن از سوی اکثریت شبکه است.

به گفته وی، احراز هویت در شبکه‌های بلاکچینی الزاما بد نیست بلکه روش جدیدی است که در صورت درک و قانون‌گذاری آن می‌شود به نحو احسن از آن استفاده کرد.

وی تاکید کرد: مزیت‌های استفاده از بلاکچین در صنایع مالی و تفاوت این فن‌آوری با رمزارز از مواردی است که در همایش بانکداری الکترونیک باید به بحث و بررسی گذاشته شود، تا کسانی که اطلاعات بیشتری در این بخش دارند بتوانند این دانش را به تمام متخصصان و فعالان شبکه بانکی و پرداخت انتقال دهند.

امیرشکاری گفت: تمام سخنرانان و استادهای این همایش کسانی هستند که از کاربردهای بلاکچین آگاهی کامل دارند و می توانند در هدایت مسیر نظام بانکی در حوزه بلاکچین موثر باشند. همچنین از سخنرانان خارجی و داخلی، نمایندگان شرکت‌های بزرگ داخلی و بین المللی همانند سال‌های گذشته دعوت شده تا با بحث و بررسی در خصوص این مباحث زمینه ارتقاء دانش و اگاهی فعالان بانکی و پرداخت را فراهم کنند.

در پایان یادآور می‌شود، هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاکچین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

نظر شما در ارتباط با اظهارات مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص بلاکچین و کاربرد آن در نظام بانکی چیست؟ آیا ممنوعیت معاملات رمزارزها در نهاد‌های مالی، به اشتباه به سایر بخش‌ها بسط داده می‌شود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Ibena
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن