اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

هوش مصنوعی و تکنولوژی بلاک‌چین؛ بلاک‌چین هوشمند؟

نمونه‌هایی از ترکیب این دو تکنولوژی نوظهور را در این مقاله بررسی خواهیم کرد

به سال ۲۰۱۸ رسیده‌ایم، سالی پر از امکانات بی‌حد و حصر، با این وجود هنوز نمی‌دانیم که درک ما از تکنولوژی بلاک‌چین و هوش مصنوعی تا چه‌ اندازه درست و کامل است. اما به این نکته فکر کنید که در زمان تلفیق این دو تکنولوژی بزرگ چه چیز‌های شگفت‌انگیزی می‌تواند رخ دهد.

سفر خود را شخصی‌سازی کنید

شاید شما دلتان بخواهد از تمام تکنولوژی‌های دنیا دور شوید و به یک مسافرت بروید، جالب اینجاست که بدانید تکنولوژی AI(هوش مصنوعی) می‌تواند این امر را برای شما آسان کند. یک کمپانی استرالیایی با نام Chozun که در حوزه بلاک‌چین فعالیت می‌کند، در حال ساخت یک اکوسیستم مسافرتی است که به وسیله‌ی علوم داده و هوش مصنوعی(AI) کار می‌کند. حال نکته چیست؟ این تکنولوژی بسته به انتخاب شما به شخصی‌سازی هرچه بیشتر تجربه‌ی سفر و همچنین آرابخش کردن یا هیجان انگیز کردن آن کمک می‌کند.

بنابر این اگر شما هربار برای اینکه انتخاب کنید کجا می‌خواهید بروید و چکار بکنید وقت زیادی تلف می‌کنید، Chozum بسته به انتخاب شما می‌تواند بهترین مکان‌هایی که مطابق با سلیقه شما باشند را به شما معرفی کند. تکنولوژی پشت این محصول در طی زمان یاد می‌گیرد که شما به چه چیز‌هایی علاقه دارید و به چه مواردی علاقه ندارید، در نتیجه می‌تواند تشخیص بدهد که در صف ماندن برای دیدن یک بنای تاریخی برای شما لذت بخش خواهد بود یا باید در وقت شما صرفه جویی کرده و این مورد را حذف کند.

این فناوریه که از بلاک‌چین استفاده می‌کند و دارای یک سیستم انگیزشی مبنی بر پاداش‌هایی به وسیله‌ی اهدای توکن به مسافران است، همچنین شامل یک صرافی peer-to-peer یا نقطه به نقطه هم هست که در ازای ابراز نظر و بیان تجربیات مسافرین در مورد پرواز، هتل و دیگر موارد به آن‌ها پاداش می‌دهد.

ربات‌هایی که از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

chatbot

با توجه به اینکه امروزه برای انجام سریع‌تر کار‌هایمان بسیاری از ما علاقه‌ی بیشتری به صحبت کردن با یک رایانه داریم تا یک انسان، ربات‌های سخنگو یا ChatBotها مسیر ترقی و افزایش را پیش گرفته‌اند و به تازگی آن‌ها به مرحله‌ی استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین رسیده‌اند. اما سوال اینجاست که بلاک‌چین چه کمکی به ربات‌های کنترل شده توسط هوش مصنوعی می‌کند؟ برای شروع می‌توان گفت که با اطمینان از یکپارچگی داده‌ها و دسترسی به منایع اطلاعاتی بزرگ، می‌تواند به این صنعت کمک شایانی کند.

Summarizebot یک کمپانی تازه تاسیس است که ChatBot(ربات چت کننده) مبتنی بر بلاک‌چین برای تحقیقات متنی و چند رسانه‌ای طراحی کرده‌ است. این طراحی اساسا یک نسخه‌ی مدرن از CliffsNotes است که در آن شما نیازی نداشتید تا تمام متن را بخوانید و به صورت اتوماتیک بخش‌های مهم متن را برای شما برجسته و مشخص می‌کرد؛ چه خواسته باشید برای گرفتن مدرک در رشته خاصی اقدام کنید و چه خواسته باشید با هر عنوان دیگری یک نوشته را بخوانید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. تولید این تکنولوژی می‌تواند برای دانش‌آموزان و مدیرانی که وقت چندانی ندارند یک خبر خوب باشد.

مدیر عامل این شرکت الکس ام(Alex M) در مورد این تکنولوژی اینگونه توضیح داد:

SummarizeBot یک هوش مصنوعی و یک Chatbot مبتنی بر بلاک‌چین است که یک سند متنی، لینک و یا فایل چند رسانه‌ای را تجزیه و تحلیل می‌کند و بخش‌های مهم و ایده‌های درون آن‌ها را به صورت خلاصه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. استفاده از بلاک‌چین به ما کمک کرد تا داده‌های دقیق‌تر را برای آموزش این  Chatbot در اختیار داشته باشیم، با وجود پروتکل‌های بلاک‌چین که در امر اعتبار سنجی کیفیت داده‌ها به ما کمک می‌کرد، این امکان فراهم شد تا از دقیق بودند مجموعه‌ی داده اطمینان حاصل کنیم.

cyber security

جلوگیری از حملات قبل از رخ دادن آن‌ها

یکی دیگر از فواید تلفیق این دو تکنولوژی که برای بسیاری از افراد پوشیده است و تاکنون استفاده‌ی چندانی از آن نشده است، مبحث امنیت سایبری می‌باشد. تلفیق این دو می‌تواند از به وجود آمدن برخی اتفاقات و رویداد‌های خاص جلوگیری کند.

پیتر تِرَن(Peter Tran) معاون ریاست شرکت Worldpay و همچنین رئیس امنیت سایبری جهانی و استراتژی‌های امنیتی(Global Cyber Defense & Security Strategy) اعلام کرد که:

هوش مصنوعی و بلاک‌چین می‌توانند به یک ترکیب وابسته برای امر امنیت سایبری تبدیل شوند، جایی که این دو بتوانند کنترل و بررسی کارهای یکدیگر را انجام دهند. انجام این فرایند می‌تواند یک تعادل بین نظارت، مشاهده و تشخیص زودهنگام را فراهم کند.

Atonomi

ووگان امری(Vaughan Emery) مدیرعامل شرکت Atonomi اعتقاد دارد که تکنولوژی بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی می‌توانند در تامین امنیت اینترنتی نقش اساسی ایفا کنند. او می‌گوید:

ترکیبی از هویت تغییر ناپذیر و اعتبار سنجی بلاک‌چین می‌تواند به امنیت IoT یا اینترنت اشیا کمک زیادی کند؛ مخصوصا زمانی که هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی با یکدیگر ترکیب شوند می‌توانند رفتار دستگاه‌های غیرخودی را شناسایی کنند، هویت و اعتبار دو موردی هستند که می‌توانند حفاظت Real-time ارائه دهند که برای امنیت اشیا امری ضروری است.

یکی دیگر از شرکت‌هایی که به طور جدی در رابطه با امنیت سایبری هوشمند فعالیت می‌کند شرکت HEROIC است که سعی دارد تا با تلفیقی از هوش مصنوعی و بلاک‌چین بتواند از حملات سایبری حاضر و آتی جلوگیری کند. چاد بنت(Chad Bennett) به عنوان بنیانگذار و همچنین مدیرعامل این کمپانی اعلام کرد:

ترکیبی از داده‌های بزرگ، هوش‌مصنوعی و بلاک‌چین یک الگوی جدید در امر حفاظت سایبری است.

از سفر تا تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها، از تشخیص جرم تا امنیت سایبری، به نظر می‌رسد که بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی می‌توانند تیم برنده‌ی ما باشند. اما ترکیب این دو می‌تواند تا جایی پیشرفت کند که بتوانند ذهن انسان را بخوانند و از وقوع برخی اتفاقات دنیای واقعی نیز جلوگیری کنند؟ تنها یک دهه قبل مردم به اینگونه سوالاتی می‌خندیدند، اما امروز باعث به فکر فرو رفتم ما خواهند شد و از جواب این سوال مطمئن نیستیم.

نظر شما در رابطه با مطالب این مقاله چیست؟ آینده‌ی این دو تکنولوژی چه خواهد بود؟ آیا تلفیق این دو تکنولوژی خطری برای آینده‌ی انسان محسوب نمی‌شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
منبع
themerkle.com

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا