اخبار داخلیاخبار و مقالات

ناصر حکیمی: تا پایان سال سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص رمزارزها اعلام می‌شود

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی علت تاخیر در تبیین سیاست نهایی بانک مرکزی در این باره را «مشغولیت‌ نهادهای تصمیم‌گیر» عنوان کرد

نکات برگزیده مطلب

  • ناصر حکیمی در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ضمن تشریح دیدگاه حاکمیت در خصوص رمزارزها آخرین خبرها در این زمینه را اعلام کرد. وی با اشاره به مقاومت طبیعی در برابر پدیده‌های نوظهور بر ضرورت استفاده از فرصت‌هایی که این فن‌آوری ارائه می‌کند، تاکید کرد. حکیمی ابراز امیدواری کرد سیاست‌های بانک مرکزی تا پایان سال در این حوزه اعلام شود.

وی اظهار داشت: رمزارزها مانند هر پدیده دیگری هم تهدید دارد هم فرصت؛ طبیعی است به صورت فرهنگی و سنتی و شاید بخاطر یک عکس‌العمل عادی انسانی، دربرابر تغییر مقاومت می‌کنیم: «وقتی یک پدیده جدیدی ظهور می‌کند، اولین رویکرد ممکن است، انکار باشد و برای انکار هم طبیعتاً اول به تهدید و مضرات آن اتکا می‌شود.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تأکید براین‌که همین موضوع درباره رمزارزها نیز صدق می‌کند، تصریح کرد: شاید در مرحله اول دیدگاه محافظه کارانه روی مخاطراتی که وجود دارد، تمرکز می‌کند؛ البته این مخاطرات وجود دارند و واقعی هستند.

حکیمی ادامه داد: اما واقعیت این است که هوشمندی انسان یا سیاست‌گذار را باید به سمتی هدایت کند که از مزایای پدیده جدیدی که می‌آید(و مستقل از تمایل افراد مختلف وجود خواهد داشت)، بهره‌برداری کند و مراقب مخاطرات احتمالی آن‌هم باشد.

وی با بیان این‌که درباره رمزارزها نیز همین اتفاق درحال روی دادن است، افزود: رمزارزها در معقولاتی مانند پولشویی، رصد ناپذیر بودن برخی از تراکنش‌ها، خروج ارز، اخلال در سیستم پولی مخاطراتی دارند که برکسی پوشیده نیست اما از طرفی فرصت‌هایی را برای سیستم بوجود می‌آورد که بتوانیم با استفاده از آن نظام‌های جایگزین مبادلات پولی را ایجاد کنیم.

 مزایای رمزارزها در امنیت دارایی غیر مولد و ایجاد شفافیت در نظام پولی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تاکید براین‌که رمزارزها شفافیت فوق العاده‌ای در مبادلات پولی ایجاد می‌کند، تصریح کرد: «همچنین رمزارزها می‌توانند موجب ایجاد امنیت(Securitize) دارایی‌های غیر مولد شود.»

وی با بیان این‌که، رمز ارز باتوجه به شفافیتی که به همراه دارند، فرصت‌های استثنایی در اختیار سیستم پولی قرار می‌دهند، افزود: در حال حاضر راه حل دیگری برای نقد‌پذیر کردن یا قابل معامله کردن دارایی‌ها، وجود ندارد.

حکیمی راه حل‌هایی که مبتنی بر نهادسازی باشد را بسیار پیچیده دانست و گفت: به همین دلیل این امر تاکنون محقق نشده است. بلاکچین با حذف نهاد واسط و میانی می‌تواند توسعه این محصولات را در قالب رمزارز و سایر محصولات، راحت‌تر انجام دهد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد:

بنابراین بیش از هرچیز دیگری ضمن این‌که باید این هوشمندی را داشته باشیم که مخاطرات و تهدیدها را شناسایی کرده و در مقابل آن سیاست‌های مناسب را اتخاذ کنیم، نباید فرصت‌ها را به خاطر مخاطرات از دست دهیم. ناصر حکیمی

انتظار برای اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه‌ی رمزارزی

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی قبلاً از اعلام سیاست‌های این بانک برای رمزارزها تا پایان شهریور ۹۷ خبر داده بود ولی در عمل خبری از بانک مرکزی در این خصوص رسانه‌ای نشد، گفت:

برنامه‌ریزی ما این بود که سیاست بانک مرکزی در خصوص رمزارزها تا آخر شهریور امسال اعلام شود، حتی سیاست‌ها تدوین هم شده است منتهی با توجه به مشغولیت‌های زیادی که نهادهای تصمیم‌گیر در این خصوص دارند، هنوز این سیاست ها در صف بررسی است. ناصر حکیمی

حکیمی تصریح کرد: واقعیت این است که از نظر فنی و تدوینی، کار در همان بازه زمانی شهریورماه به یک جمع بندی رسیده بود ولی از آن زمان به بعد توسط سیاست‌گذار و افرادی که باید در این خصوص تصمیم‌گیری کنند، در صف بررسی است.

برنامه احتمالی بانک مرکزی برای رمزارزهای مختلف

 

این مقام مسئول بانک مرکزی همچنین در خصوص وضعیت بررسی رمزارز ملی در این بانک اینطور پاسخ داد که بنده شاید خیلی با اصطلاح رمز ارز ملی ارتباط برقرار نکنم به این خاطر که ممکن است در کشور برای انواع کاربردها رمزارز مختلفی داشته باشیم و لزوماً رمزارز ملی در کار نباشد.

وی ادامه داد: «من بیشتر اصطلاح رمزارز‌های مبتنی بر ریال را بجای رمزارز ملی استفاده می‌کنم که یک بحث حاکمیت پولی است که اتفاقا قسمتی از سیاست‌هایی که قبلاً عرض کردم معطوف بر این است که یک رمزارز مبتنی بر ریال، طلا، ارز و سایر دارایی‌ها و یا رمزارز خودکفا و خودبنیان با دیدگاه مختص به خودشان داشته باشیم.»

حکیمی گفت: برای مواجهه با هر کدام از این رمزارزها باید دیدگاه خاص خودشان را داشته باشیم مبنی براین‌که شامل چه مقرراتی می‌شوند و ناظر آن کدام دستگاه است.

وی ادامه داد، بنابراین این اصطلاح که رمزارز ملی وجود داشته باشد و رمزارز دیگری نداشته باشیم بحثی خام و ساده انگارانه است، بنظرم سیاست لازم در این خصوص باید مبتنی بر باز کردن فضا و تعیین محدودیت‌ها و چارچوب‌های لازم در حوزه‌ی رمزارزها باشد.

وی با ابراز امیدواری از اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص رمزارزها در ماه‌های باقی مانده از سال ۹۷ ،گفت:

گمان می‌کنم این موضوع در همین سال جاری، اتفاق افتاده و سیاست‌های بانک مرکزی اعلام شود؛ اعلام سیاست‌ها، تا حد زیادی موضع سیاست‌گذار پولی را راجع به رمزارزها مشخص می‌کند؛ و از طرف دیگر با آگاهی از نگاه حاکمیت فضا برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند، شفاف می‌شود. ناصر حکیمی

نظر شما در ارتباط با اظهارات معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی چیست؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Ibena
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن