اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

شش احتمال برای افت قیمت بیت‌کوین و ارزهای مجازی دیگر

هراسناک باشید وقتی دیگران طمع‌کار هستند و طمع‌کار باشید وقتی دیگران هراس دارند – وارن بافت

تا ۲۲ دسامبر دنیای ارزهای مجازی بسیار مثبت و روبه بالا بود، تاجایی که به هرکجا نگاه می‌کردید ارز مجازی مورد علاقه شما با رشد خود در حال شکستن رکورد بالاترین قیمت خودش تا آن زمان بود. در حقیقت با توجه به داده‌های منتشر شده از سوی OnchainFX در طی چهار روز گذشته ۲۰ ارزمجازی پیشتاز در این صنعت، درحال شکستن رکوردهای قیمت‌ بوده‌‌اند. ولی دیروز، یک افت شدید در ارزش بیت‌کوین رود داد تا جایی که قیمت این ارز به ۱۲٫۵ هزار دلار رسید، و این وضع برای تمامی ارزهای مجازی اصلی صدق می‌کرد. با وجود ارزهای قدرتمندی همانند بیت‌کوین، این سقوط ناگهانی ۲۰ درصدی برای تمام دنیای ارزهای دیجیتال رخ داد و مارکت کپ هم اکنون قیمت ۴۷۸ میلیارد دلار را پس از افت از ۶۱۱ میلیارد دلار یدک می‌کشد. در طول همان شب ما نشانه‌های احتمالی برای بالا رفتن قیمت‌ها را دیدیم ولی چه چیزی باعث ایجاد این چنین کاهش ناگهانی در دنیای ارزهای دیجیتال شده بود؟ فقط گذشت زمان این مسئله را برای ما آشکار خواهد کرد اما در عین حال ما شش توضیح احتمالی برای این اتفاق را بررسی می‌کنیم.

فصل پول خرج کردن
شاید این مورد برای شما خنده‌دار بنظر برسد ولی از لحاظ آماری بسیار واقعی است. با وجود تعطیلاتی مانند کریسمس، هانوکا، سال‌نو و دیگر اعیاد که همگی در ماه‌های نزدیک به هم و پایان سال قرار دارند، زمانبدی برای نگهداری سرمایه در حساب‌های بانکی و پس‌انداز است، در نتیجه بسیاری از افراد قصد خارج کردن سرمایه خود از حساب‌ها یا تبدیل ارزهای دریافتی در یک سال گذشته به پول نقد را در سر دارند.
اگر گمانه‌زنی‌ها و شایعات موجود در مورد بلاکچین را کنار بگذاریم، برخی از ارزهای مجازی در حال حاضر خدماتی را به مصرف کننده ارائه می‌دهند که به طور متوسط بیش از استفاده از پول نقد به نفع مصرف کننده است.
پایان سال زمانی است که سرمایه‌گذاران بیشترین تمایل برای تبدیل سود و سرمایه خود به پول نقد را دارند و روز گذشته که فاصله کمی با کریسمس دارد، ممکن است روزی باشد که بیشترین تاثیر این رفتار را تجربه کرده است.

جمع شدن بیش از حد کوین‌های ثانویه
همانطور که در بالا ذکر شد پس از افزایش اولیه قیمت بیت‌کوین بسیاری از افزایش قیمت‌هایی که در ماه جولای گذشته دیدیم، در کوین‌های ثانویه مانند TRON، Ripple، Qtum، Cardano و verge دیده شد.
این یک نکته بسیار مهم برای سرمایه‌گذاران است که بتوانند از صرافی‌های بزرکی همچون Coinbase جدا شده و در برخی دیگر از این صرافی‌ها نیز سرمایه گذاری کنند. در انجام روند نقد و انتقال از بیت‌کوین، افراد مشتاق نیز می‌توانند به طور موقت بازار بیت‌کوین را بی‌ثبات سازند. اگر بیت‌کوین هم مانند سکه‌های دیگر بود همه چیز راحت و بی‌دردسر بود، ولی بیت‌کوین نوعی طلا در بازار ارزهای دیجیتال است به طوری که به شکل یک استاندارد برای اندازه گیری ارزهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس ما از این موضوع خوشمان بیاید یا نه، هر کوین ثانویه‌ای به هر طریقی بر روند حرکتی بیت‌کوین حداقل برای آینده تاثیر گذار خواهد بود.

اشتباهات بیت‌کوین کش در صرافی Coinbase
در روز سه شنبه صرافی محبوب Coinbase اعلام کرد که از آن زمان به بعد آن‌ها از خرید و فروش و مبادله بیت‌کوین کش بر روی این پلت‌فرم پشتیبانی می‌کنند. پس از فورک در ماه آگوست، درگیری‌هایی بر سر بیت‌کوین و بیت‌کوین کش برای اینکه ثابت شود کدام یک بیت‌کوین واقعی است، به وجود آمد. نکته مورد بحث در این مشاجره مصرف بالای انرژی بود. برخی پیش بینی کرده بودند که BCH کارش در Coinbase به پایان خواهد رسید اما حتی این برآورد محافظه کارانه نیز برای ژانویه ۲۰۱۸ پیش بینی شد.
بنابراین جای تعجب نیست که دستاورد‌های بسیار زیاد کسب شده توسط BCH در این روزها و ساعات موجب شد برخی رسانه‌های اجتماعی به “تجارت داخلی” در CoinBase روی بیاورند. این عمل باعث شد که Coinbase در عرض چند دقیقه پس از عرضه این ارز مجازی، تجارت آن را متوقف کند تا بتواند یک تحقیق جهت تجارت داخلی انجام دهد.
در عصر روز بعد، BCH دوباره در Coinbase مورد حمله قرار گرفت. ولی اینبار تاثیرات ممکن است از آنچه که فکر می‌کردیم عمیق‌تر بوده باشد. برخی بر این باورند که درک بهتری بین BTC و BCH و دیدن اینکه قیمت BTC به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد درحالی که BCH در حال پیش‌روی است و همچنین نوسانات قابل پیش‌بینی قیمت BCH ممکن است باعث ایجاد یک نقطه مبهم بزرگ‌تر در ذهن مخاطب نسبت دنیای ارزهای دیجیتال شود و حتی برای کسانی که توجه زیادی به این تغییرات نداشته‌اند، ممکن است باعث ایجاد اضطراب ناخواسته و درنتیجه جلوگیری از مشارکت بیشتر در ارزهای مجازی را به وجود آورد.

دستکاری بازار
ما باید همچنین این نکته را در نظر داشته باشیم که این تغییرات به دلیل دستکاری‌های عمدی بوده است.
گزارش اخیر بلومبرگ نشان داد که یک گروه از ۱۰۰۰ سرمایه گذار مالکیت چهل درصد از بیت‌کوین را در اختیار دارند. این بدان معناست که این افراد در صورتی که تمایل داشته باشند به راحتی پتانسیل این را دارند که با دستکاری بازار، کنترل آن را عملا به دست گرفته و به سود تغییر دهند. این افراد می‌‌توانند با سرمایه گذاری در صندوق‌‌های تامینی و غیره با سهام کافی در این بازار به راحتی مشغول به کار شوند و باعث ایجاد یک افزایش قیمت کاذب باشند و پس از ایجاد ظاهر حجم مبادلات بالا، می‌توانند با فروش یا بازفروش این دارایی ها در حاشیه، باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شوند.
درنتیجه آن‌ها می‌توانند تمام دارایی خود را به بالاترین قیمت قبل از سقوط ارزها به فروش برسانند. البته این مورد زمانی قابل انجام است که دیگران نیز هم‌زمان شروع به فروش بیت‌کوین خود کنند، در اینجاست که هجوم افراد تازه کار در این بازار به سمت خرید شروع می‌شود. این افراد با خرید کورکورانه بدون مطالعه بر روی بازار ارزهای دیجیتال، باعث این آشفتگی‌ها می‌شوند. یعنی در اصل آن‌ها ارز را در بالاترین قیمت خریداری می‌کنند سپس بعد از سقوط قیمت آن را می‌فروشند.
انجام این کار پس از راه‌اندازی مبادلات آتی بیت‌کوین در Cobe و CME جذاب‌تر نیز شده است.

هک و مقررات
در اوایل ماه جاری SEC(کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) در برابر Plexcoin ایستادگی کرد و آن را به اتهام داشتن یک کلاهبرداری ICO متوقف کرد و این هفته گزارش داد که تجارت مشکوکی در The Crypto Company در حال انجام است و باعث ایجاد نگرانی‌های مربوط به دقت و کفایت اطلاعات کاربران و دستکاری بازار ارز شده است. در همین حال Weibit معروف‌ترین صرافی آنلاین کره جنوبی نیر اعلام کرد که در ۲۰ دسامبر پس از اینکه آ‌ن‌ها مورد هک قرار گرفتن، این صرافی ۱۷ درصد از تمامی دارایی خود را از دست داده و تعطیل خواهد شد.
همچنین هزینه‌های دیوانه‌وار انرژی مرتبط با استخراج بیت‌کوین روز به روز توسط مطبوعات تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد.

حباب واقعی بود و فصل سرما در راه است

مطمئناً می‌توان گفت که تمامی موارد بالا هرکدام تا حدودی واقعی بودند و با یکدیگر جمع شده‌اند تا باعث ترکیدن این حباب که افراد زیادی درباره آن به ما هشدار داده بودند، شوند.
برای استدلال علیه اینکه این‌ها نشانه‌های گذرا هستن می‌توان گفت که ما این میزان بی‌ثباتی در بیت‌کوین را در طول سال ۲۰۱۷ (و حتی قبل از آن) نیز دیده بودیم. تفاوت این مورد با سال‌های قبل در این است که حجم سرمایه گذاران به شدت بالاتر بوده و نسبت به سال‌های قبل سطح مبادلات نیز افزایش یافته است اما بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه کار هیچ تجربه‌ای در این دسته از بازار ندارند و باعث ایجاد حساسیت بیشتری در آن می‌شوند.
اگر ما در حال ورود به زمستان ارزهای دیجیتال می‌شویم، بیت‌کوین نیز در هشت سال گذشته دو چیز را به ما نشان داده است: ۱) بیت‌کوین همیشه به صحنه باز خواهد گشت ( با تلفات اجتناب ناپذیر در طول مسیر)، و با آن نیز لیست جدید از ارزهای مجازی همراه خواهد بود. ۲) تقاضا برای ارزهای غیرمتمرکز و تکنولوژی بلاکچین همیشه وجود دارد.

در هر صورت برخی به شما خواهند گفت که بهتر است سرمایه خود را هرچه سریع‌تر خارج کنید و برخی نیز می‌گویند حالا بهترین فرصت جهت سرمایه گذازی است. نظر شما راجب سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال چیست؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
Forbes
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن