اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

تاثیر محصولات مشتق بیت‌کوین بر بازار رمزارزها چه بوده است؟

با سپری شدن یک‌ سال از زمان راه‌اندازی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین(Futures)، این محصولات چه تاثیری بر بازار رمزارزی داشته‌اند؟

یک‌سال از آغاز ارائه‌ی قرارداد‌های آتی XBT بازار بورس آپشنز شیکاگو یا CBOE و ارائه‌ی محصولات مشتق بیت‌کوین توسط CME Group سپری شده است. با قرار گرفتن بازار رمزارزی در روند نزولی، شرایط در مقایسه با یک‌سال گذشته و رکورد شکنی بازار رمزارزها تغییر زیادی کرده است. بعلاوه، تقاضا برای قرارداد‌های آتی بیت‌کوین افزایش یافته و برخی منتقدان همچنان معتقدند که محصولات مشتق رمزارزی، به قیمت کنونی رمزارزها آسیب می‌زنند.

ارائه «محصولات آتی بیت‌کوین» چه تاثیری بر بازار کنونی بیت‌کوین دارد؟

چند هفته پیش از راه‌اندازی Cboe و قرارداد‌های آتی بیت‌کوین CME Group، قیمت بیت‌کوین به میزان قابل توجهی افزایش یافت و هفت روز پس از راه‌اندازی Cboe قیمت بیت‌کوین به بالاترین سطح قیمتی خود؛ یعنی ۱۹,۶۰۰ دلار رسید اما از آن زمان تاکنون قیمت بیت‌کوین در روند نزولی قرار گرفته و کاهش یافته است. از سوی دیگر، با کاهش قیمت بیت‌کوین، حجم معاملات مشتقات بیت‌کوین CME و Cboe افزایش قابل توجهی داشته است. گزارش اخیر CME در ۷ دسامبر نشان می‌دهد که حجم قرارداد‌های آتی در ماه نوامبر و پیش از تجربه‌ی سقوط شدید رمزارزها در این ماه، افزایش یافته است. به‌‌طور مشابه در ماه اکتبر و در زمانی که قرارداد‌های آتی بیت‌کوین رشد بالایی را در حجم معاملات روزانه(ADV) تجربه نمود، نیز قیمت بیت‌کوین کاهش یافت. آمار معاملات روزانه‌ی Cboe نیز الگوی مشابهی را در نشانه‌های غیر واقعی بازار صعودی(Bull Traps) و سقوط پس از آن را نشان می‌دهد.

Cboe و CME Group بزرگترین بازار‌های معاملات آپشنز(Options) در جهان هستند و از دسامبر سال گذشته محصولات بر پایه‌ی بیت‌کوین را به فروش می‌رسانند

منتقدان معتقدند که بازار‌های آتی رمزارزی(Futures Markets) علت اصلی روند نزولی بازار رمزارزی بوده و بر این باورند که در حقیقت قرارداد‌های آتی قیمت بیت‌کوین را مشخص می‌کنند. بسیاری معتقدند، هنگامی که محصولات مشتق از فلزات گرانبها(PM) برای نخستین بار معرفی شدند، قیمت فلزات گرانبها همانند طلا و نقره را سرکوب کردند، همچنین معتقدند که در آن زمان قیمت این فلزات را تعیین می‌کردند. لئو ملامد(Leo Melamed)، رئیس هیئت مدیره‌ی CME در سال گذشته به خبر‌گزاری روییترز اعلام کرد که بازار‌های آتی، قیمت بیت‌کوین را سرکوب خواهند کرد.

این مقام ارشد CME Group گفت: «ما با قانون‌گذاری بیت‌کوین، اجازه‌ی سرکشی به آن نمی‌دهیم. ما آن را به نوعی ابزار معاملاتی و قانون‌مند تبدیل خواهیم کرد.»

گزارش قرارداد‌های آتی بیت‌کوین CME در ۱۲ جولای ۲۰۱۸

امکان دستکاری در قیمت رمزارزها

وقوع شرایط بازار نزولی پس از راه‌اندازی بازار قرارداد‌های آتی بیت‌کوین، موجب تردید مردم نسبت به امکان دستکاری قیمت‌های کنونی رمزارزها توسط ارائه‌دهندگان مشتقات رمزارزی شده است. بازیگران بزرگ همانند دولت‌ها و موسسات مالی می‌توانند با خرید بیت‌کوین از طریق تعداد زیادی از صرافی‌ها و سپس با خرید موقعیت‌های کوتاه مدت Cboe و CME با دستکاری بازار، سود کسب کنند.

حجم معاملات Cboe در ۲۰ نوامبر، بر حجم معاملات CME در همان روز منطبق است و پس از آن ۵ روز کاهش قیمت در بازار روز معاملات بیت‌کوین تجربه شد.

همانند ماینر‌های چینی که بیت‌کوین خود را به امید خرید در قیمت‌های پایین به فروش می‌رساندند، معامله‌گران قرارداد‌های آتی می‌توانند با استفاده از پشتوانه‌ی خود به آرامی قیمت رمزارزها را کاهش دهند و سپس از صرافی‌ها رمزارز مورد نظر را خریداری ‌کنند. سال‌های پیش، به‌طور مشابه دستکاری در بازار فلزات گرانبها انجام شد، هم اکنون حجم بیشتری از محصولات و قرارداد‌های کاغذی طلا در مقایسه با دارایی‌های فیزیکی موجود از این فلز گرانبها درحال معامله است.

بازار‌های CME و Cboe در این هفته ۳,۵۰۰-۷۰۰۰ قرارداد را در هر روز پردازش کردند و پیش از تغییر بازار متوسط حجم روزانه‌ی قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. برای نمونه، قرارداد‌های آتی بیت‌کوین CME Group در ۲۰ نوامبر به سقف ۱۴,۴۹۰ رسید. به طور همزمان، حجم قرارداد‌های آتی XBT با حجم قرارداد‌های آتی CME Group به شکل شگفت انگیزی، منطبق است. پس از آن قیمت بیت‌کوین در طی دوره‌ی پنج روزه از ۴,۶۷۰ دلار به ازای هر بیت‌کوین در ۲۰ نوامبر، به ۳,۶۰۰ دلار رسید.

قرارداد‌های بیت‌کوین Cboe و CME در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸

بعلاوه، پیش‌بینی‌ها از آینده‌ی قیمت بیت‌کوین از دسامبر ۲۰۱۷ به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است، زمانی که مردم قرارداد‌های آتی در محدوده‌ی ۲۰ هزار – ۵۰ هزار دلاری برای بیت‌کوین را منعقد می‌کردند. هم اینک قرارداد‌های آتی بیت‌کوین برای ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه در بازه‌ی قیمتی ۳,۲۰۰-۳,۵۰۰ دلار قرار دارد. بنابراین به نظر می‌رسد رویکرد آری پاول(Ari Paul) از کمپانی Blocktower Capital شکست خورده است. در واقع قرارداد منعقد شده با Ledger X قیمت ۵۰ هزار دلاری را برای بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کند، در ۲۸ دسامبر به صورت پرمیوم(بالاتر از قیمت معاملاتی) و برای بازه‌ی زمانی یکساله فروخته شد. جاتیکا چو(Juthica Chou)، مدیر Ledger X اعلام کرد که این قرارداد‌ها ۲۵ درصد بالاتر از قیمت معاملاتیش در سال ۲۰۱۷ فروخته شد.

1- معرفی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ ۲- کاهش قیمت بیت‌کوین با افزایش حجم عرضه‌ی قرارداد‌های آتی بیت‌کوین

محصولات بیشتری به شکل قرارداد‌های آتی بیت‌کوین در راه است

هنوز نمی‌توان در زمینه‌ی تاثیر منفی قرارداد‎‌های آتی بر روی قیمت‌های کنونی بیت‌کوین نتیجه‌گیری نمود، اما منتقدان بر این باورند که بازارهای مشابه از زمان پیدایش برای رمزارزها مفید نخواهند بود. علاوه بر محصولات مشتق بیت‌کوین Cboe و CME، موسسات مالی بزرگ دیگری در حال پیوستن به این حوزه هستند. جوزف کریستینات(Joseph Christinat)، مدیر تیم رسانه‌ای بورس اوراق بهادار نزدک(Nasdaq)، به مطبوعات اعلام کرد که نزدک در نیمه‌ی اول ۲۰۱۹، قرارداد‌های آتی بیت‌کوین خود را راه‌اندازی خواهد کرد. بر اساس اعلام بورس مادر آمریکا، راه‌اندازی محصولات بیت‌کوین Bakkt که در ۱۲ دسامبر برنامه‌ریزی شده بود، دچار تاخیر گردید. Bakkt امیدوار است که در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹، محصولات خود را به فروش برساند و قرارداد‌های متفاوتی را نسبت به قرارداد‌های Cboe و CME ارائه کند. بر اساس گزارش‌ها، Bakkt قصد دارد قرارداد‌های آتی بیت‌کوین را در مقابل دلار ارائه کند.

نظر شما در ارتباط با تاثیر بازار قرارداد‌های آتی بیت‌کوین بر قیمت معاملاتی بیت‌کوین در صرافی‌ها چیست؟ آیا بازیگران قدرتمند با استفاده از این قرارداد‌ها بازار رمزارزی را دستکاری می‌کنند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Bitcoin.com
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن