اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بیت‌کوین چگونه گران شد؟

بررسی تغییرات قیمت بیت‌کوین از اولین روز‌های معرفی آن تا کنون

سال گذشته بیت‌کوین و دیگر رمزارزها توانستند برای اولین بار در جهان غوغایی بر پا کنند، در واقع این اتفاق آنقدر بزرگ بود که هرکسی مشتاق بود در رمزارز‌ها سهمی داشته باشد. چه در حال حاضر مقداری رمزارز داشته باشید و چه در آینده مقداری تهیه کنید، دیر یا زود می‌خواهید بدانید که رمزارز مد نظر شما چه میزان ارزش پولی دارد!

تجزیه و تحلیل نمودار‌های قیمت و درک شرایط تجاری دنیای مالی می‌تواند نسبتا دلهره آور باشد، مخصوصا اگر شما یک تازه‌کار در این زمینه باشید. در این مقاله ما به بررسی تحرکات و تغییرات قیمت رمزارزها می‌پردازیم  تا درک درستی از چگونگی سرمایه‌گذاری در این صنعت را پیدا کنید.

مرحله‌ی کشف(۲۰۰۹-۲۰۱۰)

بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ روی هیچ صرافی قابل مبادله نبود و اولین قیمت ثبت شده‌ی آن نیز مربوط به سال ۲۰۱۰ می‌باشد. به طور فنی می‌توان گفت که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ هیچ ارزشی نداشت و قیمت آن در طول سال‌ اولیه حضورش صفر دلار بود. قیمت این رمزارز در سال ۲۰۱۰ بالاتر از ۱ دلار نرفت و بالاترین نرخ ثبت شده‌ی آن تنها ۳۹\۰ دلار است.

مرحله‌ی پذیرش(۲۰۱۱-۲۰۱۶)

تنها پس از گذشت دو سال از تولید این رمزارز، بیت‌کوین توانست در فوریه ۲۰۱۱ و در صرافی Mt Gox با دلار آمریکا هم قیمت شود. برای اولین بار نیز در این زمان بیت‌کوین به اولین حباب قیمتی خود یعنی ۳۱ دلار رسید که پس از آن یک افت شدید قیمت رخ داد. قیمت این رمزارز تا دسامبر ۲۰۱۱ تا ۲ دلار کاهش یافت و بیش از ۹۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. در این زمان بسیاری از مفاهیم مربوط به بهبود بیت‌کوین ظاهر شدند، اما همه‌ی آن‌ها قابلیت اجرایی نداشتند.

برخی از افراد انجمن بیت‌کوین پروژه‌های مخصوص خود را شروع کردند و در این زمان بود که ارز‌های ثانویه(Altcoins) به وجود آمدند. ارز ثانیه به رمزارزهایی جز بیت‌کوین گفته می‌شود. بخش اعظمی از این ارزهای ثانویه فورک‌هایی از بیت‌کوین هستند که تغییرات کوچکی در آن‌ها اعمال شده است. در این زمان بود که ارزهایی همچون ریپل، لایت‌کوین، پرایم‌کوین و نیم‌کوین به وجود آمدند. در این دوره بود که قیمت بیت‌کوین شروع به افزایش گذاشت و توانست از ۲ دلار در ماه دسامبر ۲۰۱۱ به بالاترین رکورد قیمت تا آن زمان یعنی ۱۲۴۲ دلار در ماه نوامبر ۲۰۱۳ برسد و پس از آن تا نوامبر ۲۰۱۶ به ۷۵۰ دلار رسید.

با این حال، این افزایش قیمت در چندین سطوح حمایتی با نوسانات شدید روبرو بود. به عنوان مثال قیمت بیت‌کوین در سطح ۱۵۰ تا۲۰۰ دلار در اکتبر ۲۰۱۳، تا ۱۲۴۲ دلار در نوامبر همان سال رسید. پس از این افزایش، قیمت این رمزارز تا ۶۰۰ دلار سقوط کرد و به سطح ۱۰۰۰ دلار بازگشت، سپس تنها در دو ماه قیمت‌ها دوباره تا حدود ۵۰۰ دلار سقوط کرد.

افزایش قیمت فضایی(۲۰۱۷)

حتی افراد غیرحرفه‌ای که تنها به شکل تفریحی قیمت رمزارزها را نظارت می‌کردند نیز از رکورد افزایش قیمت رمزارزها در سال ۲۰۱۷ خبر دارند. در این مرحله بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار به یک نقطه‌ی جذاب تبدیل شد و از همین رو سرازیر شدن سرمایه‌ی آن‌ها باعث افزایش قیمت این رمزارز از ۹۰۰ دلار در ژانویه ۲۰۱۷، به ۲۰ هزار دلار در دسامبر ۲۰۱۷ شد.

بیت‌کوین تنها رمزارزی نبود که در سال ۲۰۱۷ درخشید. قیمت اتریوم نیز بیش از ۹۰۰۰ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. ارزیابی بازار اتریوم در آن زمان یک افزایش ۶۴ برابری را نشان می‌داد، یعنی ارزش بازار اتریوم از ۷۰۰ میلیون دلار به ۴۵ میلیارد دلار رسید و باعث شد این رمزارز به صورت رسمی بهترین عملکرد را در آن سال از خود نشان دهد. اتریوم در ژانویه با ارزش ۸ دلار کار خود را شروع کرد و توانست در پایان همان سال به ۴۵۰ دلار برسد.

در همین حال رمزارز ریپل(Ripple) کار خود را با قیمت ۰.۰۰۶۳ دلار در ابتدای سال شروع کرد و توانست در انتهای سال به ۱ دلار برای هر ریپل برسد که نشان دهنده‌ی ۳۶ هزار درصد افزایش قیمت بوده است. در آن زمان جهان تنها نظاره‌گر این افزایش قیمت نامعمول در سال ۲۰۱۷ بود و نظارت خود را معطوف به رمزارزهایی کرد که به عنوان دارایی‌ نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت!

مرحله‌ی نگهداری(۲۰۱۸)

در این سال، همه شروع به پرسیدن سوال‌هایی در مورد طول عمر رمزنگاری و استفاده‌های آن کردند. رمزارزها و بیت‌کوین در ابتدا به عنوان یک راه برای برقراری ارتباط دیجیتال تعریف شدند و در نهایت توانستند به نوعی از دارایی تبدیل شوند.

با این حال، بیت‌کوین به دلایل متعددی با نوسانات بزرگی روبرو خواهد شد. افرادی که در این بازار مشارکت کرده‌اند به شکل فزاینده‌ای خواستار دیدن موارد واقعی استفاده از فناوری پرطرفدار بلاک‌چین و نقش‌های مرتبط آن با دیگر رمزارزها هستند تا قدرت واقعی این تکنولوژی نمایان شود. دولت‌های سراسر جهان نیز به وسیله‌ی قانون‌گذاری و تنظیم چهارچوب‌ قانونی برای اداره کردن صرافی‌های مرتبط با رمزارزها وارد این عرصه خواهند شد که نتیجه‌ی آن می‌تواند تغییرات قیمت به سمت هردو جهت(افزایش یا کاهش) باشد. همچنین سال ۲۰۱۸ می‌تواند سالی باشد که بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده متعارف برای نشان دادن تسلط در بازار با یکدیگر به رقابت بپردازند.

نظر شما در رابطه با این تغییرات و در نهایت افزایش قیمت رمزارزها به ویژه بیت‌کوین چیست؟ آیا فکر می‌کنید این روند افزایش قیمت در سال ۲۰۱۸ و سال‌های بعد هم ادامه خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

منبع
Livemint

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا