اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

کاهش ۹۰ درصدی هزینه‌ی تراکنش‌های مونرو

جدید‌ترین هاردفورک این رمزارز باعث کاهش چشمگیر این هزینه‌ها شده است

نکات برگزیده مطلب

  • گزارشات حاکی از آن است که رمزارز مونرو اخیرا توانسته با موفقیت یک هاردفورک جدید را تکمیل نماید. به نظر می‌رسد که این هاردفورک توانسته هزینه‌ی مربوط به انجام مبادله و تراکنش‌های مونرو را حدود ۹۰ درصد کاهش دهد.

رمزارز مونرو(با نماد XMR) که محبوب‌ترین رمزارز مرتبط با حریم خصوصی است، به تازگی توانسته با موفقیت یکی از دو هارد فورک سالیانه‌ی(حداقل دو هارد فورک در سال) خود را تکمیل کند. این مورد جدید ویژگی‌های جدیدی را معرفی کرده که باعث کاهش ۹۰ درصدی هزینه‌های مربوط به انجام تراکنش در این رمزارز شده است.

این هارد فورک جدید یک قطعه‌ی رمزنگاری با نام «Beryllium Bullet» را تحت یک بروز رسانی با نام Bulletproofs اجرا می‌کند که به شکل چشمگیری حجم تراکنش‌های XMR را کاهش می‌دهد و احتمالا باعث خواهد شد تا با آزاد سازی فضای بیشتر منجر به گسترش توانایی‌های قابل توجه‌ی این رمزارز شود.

این رمزارز در حال حاضر از مسیر اصلی CryptoNote خود فاصله‌ی زیادی گرفته و توانسته در این بین پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی همچون حلقه‌ی امضا(Ring Signatures) و تراکنش‌های محرمانه(Confidential Transactions) را عرضه کند.

حلقه‌ی امضا در حقیقت یکی از روش‌های اساسی مورد استفاده توسط رمزارز مونرو است، روشی که تراکنش‌های قبلی را به صورت تصادفی به تراکنش‌های جاری اضافه می‌کند، این امر باعث می‌شود که هویت شرکت کنندگان در این تراکنش در کل گروه ادغام شود. منظور از «حلقه» گروه یا بسته‌ اطلاعاتی است.

تراکنش‌های محرمانه بر روی قابلیت‌های ارائه شده توسط حلقه‌های امضا ایجاد می‌گردند و در کنار یکدیگر مجموعه‌ای از قابلیت‌های جدید را به ارمغان می‌آورند که RingCT نامیده می‌شود. تراکنش‌های محرمانه اساسا به صورت تصادفی مقادیر جعلی به تراکنش‌های واقعی اضافه می‌کند تا نهایتا باعث از دست رفتن و نامشخص شدن ارزش تراکنش اصلی شود. بنابراین می‌توان گفته که RingCT نه تنها هویت طرفین تراکنش را مخفی می‌کند، بلکه میزان ارزش و رمزارز جابجا شده در تراکنش را نیز پوشش داده و مخفی می‌کند.

به دلیل استفاده از یک روش رمزنگاری جدید بوده که اکنون RingCT توانسته اینگونه کارآمد واقع شود. با ارائه‌ی بروز رسانی Bulletproof و اضافه شدن تراکنش و امضاهای جعلی بیشتر، موردی که مونرو آن‌ها Mixins نامیده، به جای مقیاس‌پذیری خطی تراکنش‌های دسته‌ای بصورت لگاریتمی گسترش یابند. این امر در نهایت منجر خواهد شد که حجم فایل تراکنش‌ها با سرعت بسیار کمتری افزایش یابد.

براین اساس مقدار Mixin می‌تواند به علت فضای بیشتر و ذخیره شده، به میزان قابل توجهی افزایش یابد. این افزایش مقدار در نهایت می‌تواند پتانسیل‌های بیشتری برای افزایش حریم خصوصی به وجود خواهد آورد. در حال حاضر با استفاده از فضای جدید بوجود آمده در این بروز رسانی، حداقل هفت Mixin قبلی به fixed eleven تغییر پیدا کرده‌اند، موردی که به واسطه‌ی تصمیم‌گیری در برخی مذاکرات جامعه‌ی این رمزارز به وقوع پیوسته است. به همین دلیل است که بروز رسانی مذکور برای مونرو یک جهش محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد که هارد فورک مونرو تا کنون موفقیت‌آمیز بوده است. داده‌های موجود نشان می‌دهد که بلاک‌چین این رمزارز ظاهرا حالتی حبابی به خود گرفته است، زیرا در حال حاضر انجام تراکنش‌ مونرو شامل هزینه‌ی بسیار ناچیزی می‌شود. گزارشات نشان می‌دهد که متوسط هزینه‌ی تراکنش‌ها روی شبکه‌ی این رمزارز از حدود ۰/۶ دلار به ۰/۰۲ دلار سقوط کرده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ارائه شده توسط بروز رسانی Beryllium، الگوریتم اثبات جدید Proof Of Work )یا (POW خواهد بود. این الگوریتم که با نام نسخه‌ی دوم Cryptonight معرفی شده، قرار است تا روش‌های جدیدی برای مقابله با ماینینگ دستگاه‌های اسیک(ASIC یا مدار‌های مجتمع یکپارچه تخصص یافته) ارائه کند. قابل ذکر است که ماینینگ به واسطه‌ی دستگاه‌های اسیک باعث شده که ترس از تمرکز قدرت ماینینگ(خصوصا برای بیت‌کوین) بوجود بیاید.

رمزارز مونرو اغلب به دلیل داشتن توانایی‌ مخفی کردن بخش ‌های مختلف تراکنش‌ کاربران، توسط مطبوعات و رسانه‌های اصلی مورد هدف قرار گرفته است. این رمزارز که در زمینه‌ی حریم خصوصی فعالیت می‌کند، در جدید‌ترین تحقیقات خبرگزاری وال‌استریت ژورنال که در رابطه با «رمزارزها و صرافی‌های مرتبط با دارایی‌های رمزنگاری» انجام شده، به شدت مورد حمله قرار گرفته است. در این تحقیقات ادعا شده که از رمزارز مونرو برای انجام فرایند‌های پولشویی استفاده شده است؛ لازم به ذکر است که این تحقیقات شدیدا مورد انتقال قرار گرفته است.

نظر شما در رابطه با این هاردفورک چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Cryptoglobe
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن