اخبار و مقالاتمقاله

اپل میزان تولید گوشی‌های iPhone را کاهش می‌دهد

این شرکت پس از تجدید نظر بر روی پیش‌بینی کاهش فروش قبلی خود، برنامه‌ی تولید این محصول را بار دیگر ۱۰ درصد کاهش داد

نکات برگزیده مطلب

  • خبر کاهش سطح تولیدات محصول آیفون(iPhone) شرکت اپل(Apple) تاثیر قابل توجهی بر شاخص سهام داوجونز و همچنین دیگر بازار‌های مالی جهان داشته است. با این وجود درآمد مدیر عامل این شرکت در سال گذشته ۲۲ درصد افزایش یافته است. روش‌های تمرکز زدایی و برخی رمزارزها تلاش اولیه‌ای برای مقابله با شرایط اشاره شده؛ یعنی تمرکز قدرت و ثروت محسوب می‌شوند.

در نتیجه‌ی برآوردهای شرکت اپل، این شرکت تولید iPhone را کاهش می‌دهد

اپل پس از تجدید نظر بر روی پیش‌بینی کاهش فروش قبلی خود، مجددا برنامه‌ی تولید محصول خود را کاهش می‌دهد. این شرکت تولید آیفون را در سه ماه آینده ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. این موضوع نشان می‌دهد که کاهش بیشتری در فروش محصولات این شرکت انتظار می‌رود.

در حقیقت این دومین مرحله‌ای است که تولید آیفون میزان تولیدات آیفون خود را کاهش می‌دهد و می‌تواند انتظار این شرکت را در سال جدید نشان دهد. اعلام این خبر ارزش سهام این شرکت را ۱۰ درصد کاهش داد. در نتیجه شاخص داوجونز(Dow Jones)، پانصد واحد کاهش یافت و بازار‌های آمریکا و آسیا نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

میانگین شاخص داوجونز
میانگین شاخص داوجونز در ۵ روز گذشته؛ منبع: TradingView

تاثیرات اقتصادی و اجتماعی اپل

کاهش سطح تولیدات اپل به بی‌اعتمادی‌های جهانی می‌افزاید. این موضوع به کاهش رشد اقتصادی چین در نتیجه‌ی درگیری‌های تجاری با آمریکا و عوامل دیگری همانند افزایش نرخ بهره نسبت داده می‌شود.

تمامی عوامل اشاره شده با یکدیگر در ارتباط بوده و بر روی هم تاثیر می‌گذارند. این موضوع همچنین نشان می‌دهد یک شرکت می‌تواند تاثیر بزرگی بر بازار‌های جهانی و عادت‌های روزانه‌ی ما در دنیای دیجیتالی داشته باشد. عادت‌های دیجیتالی روزانه‌ی ما همانند چیز‌هایی که میبینیم، می‌شنویم و می‌خوانیم بر اعمال ما تاثیر می‌گذارد. در مرحله‌ی بالاتر شرکت‌هایی همانند اپل، گوگل(Google) و فیسبوک(Facebook)، اطلاعات عادت‌های روزانه‌ی ما را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها سود کسب می‌کنند.

بی عدالتی در بازار‌های مالی

بنابراین افزایش نرخ بهره، اختلافات تجاری و در نتیجه وضع تعرفه‌‌های گمرگی نشان می‌دهد که ما در یک بازار آزاد و منصفانه قرار نداریم. درست است که سیاست‌های پولی ضروری است اما اعمال سیاست‌های پولی گذشته برای تنظیم یک بازار آزاد ضروری است؟

تیم کوک(Tim Cook)، مدیر عامل اپل در سپتامبر ۲۰۱۸ مبلغ ۱۲ میلیون دلار پاداش پایان سال دریافت کرده است. در طول آن زمان شرکت اپل سودآوری و درآمد بالایی را ثبت کرده بود و ارزش این شرکت از یک تریلیون دلار(هزار میلیارد دلار) عبور کرد.

Apple

درآمد تیم کوک برای یک دوره‌ی ۱۲ ماهه ۱۳۶ میلیون دلار گزارش شده است. وی حقوق ۳ میلیون دلاری و سود سهام ده ساله به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار دریافت می‌کند. بعلاوه تیم کوک مبلغ ۷۰۰ هزار دلار نیز دریافت کرده است. WSJ اعلام کرده است که حقوق وی ۲۲ درصد افزایش یافته است.

به‌نظر می‌رسد کوک با انتقاد از قدرت شرکت‌های بزرگ در حوزه‌ی تکنولوژی، تمرکز خود را بر روی مبارزه برای حریم خصوصی داده‌ها قرار داده است. اما خود او فشار زیادی را بر اقتصاد جهانی وارد کرده و با انجام این‌کار سود هنگفتی به‌دست می‌آورد.

پیش‌تر، توزیع‌کنندگان آیفون از ماه نوامبر گذشته تا کنون با کاهش نیروی کاری مواجه بوده‌اند.  Foxconn در نظر داشت تا پایان سال ۲۰۱۸ صد هزار نفر از کارکنان خود را کاهش دهد. Foxconn تنها یکی از توزیع کنندگان مستقیم کمپانی اپل بوده است. گزارش Greenamerica در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که اپل در کشور چین ۱٫۵ میلیون نفر نیروی کاری داشته و کارکنان بخش آیفون این شرکت بیش از ۳ دلار در هر ساعت دریافت می‌کنند.

در زمان نگارش مقاله قیمت سهام اپل افزایش یافته است، اما تاثیرات منفی ناشی از کاهش تولید iPhone می‌تواند شرایط بازار را تغییر دهد.

قیمت سهام شرکت اپل
قیمت سهام شرکت اپل؛ منبع: TradingView

اجرای تمرکز زدایی و برابری می‌تواند، گسترش عادلانه‌ی قدرت و ثروت را منجر شود. برخی از رمزارزها بر پایه‌ی الگوریتم(POW) خواستار اجرای این هدف می‌باشند اما همچنان موانعی بر سر راه وجود دارد. در سیستم‌های غیر متمرکز افراد از قدرت رای (بر اساس توان محاسباتی و …) برخوردارند و این سیستم‌ها توزیع عادلانه‌تری از قدرت را در اختیار جامعه قرار می‌دهد. همچنین ارائه‌ی رمزارز بر اساس قدرت محاسباتی (و نه فروش توکن) یک تلاش ابتدایی در راستای توزیع برابر ثروت به شمار می‌رود. هر چند ثروتمندان با در اختیار گرفتن توان محاسباتی بیشتر در الگوریتم (POW) و یا مالکیت بیشتر در الگوریتم(POS) می‌توانند این هدف را دچار انحراف کنند. همچنان تلاش‌هایی در جهت اصلاح ساختار برای دستیابی به این هدف در حال انجام است.

در همین زمان دونالد ترامپ(Donald Trump) رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شرایط اضطراری را در این کشور اعلام نکرده است اما تعطیلی دولت آمریکا همچنان ادامه دارد. این اتفاق به دلیل کشمکش میان او و کنگره آمریکا در عدم تامین مالی بودجه ساخت دیوار میان آمریکا و همسایگانش به وجود آمده است.

نظر شما در مورد تاثیر شرکت بزرگی همانند اپل بر اقتصاد جهانی چیست؟ درآمد تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود رابه صورت کامنت یا ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
CCN
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن