اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

اوری‌پدیا برای رقابت با ویکی‌پدیا به کاربران توکن پاداش می‌دهد

توکن‌های اوری‌پدیا IQ نام دارند و به منظور امتیازدهی و تشویق کاربران به تولید محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرند

نکات برگزیده مطلب
  • اوری‌پدیا(Everipedia) رسما خود را «فرهنگ لغات آنلاین طراحی شده برای عصر جدید معرفی کرده است» اوری‌پدیا در 9 آگوست 2018، فرهنگ لغت آنلاین فرد به فردی را رونمایی کرد که با استفاده از تکنولوژی EOS.IO به کاربران برای ایجاد و ویرایش مقاله‌ها توکن پاداش می‌دهد. این توکن‌های «IQ» به دارنده‌ی آن امکان امتیازدهی در این سایت را می‌دهد.

 

اوری‌پدیا(Everipedia) خود را جایگزین ویکی‌پدیا(Wikipedia) دانسته و به دنبال شرکت دادن مردم در ساختار فرهنگ‌های لغت کنونی و دادن مشوق به تولید کنندگان محتوا است. بنیانگذران اوری‌پدیا ادعا می‌کنند که ساختار غیر متمرکز آن، سانسور کردن شبکه را غیر ممکن می‌سازد. سیستم پاداش‌دهی به منظور توسعه‌ی جامعه‌ی کاملا مستقل تولید کنندگان محتوا بدون نیاز به تبلیغات و یا کمک مالی است.

اوری‌پدیا بر اساس مُدل ویکی‌پدیا

دکتر لری سنگر(Dr. Larry Sanger) مدیر ارشد اطلاعات اوریپدیا، و یکی از بنیانگذارن ویکی‌پدیا در بیانیه‌ای گفت:

ما خوشحالیم که برای نخستین بار توانستیم، شبکه‌ی پایداری را ایجاد کنیم که به کاربران امکان ایجاد و امتیازدهی به مقالات را به شکل غیر متمرکز می‌دهد. او گفت تکنولوژی بلاکچین امکان ایجاد نوآوری در مدل قبلی ویکی‌پدیا و ایجاد تحول در آن را ممکن ساخت.

Dr. Larry Sanger

کاربران برای ایجاد محتوا و امتیازدهی بر روی iqnetwork.io تنها به حساب کاربری EOS و توکن IQ نیاز دارند.

سام کاظمیان(Sam Kazemian) یکی از بنیانگذاران و رئیس اوری‌پدیا گفت:

تاکنون ۱۶٫۸ میلیون IQ توسط کاربران شبکه ایجاد شده است.

Sam Kazemian

تئودور فورسلیوس(Theodor Forselius)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران اوری‌پدیا، اضافه کرد که اوری‌پدیا به تمرکز‌زدایی دانش جهانی در بستر بلاکچین کمک می‌کند.

پروژه‌ای که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد

کاظمیان و فورسلیوس به همراهی مهبد مقدم(Mahbod Moghadam) و تراویس مور(Travis Moore) در سال ۲۰۱۵ به یکدیگر ملحق شدند تا اورپدیا را به عنوان جایگزین فراگیر ویکی‌پدیا ایجاد نمایند. اوری‌پدیا در حال حاظر میلیون‌ها بازدید کننده‌ و تقریبا ۶ میلیون مقاله دارد این تعداد مقالات از کل تعداد مقالات ویکی‌پدیا بیشتر است. همچنین، این وب‌سایت میلیون‌ها بازدید کننده‌ی ماهیانه و بیشتر از ۸ هزار داوطلب و سردبیر از طریق شبکه‌های اجتماعی همانند فیسبوک، ردیت(Reddit) و تلگرام جذب نموده است.

جیمی ویلز(Jimmy Wales)، بنیانگذار ویکی‌پدیا، اخیرا اظهار داشته است که او در ارتباط با بلاکچین، با احتیاط رفتار می‌کند. او بلاکچین را حبابی و سرشار از هیجان توصیف کرد. با این حال بنیاد ویکی‌مدیا(Wikimedia) از سال ۲۰۱۴ و پس از تهیه‌ی راهنمای چگونگی استفاده از بیت‌کوین برای مقاصد مالیاتی توسط اداره‌ی خدمات درآمد داخلی ایالات متحده آمریکا(U.S. Internal Revenue Service)، کمک مالی از طریق بیت‌کوین را پذیرش می‌کند.

آیا ویکی‌پدیا که در حال حاظر لقب بزرگترین فرهنگ لغت آنلاین را داراست، عرصه را به رقیب تازه وارد خود واگذار خواهد کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

منبع
CCN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا