اخبار داخلیاخبار و مقالات

استفاده از پیام‌رسان «گَپ» برای اجرای انتخابات در بستر بلاکچین

مدیرعامل پیام‌رسان ایرانی «گَپ» در پاسخ به فراخوان رئیس سازمان فناوری اطلاعات، برای اجرای انتخابات در بستر بلاکچین اعلام آمادگی کرد

نکات برگزیده مطلب

  • یکی از کاربردهای غیر قابل انکار تکنولوژی دفاتر کل(DLT) و بلاکچین در برگزاری انتخابات است. این فن‌‌آوری به دلیل امنیت بالا، شفافیت و مقاومت بالا در برابر تغییر اطلاعات یکی از روش‌های بسیار امن برگزاری انتخابات محسوب می‌گردد. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران خواستار اعلام آمادگی استارت‌آپ‌ها و گروه‌هایی شد که توانایی پیاده‌سازی انتخابات بر بستر بلاکچین را دارند. در همین راستا یکی از پیامرسان‌های داخلی آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است.

استفاده و آزمایش زیرساخت فناوری بلاکچین در بحث انتخابات و رای‌گیری و پیاده‌سازی انتخابات‌ کوچک در مقیاس انجمن‌ها با این فناوری یکی از کارهای عملیاتی مهم در کشورهای پیشرو بلاکچین و رمز ارز بوده که از جمله آنها باید به سوئیس و روسیه اشاره داشت؛ از فناوری بلاکچین در زمینه انتخابات به منظور ذخیره اطلاعات، داده‌ها و نتایج آرا استفاده می‌شود که می‌تواند شفافیت و امنیت انتخابات را افزایش دهد و با توجه به تاکید در الکترونیکی سازی انتخابات در ایران قرار است سازمان فناوری اطلاعات زیرساخت بلاکچین برای آزمایش را بررسی و در صورت موفقیت از این فناوری با همکاری وزارت کشور برای انتخابات و سایر کاربردها استفاده کند.

Blockchain Election

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در فراخوانی با اشاره به کارگیری و پیاده‌سازی فناوری بلاکچین برای انتخابات و آزمایش زیرساخت‌ها با دعوت از فعالان حوزه بلاکچین در توییتر گفت:

آیا استارت‌آپ یا گروهی مایل است انتخابات یک انجمن یا نظام صنفی را مبتنی بر بلاکچین پیاده‌سازی کند؟ کل فرآیند را داوطلب بر عهده بگیرد و سازمان فناوری اطلاعات، فضای تست واقعی برای پیاده‌سازی را فراهم آورد. امیر ناظمی

مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام رسان گپ به عنوان یکی از فعالان فناوری اطلاعات در پاسخ به امیر ناظمی از آمادگی مجموعه پیام رسان بومی گپ برای پیاده سازی انتخابات در بستر بلاکچین گپ خبر داد. علاوه بر مدیرعامل پیام رسان گپ، مدیران استارت‌آپ‌های مختلفی آمادگی خود را در این زمینه اعلام کردند.

 و حالا باید منتظر ماند و دید اولین انتخابات در مقیاس بسیار کوچک و در اندازه انتخابات یک انجمن یا نظام صنفی بر بستر بلاکچین چگونه رقم خواهد خورد. آیا همانند برخی از کشورها از جمله جمهوری سیرالئون، روسیه و سوئیس از این فناوری نوظهور و قدرتمند در انتخابات استفاده خواهد شد، یا همچنان فاصله‌ی زیادی در به‌کارگیری از این فن‌آوری در حوزه‌ی انتخابات وجود دارد.

بر اساس گزارش کوینیت در گذشته انتخابات درون حزبی تایلند و سیرالئون به‌طور موفق بر بستر بلاکچین انجام شده است. برزیل نیز از قصد خود برای برگزاری انتخابات در این حوزه خبرداده بود.

نظر شما در ارتباط با پیاده‌سازی انتخابات بر بستر بلاکچین چیست؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Ibena
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن