اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

آیوتا قصد دارد نقش «هماهنگ‌کننده» را از شبکه خود حذف کند

هماهنگ‌کننده نقش نوعی نظارت‌گر را در این شبکه ایفا می‌کند و حذف آن در راستای غیرمتمرکزسازی هر چه بیشتر IOTA صورت خواهد گرفت

نکات برگزیده مطلب
  • بنیاد آیوتا روز سه‌شنبه با انتشار یک سری مقالات توضیح داد که قصد دارد در راستای غیرمتمرکزسازی هرچه بیشتر این پلتفرم، هماهنگ‌کننده یا Coordinator شبکه‌ی IOTA را حذف نماید. کاربران می‌توانند برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع به برنامه‌ی پرسش و پاسخ این بنیاد بر روی پلت‌فرم Reddit مراجعه نمایند.

بنیاد آیوتا روز سه‌شنبه‌ی گذشته(۲۰ام نوامبر) اولین سری از مقالاتی را منتشر کرده است که درباره‌ی برنامه‌های این بنیاد جهت حذف تدریجی هماهنگ‌کننده‌ها(Coordinator) از شبکه‌ی IOTA توضیحاتی ارائه می‌کنند. تیم تحقیقاتی IOTA برای AMA(یا Ask Me Anything) در پلت‌فرم Reddit برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است. در این برنامه کاربران می‌توانند هر سوالی که از آن‌ها دارند را پیشاپیش مطرح کرده و محققین به آن‌ها پاسخ دهند.

تعریف ساده‌ی هماهنگ‌کننده‌‌ی IOTA یا Coordinator

آیوتا نسبت به دیگر رمزارزهای موجود در بازار متفاوت است. شبکه‌ی آیوتا که Tangle نام دارد، با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین ساخته نشده است. در حقیقت Tangle یک DAG یا نمودار غیر مدور هدایت شده(Directed Acyclic Graph) است. DAG نوع دیگری از دفاترکل توزیع شده محسوب می‌شود.

این تکنولوژی هنوز در مراحل آزمایشی خود قرار دارد و هماهنگ کننده‌ی Tangle مثل چرخ‌های کمکی یک دوچرخه برای شبکه‌ی آیوتا به شمار می‌رود و به عنوان نوعی تکنیک آموزشی برای آن عمل می‌کند تا شبکه دچار مشکلی نشود. Tangle به گونه‌ای طراحی شده که با افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در شبکه، میزان بهره‌وری و امنیت آن افزایش می‌یابد. بنابراین، بنیاد IOTA قبل از حذف هماهنگ‌کننده باید از قوی‌ بودن شبکه در مقابل حملات احتمالی، اطمینان حاصل کند.

Tangle
شبکه‌ی Tangle

غیرمتمرکز بودن آیوتا

شاید یکی از مورد انتقاد‌ترین ویژگی‌های پروژه‌ی IOTA این است که بیش از حد متمرکز می‌باشد، زیرا تمام هماهنگ‌کننده‌ توسط بنیاد آیوتا کنترل می‌شوند. اگرچه این امر به این بنیاد را قادر می‌سازد تا به میزان مشخصی کنترل بر روی شبکه داشته باشد، اما اساساْ از هماهنگ‌کننده برای تایید تراکنش‌ها و جلوگیری از بدست آوردن قدرت کافی توسط افراد خرابکار استفاده می‌شود تا جهت بهره‌وری از حملات double spending یا تقسیم شبکه از این قدرت‌ها استفاده نکنند. لازم به ذکر است که بر خلاف آنچه در شبکه‌ی EOS ممکن است، بنیاد آیوتا نمی‌تواند در تاریخچه‌ی تراکنش‌ها تغییر ایجاد کند و یا یک تراکنش را بازگرداند.

با اینکه هماهنگ‌کننده‌ هنوز هم نقش مهمی در شبکه ایفا می‌کنند، حذف آن‌ها می‌تواند یک قدم بزرگ در جهت غیرمتمرکزسازی و مقیاس‌پذیری Tangle باشد.

در آخرین مقاله‌ی سری Coordicide، بنیاد آیوتا از انتشار یک نسخه‌ی جدید هماهنگ‌کننده‌ی منبع باز رونمایی کرده است. این نسخه‌ی جدید در شبکه‌های آزمایشی عمومی مورد استفاده قرار گرفته است و تیم آیوتا امیدوار است که بتواند طی شش ماه آتی آن را بر روی شبکه‌ی اصلی اعمال نماید.

اعلامیه‌ی فوق‌الذکر ممکن است نشان‌دهنده‌ی این موضوع باشد که تا استقرار Coordicide بر روی شبکه‌ی اصلی، فاصله‌ی زیادی وجود دارد. تیم آیوتا هنوز زمان دقیقی برای این مورد اعلام نکرده است، اما طی بیانیه‌ای توضیح داده‌اند که هیچ عجله‌ای برای این کار نیست، زیرا هماهنگ‌کننده‌ باید با خیال راحت و امنیت کامل حذف شوند. در این بیانیه آمده است:

پاسخ کوتاه در رابطه با این موضوع این است که می‌توان هماهنگ‌کننده را به راحتی حذف کرد، اما زمانی این امر صورت می‌گیرد که تیم تحقیقاتی ما به اندازه‌ی کافی در رابطه با یک Tangle بدون هماهنگ‌کننده، مطمئن شده و درک کاملی از آن داشته باشند. IOTA Team

نظر شما در رابطه با این تصمیم بنیاد IOTA چیست؟ حذف هماهنگ‌کننده چه تاثیری بر شبکه‌ی این رمزارز خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
منبع
Cryptoglobe
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن